برای داشتن یک خانه با اتاق هایی کارآمد، نیاز به یک طراحی ویژه و مخصوص برای هر اتاق احساس می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با طراحی اتاق آشنا کنیم و بگوییم که برای طراحی هر اتاق چه نکاتی را باید رعایت کنید.

طراحی اتاق در خانه

چگونه برای هر اتاق شخصیتی جداگانه در نظر بگیریم
برای طراحی اتاق باید این را در نظر بگیریم که هر اتاق شخصیت جداگانه دارد به عنوان مثال یک اتاق، اتاق مطالعه است، یک اتاق، اتاق نشیمن، یک اتاق، اتاق خواب و حتی ممکن است یک اتاق، اتاق کلوزت یا اتاق لباس و یا یک اتاق، اتاق لباسشویی و… باشد. اتاق ها باید طوری طراحی شوند که اگر یک نفر وارد این اتاقها شد متوجه شخصیت این اتاق شود.
حال می خواهیم با بیان چند مثال بگوییم چگونه میتوان در بازسازی ساختمان برای این اتاق ها شخصیت جداگانه در نظر بگیریم.
• اگر می خواهیم یک اتاق را به عنوان اتاق مطالعه در نظر بگیریم، باید یک مکانی به دور از شلوغی، سر و صدا و رفت و آمد را انتخاب کنیم. در اتاق مطالعه معمولاً فضای خالی زیادی دیده می شود، پس از گذاشتن وسایل اضافی در اتاق مطالعه خودداری شود. برای اتاق مطالعه بهتر است از رنگ سفید استفاده شود. به طور کلی سبک طراحی اتاق مطالعه بهتر است، مینیمال باشد.
• برای داشتن یک اتاق گیم در خانه، باید اتاقی با ابعاد متوسط را در نظر بگیریم که از عایق صوتی برخوردار باشد و درون آن را کنسول های بازی، کاناپه و صندلی های راحتی، اسپیکر، وای فای قرار دهیم و بهتر است از نور های نئونی در طراحی این اتاق استفاده شود.

طراحی اتاق گیم

با این مثال هایی که در بالا آوردیم می‌توان نتیجه گرفت که هر اتاق ، با توجه به اندازه آن، وسایلی که در آن قرار می گیرد، چگونگی نورپردازی و رنگ هایی که برای دیوارها از آن استفاده شده است، شخصیت خاص خود را دارد.
در ادامه چگونگی طراحی اتاق والدین، طراحی اتاق کودک و نوجوان و طراحی اتاق مهمان را برای شما بیان می کنیم.

طراحی اتاق گیم

طراحی اتاق والدین

اگر به این نکته توجه کنیم که حداقل یک سوم عمر خود را در اتاق خواب می گذرانیم پس باید برای دکوراسیون داخلی و طراحی یک اتاق خواب مطالعات زیادی انجام داد و یک اتاق خواب زیبا و دوست داشتنی را طراحی کرد. در زیر نکاتی برای طراحی اتاق خواب والدین به شما ارائه می شود.
• رنگ اتاق و وسایل: رنگ اتاق خواب و رنگ وسایل اتاق خواب والدین به سن والدین بستگی دارد. اگر والدین کم سن و سال باشند بهتر است از رنگ های شاد در طراحی اتاق خواب والدین استفاده شود و اگر والدین پا به سن گذاشته هستند، بهتر است از رنگ‌های سنگین در طراحی استفاده شود. با توجه به این که والدینی که سن بالاتری دارند، دوست دارند بیشتر وقت خود را در اتاقشان بگذرانند، پس بهتر است انتخاب رنگ وسایل درون اتاق، از رنگ های آرامش بخش باشد. پیشنهاد می شود که از ترکیب رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای و طلایی استفاده شود.
• استفاده از فضای خالی برای رفت و آمد: در اتاق والدین بهتر است از مبلمان، میز و یا کاناپه استفاده نشود و یک فضای خالی برای رفت و آمد در نظر گرفته شود. هر چه وسایل درون اتاق خواب کمتر باشد، احساس بهتری را برای شما به وجود می‌آورد.
• استفاده از نور خورشید: در طراحی اتاق والدین این نکته را در نظر بگیرید که تابش نور مستقیم خورشید به وسایل درون اتاق باعث از بین رفتن باکتری ها و قارچ های درون اتاق می شود پس بهتر است اتاقی را انتخاب کنید که تابش مستقیم نور خورشید را دارا باشد.
• تخت خواب: تختخواب یکی از نکات مهم در طراحی اتاق والدین می باشد. بهتر است ارتفاع تختی که انتخاب می‌کنید بین ۲۰ الی ۲۳ اینچ از زمین فاصله داشته باشد تا نشستن و برخاستن برای شما راحت تر باشد.
• استفاده از گل و گیاه درون اتاق: استفاده از گل و گیاه در اتاق والدین تاثیرات مثبتی را به همراه دارد علاوه بر این که سبب تصفیه هوای درون اتاق می‌شوند، ترس و نگرانی را نیز کم می کنند و همین طور که میدانید رنگ سبزی که در گیاهان وجود دارد باعث آرامش می‌شود.
• میز آرایش: از لوازمی که وجود آن در اتاق خواب والدین الزامی میباشد میز آرایش است.

طراحی اتاق والدین

طراحی اتاق کودک و نوجوان

در طراحی یک اتاق کودک و نوجوان علاوه بر این که باید این را در نظر گرفت که کودک و نوجوان ما چه جنسیتی دارد و همچنین اتاق مختص یک کودک با یک جنسیت می باشد و یا اتاق خواب برای دو فرزند با دو جنسیت متفاوت در نظر گرفته شده است نکات زیر هم حائز اهمیت است.
• انتخاب رنگ: برای اتاق کودک استفاده از ترکیب رنگ های متنوع و متفاوت بسیار جالب و جذاب می باشد. مثلاً میتوانیم از ترکیب رنگ سبز، صورتی و آبی برای اتاقی استفاده کنیم که مشترک بین خواهر و برادر است.
• شلف های دیواری: بهتر از در طراحی اتاق کودک و نوجوان از شلفهای دیواری استفاده شود تا به وسایل کودک و نوجوان نظم داده شود.
• تخت خواب: اگر می‌خواهید تخت‌خوابی در اتاق کودک خود استفاده کنید که مقرون به صرفه باشد پس بهتر است این تخت را طوری انتخاب کنید که فرزند شما در سالهای آینده هم بتواند از آن استفاده کند. نکته دیگر این است که تخت خواب را در کنج اتاق قرار ندهید زیرا این کار علاوه بر اینکه فضای بیشتری را اشغال می کند از زیبایی اتاق نیز می کاهد.
• وسایل درون اتاق: به دلیل اینکه اتاق کودک برای کودک است و خود او باید در آن احساس آرامش داشته باشد، پس در انتخاب وسایل درون اتاق بهتر است با کودک و نوجوان مشورت شود.
• لوستر: استفاده از لوستر و سقف کاذب در طراحی اتاق کودک و نوجوان، زیبایی اتاق را چند برابر میکند.
نکته: بهتر است در طراحی اتاق کودک و نوجوان از تم خاصی استفاده نشود زیرا با مرور زمان علاقه کودک نسبت به این تم کمرنگ شده و دیگر علاقه‌ای به اتاق خود نخواهد داشت.

طراحی اتاق مهمان

طراحی اتاق مهمان

اگر دوست داشتید که یکی از اتاقهای خانه خود را به اتاق مهمان اختصاص دهید پس بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.
• تخت خواب: وقتی مهمانی به خانه شما می آید برای استراحت به تخت خواب احتیاج دارد پس بهتر است با توجه به متراژ اتاق انتخابی، از یک تختخواب مناسب برای مهمان استفاده شود.
• کمد: طراحی یک کمد حتی با ابعاد کوچک نیاز مهمان را برطرف می‌کند. زیرا مهمان در چند روزی که می خواهد در خانه شما بماند، دوست ندارد که وسایلش درون چمدان باشند.
• استفاده از آینه: آینه نیز یکی از وسایل ضروری در طراحی یک اتاق مهمان می باشد.
• استفاده از یک صندلی راحتی: حتی المقدور از یک صندلی راحتی در اتاق مهمان استفاده شود.
• مکان اتاق میهمان: اتاق مهمان باید در جایی از خانه باشد که سر و صدای کمتری در آنجا احساس شود. بهتر است اگر خانه شما دو طبقه است از طبقه ای جدا از طبقه خود برای اتاق مهمان استفاده کنید.
• سرویس بهداشتی: برای اتاق میهمان جایی را در نظر بگیرید که به سرویس بهداشتی دسترسی آسان داشته باشد.
• وسایل گرمایشی و سرمایشی: ما نمی‌دانیم مهمانی که در این اتاق قرار است بماند چه ویژگی دارد. اگر مهمان سرمایی باشد باید درون اتاق وسایل گرمایشی باشد و اگر میهمان گرمایی است، باید درون اتاق وسایل سرمایشی باشد. بنابراین برای طراحی اتاق مهمان هر دو نوع وسیله را در نظر بگیرید تا میهمان دچار مشکل نشود.