آلاچیق پارچه ای معایب و مزایا

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

آلاچیق پارچه ای معایب و مزایا

آلاچیق ها چه محصولاتی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟

انواع آلاچیق پارچه ای، سایبان کافه های خیابانی یا پاویون های کنار دریا، امروزه تبدیل به عضو جدا نشدنی زندگی انسان ها شده اند. در حال حاضر انواع مختلفی از این مواد وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‎های متمایز و تفاوت‎های ظریفی هستند.

آلاچیق پارچه ای شبیه یک سقف کاذب است که به دلیل خواص و استحکام منحصر به فرد خود می تواند به عنوان سایبان یا لایه محافظ استفاده شود. علاوه بر این، این ماده به طور فعال برای مصارف شخصی و محدود نیز استفاده می شود. برای اینکه آلاچیق‎های نامبرده به طور کامل پوشش دهی داشته باشند، باید دارای ویژگی‎های خاصی باشند. در ادامه به این ویژگی ها می پردازیم.

قدرت و دوام بالا: معمولاً پاویون ها تحت فشارهای مکانیکی مختلفی قرار می‌گیرند. بنابراین باید بتوانند به طور موثر در برابر فشارهای مضاعفی که به علل مختلف ایجاد می شوند مقاومت کنند. این ویژگی باعث افزایش عمر مفید این محصول به مدت چندین سال شده است.

مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی: پوشش های پارچه ای اغلب در فضای باز یافت می شوند، بنابراین باید بتوانند در برابر بارش جوی و نور مستقیم خورشید مقاومت کنند. همچنین توانایی مقابله با تغییرات دما، به ویژه در فصل زمستان نیز برای افرادی که به تغییرات دما حساس هستند بسیار مهم است.

با توجه به همین دو مورد نامبرده، می‎توان گفت که پوشش های پارچه ای به شدت تحت تاثیر عوامل خارجی هستند. بنابراین باید نگهداری و مراقبت از آن ها به دقیق ترین و حرفه ای ترین صورت انجام بگیرد. در غیر این صورت ممکن است به اجزای داخلی و یا خارجی آلاچیق آسیب های جبران ناپذیری وارد شود. برای آشنایی بیش تر با مزایای این تولیدات، شما را به خواندن بخش های بعدی مقاله تشویق می کنیم.

آلاچیق پارچه ای
آلاچیق پارچه ای

مزایای آلاچیق پارچه ای ارزان قیمت شامل چه مواردی است؟

مزایای بسیار زیادی برای انواع سازه پارچه ای ذکر شده است. این مزایا شامل مواردی در رابطه با شکل ظاهری، کاربرد و همچنین قیمت هستند. با توجه به گستردگی بازار فروش این تولیدات، بهتر است شما نیز قبل از خرید و نصب آلاچیق به این موارد دقت کنید. برای آشنایی بیش تر با مزایای این تولیدات، می توانید از بروشورهای معرفی محصول استفاده کنید. همچنین می توانید مقاله ما را مطالعه کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید.

• حفاظت و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

اغلب آلاچیق های پارچه ای از نظر مقاومت در برابر دما و محافظت در برابر اشعه های خورشیدی، به طور تضمین شده ای عمل می کنند. این مزیت باعث شده تا افراد داخل آلاچیق از گزند اشعه های مضر و سرطان زا مصون بمانند. در کشور های فوق پیشرفته و صنعتی، این مزیت را به عنوان اصلی ترین دلیل خرید و فروش سازه های دقیق پارچه ای در نظر می گیرند. برای مثال در کشوری مثل کانادا که شدت برخورد با این اشعه ها بالاست، سازه های نامبرده موارد مصرف بیش تری دارند.

• ضد آتش بودن

پوشش های پارچه ای ضد آتش و مقاوم به حرارت هستند. این مزیت باعث تضمین ایمنی افراد داخل آلاچیق می شود. به گونه ای که دیگر هیچ گونه نگرانی از بابت ایجاد اشتعال در این سازه ها دیده نمی شود. حتی برخی از افراد برای مصارف شخصی نیز این سازه ها را خریداری می کنند تا آسیب های حریق متوجه آن ها نشود.

• کاژه های پارچه ای ضد آب هستند

اغلب محصولاتی که شرکت کاژه به عنوان سازه پارچه ای تولید می شوند، خاصیت آب گریزی دارند. یعنی می توان آن ها را بدون نگرانی از بابت خیس شدن مورد استفاده قرار داد. این ویژگی در محیط های مرطوب و بارانی مزیت بسیار مهمی است.

پاویون
پاویون

معایب استفاده از آلاچیق های پارچه ای در دکوراسیون داخلی

استفاده از پاویون ها در چند سال اخیر بسیار مرسوم شده است. به گونه ای که بسیاری از افراد مایل به استفاده از این تولیدات در دکوراسیون داخلی منزل خود هستند. بسیاری از خانه های ساخته شده در سال های گذشته، از این روش زیباسازی پیروی می کنند. با این حال بسیاری از طراحان ساختمان با استفاده از محصولات نامبرده در فضایی داخلی خانه مخالف هستند. به عقیده آن ها این کار جزو معایب زیباسازی خانه به شمار می آید. در این بخش به راستی آزمایی سخنان این افراد در رابطه با موضوع ذکر شده می پردازیم.

• استفاده در در محیط و فضای باز

همانطور که می دانید، آلاچیق های پارچه ای بیش تر برای فضای خارجی طراحی شده اند. به همین دلیل نیز از نظر زیبایی شناسی ممکن است استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی، زیبایی خانه شما را به چالش بکشد. به همین دلیل نیز توصیه می شود این سازه ها را در محیط و فضای باز، مانند بالکن، تراس و همچنین حیات خلوت خود تعبیه کنید.

• ارتفاع بلند

یکی دیگر از دلایلی که باعث مخالفت طراحان با نصب آلاچیق های پارچه ای در خانه شده است، ارتفاع بلند این محصولات است. به عقیده طراحان داخلی ارتفاع سازه های مذکور مناسب ارتفاع سقف خانه نیست. به همین علت ممکن است موجب کوچک تر نشان دادن فضای خانه شود. با این وجود می توان گفت نصب هرگونه سازه ای که باعث محدود دیده شدن خانه شود، نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

با وجود معایب ذکر شده، هنوز هم بسیاری از افراد هنگام بازسازی ساختمان خود، این محصولات را در طراحی داخلی به کار می گیرند. البته نمی توان نقش سایر عوامل تاثیرگذار در افزایش جذابیت و هماهنگی اجزای خانه را نیز نادیده گرفت.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان
امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته