آینه و تاثیر بی نظیر آن در دکوراسیون

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

آینه در فرهنگ کهن ایرانی جایگاه والایی دارد و نماد روشنایی، راست‌گویی و صفا بوده است. اعتقاد ایرانیان به آینه در عمق فرهنگ ایرانی هم رسوخ کرده و حالا هم در جابه‌جایی منازل اولویت به آینه داده‌شده و هنگام پیوند زناشویی هم آینه جزو لاینفک سفره عقد محسوب می‌شود. به همین دلیل هنر آینه‌کاری در معماری ایرانی و تزئینات داخلی جایگاه ارزنده‌ای داشته است. آینه منعکس‌کننده تصویر درست و صادقانه بیننده است و ازاین‌رو در تزئینات مختلف کاخ‌ها و منازل کاربرد بسیاری داشته است.

آینه‌کاری نوعی از تزئینات معماری است که در آن از چسباندن تکه‌های آینه به سقف و دیوار، نقوش هندسی زیبایی به وجود می‌آید. هنرمند آینه‌کار با استفاده از طرح‌های متنوع و برش شیشه در اشکال متنوع و گوناگون و چسباندن آن کنار هم نقش‌های زیبایی را ایجاد می‌کند که برخورد نور به آن‌ها و انعکاسشان، فضایی روشن و خیره‌کننده را پدید می‌آورد. حضور آینه در تزئینات داخلی علاوه بر تأثیر شگرفی که روی نور و روشنایی منازل دارد، وسعت بنا را نیز بیشتر ازآنچه هست می‌نماید. درگذشته‌ای نه‌چندان دور برخی پژوهشگران استفاده از آینه شکسته را به دلیل سختی واردات آن از ونیز و خرد شدن آن در بین راه عنوان می‌کنند، اما حضور جام آینه هم در معماری ایرانی از دیرباز رواج داشته است.

در دهه‌های اخیر استفاده از این هنر در معماری ایرانی به‌خصوص معماری شهری کمرنگ شده به‌نحوی‌که کمتر بنای مدرنی ازاین‌گونه تزئینات بهره جسته است. سنتی بودن نقوش، دشواری کار و زمان‌بر بودن و همین‌طور قیمت بالای پیشنهادی استادکاران این هنر عمده موانع حضور آینه‌کاری در معماری مدرن بوده است؛ اما چند سالی است که با ورود فنّاوری‌های پیشرفته به این عرصه و خلاقیت استادکاران جوان، آهسته‌آهسته این هنر راه خود را در معماری مدرن بازکرده و به مدد طراحان داخلی آمده است.

گروه هنری کاژه از معدود گروه‌هایی است که امور مربوط به طراحی و دیزاین داخلی را با بهره‌گیری از این تکنیک و یا هنرهای وابسته به معماری به انجام می‌رساند. کاژه با بهره‌گیری از مهندسین مجرب معماری و همین‌طور هنرمندان هنرهای وابسته به معماری شکل جدیدی از هنر آینه‌کاری را در خانه‌های امروزی پایه‌گذاری کرده است. در این روش بر اساس نوع طراحی داخلی و یا خواسته و سلیقه مشتری طرحی پیشنهادشده و پس از موافقت سفارش‌دهنده، روی محل موردنظر اجرا می‌شود.

علاوه بر طرح و نقوش آماده، هنرمندان این گروه آمادگی دارند که طرح‌ها و سفارش‌ها خاص را نیز طبق خواست سفارش‌دهنده طراحی و اجرا کنند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response