آینه های دکوری چه نقشی در تغییر دکوراسیون خانه دارند؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

آینه های دکوری چه نقشی در تغییر دکوراسیون خانه دارند؟

آینه‌ های دکوری، کاربردهای جدید و متنوعی را برای استفاده در خانه تعریف کرده‌اند. آن‌ها با ماهیت شفاف و انعکاس‌دهنده‌ی خود، روح تازه‌ای را در کالبد خانه می‌دهند و نه‌تنها در تحول ظاهری، نقشی اساسی ایفا می‌کنند، بلکه می‌توانند احساس متفاوتی را از حضور در فضا ایجاد کنند.

در حالت عادی ایجاد یک تغییر محسوس در فضای خانه شاید کار آسانی نباشد. ممکن است برای دستیابی به تغییر دلخواه، به عملیات زیربنایی و پیچیده‌ای مثل بازسازی ساختمان نیاز داشته باشید. ولی ورود آینه‌ های دکوری به ماجرا صحنه بازی را عوض می‌کنند. آن‌ها دستیابی به تحول موردنظر را آسان ساخته و هزینه آن را کاهش داده‌اند.

 

9 نقش مهم آینه‌ های دکوری در دکوراسیون داخلی ساختمان

آینه دکوراتیو را می‌توان بر اساس طیف گسترده و متنوعی از ایده‌های جذاب و خلاقانه در جای‌جای خانه نصب کرد. درواقع این آینه‌ها، کارکردهای شگفت‌انگیزی دارند که شاید تا امروز درباره آن‌ها فکر نکرده باشید. این کارکردها عبارت‌اند از:

  • بزرگ‌نمایی فضا
  • روشن‌سازی فضا
  • برجسته‌سازی رنگ
  • ایجاد نقطه کانونی (فوکال پوینت)
  • ایفای نقش به‌عنوان یک اثر هنری
  • خلق ظاهر تاریخی
  • مخفی سازی
  • ایجاد سکرت روم
  • ارتقای عملکرد

حالا بگذارید در ادامه‌ی این مطلب از کاژه ضمن معرفی بیشتر این کارکردها هر یک از آن‌ها را به‌طور مختصر توضیح دهیم.

1. بزرگ کردن فضا

1. بزرگ کردن فضا

طراحان داخلی، عاشق قابلیت منحصربه‌فرد آینه‌های دکوراتیو در بزرگنمایی بصری فضا هستند. برای بهره‌مندی از این قابلیت، تنها کاری که باید انجام دهید نصب یک آینه بزرگ روی یک دیوار خالی در فضاهای محدود است. اگر در یک آپارتمان کوچک و اصطلاحاً نُقلی سکونت دارید، می‌توانید از آینه دکوراتیو برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده کنید. این کار را می‌توانید برای اتاق‌های کوچک‌تر نیز انجام دهید. نصب آینه ‌های دکوری در مقابل پنجره نیز می‌تواند ایده‌ای عالی باشد. در این حالت آینه با انعکاس فضای بیرونی، توهم بصری زنده و ملموسی خلق می‌کند. توهمی که احساس خوشایند و متفاوتی را از سکونت در فضا به افراد القا می‌نماید.

2. روشن کردن فضا

می‌دانیم که وظیفه اصلی پنجره‌ها، آوردن جریان نور به داخل و عمق بخشیدن به نمای ظاهری ساختمان است. ولی برای این منظور از آینه دکوراتیو نیز می‌توان استفاده کرد. این کار مخصوصاً برای نقاط تاریکی از خانه (زیرزمین، خلوتگاه، اتاق‌های دورافتاده و …) که از پنجره و منابع طبیعی نور دور هستند، نتیجه‌بخش است. به این ترتیب، حتی با روشن کردن یک لامپ یا شمع، می‌توان روشنایی مضاعفی به فضا بخشید. زیرا سطح آینه، نور تابیده‌شده از منبع را به جهات مختلف بازمی‌تاباند.

برجسته‌سازی رنگ‌ها

3. برجسته‌سازی رنگ‌ها

برای برجسته ساختن و متمایز کردن رنگ دیوارهای مجاور هم می‌توانیم روی قابلیت آینه‌ های دکوری حساب ویژه‌ای باز کنیم. به‌عنوان مثال، اگر دو دیوار با رنگ‌های متفاوت در نزدیکی هم قرار داشته باشند، نصب یک آینه دکوراتیو می‌تواند تباین چشمگیر و منحصربه‌فردی را از نظر رنگ ایجاد کند.

خلق نقطه کانونی

4. خلق نقطه کانونی

خلق نقطه کانونی یا فوکال پوینت (Focal point) در مباحث دکوراسیون داخلی، ایده‌ای مهم بوده که طرفداران زیادی دارد. منظور از نقطه کانونی، نقطه‌ای است که مانند یک مرکز ثقل بصری عمل می‌کند. این مرکز ثقل گاهی می‌تواند مانند عدد صفر روی محورهای مختصات باشد که چینش سایر اجزای محیط نسبت به این نقطه انجام می‌گیرد. یکی از بهترین راه‌ها برای خلق این نقطه کانونی، استفاده از آینه ‌های تزئینی است.

ایجاد یک فریم متمایز و رنگارنگ برای آینه، چشم‌ها را به آن خیره ساخته و آن را به مرکز توجه تبدیل می‌کند. اگر لوستر یا آیتم تزئینی خاصی دارید که مایل به نمایش آن هستید ولی در نقطه‌ی کور دید قرار گرفته، آینه را در نقطه‌ای نصب کنید که تصویر شیء در قاب آینه قرار بگیرد. به این معنا که بتوان با قرار گرفتن در نقطه‌ی خاصی از خانه و نگاه کردن به آینه، تصویر آن شیء را مشاهده کرد. این‌گونه می‌توانید آن آیتم تزئینی را به شکلی مؤثر به دکوراسیون داخلی خانه وارد کنید. این کار را برای تقویت حضور بصری سایر اشیاء تزئینی (مثل یک گلدان گران‌قیمت) هم می‌توان انجام داد.

اضافه کردن آثار هنری

5. اضافه کردن آثار هنری

آینه دکوراتیو، پتانسیل و استعداد زیادی برای تبدیل شدن به آثار هنری دارند. سفارش آینه دکوراتیو در یک مدل شخصی‌سازی‌شده و انتخاب یک قاب نفیس برای آن، می‌تواند نتیجه‌ای خارق‌العاده در پی داشته باشد. اگر خلاقیت و سلیقه خوبی در این زمینه به کار بگیرید، می‌توانید با صرف هزینه‌ای به‌مراتب کمتر از خرید اقلام دکوری، همان تأثیر بصری و حتی بیشتر را ایجاد کنید. ضمناً اگر اتاقی در خانه دارید که نصب آیتم‌های تزئینی در آن مقدور نیست، نصب یک آینه‌ی سفارشی می‌تواند این خلأ را به‌خوبی پُر کند.

6. خلق ظاهر تاریخی

آینه های دکوری حتی در خانه‌های خیلی قدیمی (بیش از 1 قرن) هم نقش مهمی دارند. بازسازی خانه‌های قدیمی می‌تواند ایده خوبی باشد؛ ولی اگر مایل به حفظ اصالت و تِم قدیمی بنا هستید، نصب آینه دکوراتیو راهکاری مؤثر و درعین‌حال ارزان‌تر از بازسازی خواهد بود. نصب چند آینه‌ تزئینی با مدل‌های قدیمی، می‌تواند ضمن تغییر فضا، روح قدیمی و ظاهر تاریخی آن را به بهترین شکل ممکن متجلی کند. یادتان باشد که در چنین خانه‌هایی انتخاب آینه‌هایی با سبک معماری باروک و روکش چوبی می‌تواند تأثیر بصری بیشتری ایجاد کند.

به‌طور کلی اگر می‌خواهید معماری خانه، نشان‌دهنده استایل یا دوره زمانی خاصی باشد، آینه های دکوری در انجام این کار کمکتان می‌کنند. درواقع آن‌ها عناصر بسیار خوبی برای ارتقای سبک و ویژگی‌های معماری خانه هستند.

مخفی سازی

7. مخفی سازی

مخفی سازی از جالب‌ترین کارکردها یا مزایای آینه دکوراتیو است. هر خانه‌ای، نقص‌ها و مشکلاتی دارد که شاید صاحب‌خانه بخواهد آن‌ها را از دید میهمانان پنهان کند. این نقص می‌تواند خراش، لکه، کندگی یا حفره‌ی روی دیوار، یک تَرَک فونداسیونی یا هر چیز دیگری باشد. در چنین حالتی به‌سادگی می‌توانید با نصب یک آینه دکوری، نواحی موردنظر را از چشم دیگران پنهان کنید. با این کار، ضمن مخفی ساختن نقاط ضعف، به‌طور هم‌زمان آن‌ها را به یک نقطه قوت در دکوراسیون داخلی تبدیل می‌کنید.

8. ایجاد اتاق‌های مخفی

ایجاد یک اتاق مخفی یا اصطلاحاً «سکرت روم» ایده‌ای بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است که فضای خانه را اسرارآمیز می‌کند. برای این منظور می‌توانید سطح یک یا چند درب خانه را به‌طور کامل با آینه بپوشانید. در چنین حالتی، افراد دیگر تصور می‌کنند که فقط با یک آینه روبرو هستند. غافل از اینکه در پشت این آینه‌ی مرموز یک اتاق مخفی وجود دارد که می‌تواند دری به جهانی متفاوت باشد!

ارتقای عملکرد

9. ارتقای عملکرد

نصب آینه های دکوری روی دیوار یا کمد، علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن فضا، ظاهری لوکس و یونیک به آن می‌بخشد. با این وجود در کنار این ویژگی‌های ظاهری، نباید از کارکرد اصلی آینه غافل شد. با نصب یک آینه دکوراتیو، ضمن لذت بردن از جنبه‌ی زیبایی‌شناختی آن همواره می‌توانید ظاهرتان را در آن ببینید. این همان مصداق واضحِ مثل معروف با یک تیر، دو نشان زدن است!

سخن آخر

آینه های تزئینی یا دکوراتیو، پتانسیل بسیار زیادی در تغییر نمای خانه دارند. به همین دلیل، در طول زمان و مخصوصاً طی سال‌های اخیر به یکی از اجزای جدانشدنی بهبود دکوراسیون داخلی تبدیل شده‌اند. روندی که مطمئناً با مرور کارکردهای آینه های دکوراتیو، پررنگ‌تر از قبل ادامه خواهد یافت.

علیرغم اینکه خرید آینه دکوراتیو همواره یکی از گزینه‌های روی میز است، ولی می‌توانید روی سفارش آینه دکوراتیو نیز فکر کنید. آینه‌ای که مشخصاً برای خانه شما و مطابق با سبک و استایل ترجیحی شما ساخته شود. برای این منظور به دنبال یک مجموعه معتبر هستید؟ کاژه با سال‌ها سابقه درخشان در این زمینه، آماده پذیرش و انجام سفارش‌های شما عزیزان با بالاترین کیفیت ممکن است.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته