ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

ابزار کار استین گلاس

ابزار و مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس

ساخت شیشه‌های استین گلاس راحت‌تر از آن است که به نظر می‌رسد و برای ساخت آن کافی است ابزار و مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس را تهیه کنید. طیف گسترده‌ای از مواد و ابزار آلات جذاب برای ساخت شیشه‌های استین گلاس وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

ابزار کار استین گلاس
ابزار کار استین گلاس

1) شیشه

 شیشه یکی از مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. شیشه‌ها تنوع بالایی دارند، حتی می‌توانید طرحی ترکیبی از چند نوع شیشه داشته باشید. وقتی به مغازه خرید شیشه می‌روید، با تنوع بالا و تعداد زیادی از شیشه‌ها روبه رو می‌شوید.  

2) شیشه بر Glass Cutter

 شیشه بر یکی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. انواع مختلف شیشه بر وجود دارد.

3) روغن برش Cutting Oil

 روغن برش یکی از مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است: برای افزایش طول عمر شیشه بر و همچنین بهبود کیفیت برش می‌توانید از این روغن استفاده کنید.

4) انبردست

 انبردست یکی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. اما از انبردست خانگی معمولی برای این منظور استفاده نکنید! دو نوع انبردست مورد استفاده در برش شیشه‌های آستین گلاس وجود دارد. انبردست گروزر  Grozer برای شکستن شیشه و صاف کردن لبه‌های کوچک طراحی شده است. انبردست Running برای تکه تکه کردن شیشه‌های آستین گلاس طراحی شده است.

5) فویل مسی

 فویل مسی یکی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. برخی از سازندگان شیشه‌های استین گلاس از فویل مسی برای کنار هم نگه داشتن این شیشه‌ها استفاده می‌کنند. در این تکنیک، یک طرف فویل مسی چسبناک می‌شود تا قطعات شیشه را در کنار هم نگه دارد. فویل مسی در عرض های متنوعی ساخته می‌شود تا بتواند شیشه‌هایی با ضخامت‌های مختلف را جای دهد.

فویل کردن تمام قطعات نسبتاً آسان اما وقت گیر است. در صورتی که در فویل کردن قطعات دقت بیشتری داشته باشید، نتیجه نهایی لحیم کاری نیز بهتر خواهد بود. لبه‌های فویل مسی را بر روی کناره‌های شیشه تا کنید و نسبت به محکم بودن فویل مسی اطمینان حاصل کنید. می‌توانید نوارهای مسی را طوری تا کنید که روی هم قرار گیرند، اما مراقب باشید که لبه‌ها را صاف و هموار کرده باشید، در غیر این صورت موقع لحیم کاری نمایان خواهد شد.

 

6) آهن لحیم کاری

 آهن لحیم کاری یکی از مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. می‌توان از آهن لحیم کاری که برای شیشه‌های رنگی طراحی شده است استفاده کرد، حداقل 75 وات.

7) لحیم کاری

 لحیم یکی از مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. لحیم ترکیبی از قلع و سرب است. لحیم کاری با محتوای قلع بالاتر دارای نقطه ذوب پایین‌تر است و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. البته لحیم بدون سرب نیز در وجود دارد. لحیم کاری گام‌های مختلفی دارد. ابتدا قطعات را کنار هم بگذارید، سپس قلع را به درزها اضافه کرده و در نهایت مهره یا قطعه‌ای که برای این کار در نظر گرفتید را لحیم کاری کنید. برای تثبیت قطعات لحیم کاری شده در محل مورد نظر، مقداری از شار را به آن قسمت اضافه کنید، و یک نقطه کوچک در بالای قسمت لحیم کاری را ذوب کنید. برای مطمئن شدن از اتصالات قطعات به یکدیگر می‌توانید تمامی درزها را قلع بزنید. بدین صورت که یک لایه بسیار نازکی از قلع روی درزها و فویل مسی را بپوشاند. ابتدا اطمینان حاصل کنید که شار را به تمام درزها اعمال کرده‌اید.

ابزار کار استین گلاس
ابزار کار استین گلاس

8) شار Flux

 یکی از مواد مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. شار در قالب مایع یا ژل موجود است و برای کمک به لحیم کاری بین تکه‌های مس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور گرفتن نتیجه بهتر قبل از لحیم کاری، سطح فویل مسی را به شار مورد نظر آغشته کنید.

9) سمباده

 یکی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس سمباده است. در صورتی که به صورت گسترده در حیطه ساخت شیشه‌های استین گلاس فعالیت نمی‌کنید، می‌توانید از سنگ سنگ Carborundum برای صاف کردن لبه‌های تیز شیشه‌ای استفاده کنید. اگر می‌خواهید برای این کار دستگاه مخصوصی داشته باشید، سمباده الکتریکی شیشه پیشنهاد خوبی است و کار را تسریع می‌بخشد. این وسیله چرخ سمباده‌ای است که با آب خنک می‌شود شده و می‌تواند به سرعت لبه‌های تیز را خرد و صاف کرده و حتی برای بدست آوردن شکل‌هایی که برای برش آن‌ها سخت است نیز مورد استفاده خواهد بود.

10) عینک ایمنی

 یکی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس عینک ایمنی است. می‌توانید از هر نوع عینکی که به طور کامل از چشمان شما محافظت می‌کند استفاده کنید. استفاده از عینک ایمنی بسیار مهم است، چون با خرد کردن شیشه و یا سمباده کشیدن لبه‌های تیز خرده‌هایی از شیشه جدا شده و برای چشم خطرناک است. به همین دلیل هنگام استفاده از سمباده برقی بهتر است از بلوز آستین بلند استفاده کنید.

11) دستکش‌های ایمنی

 دستکش‌های ایمنی از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. می‌توان از دستکش‌های ایمنی، به عنوان مثال دستکش‌های لاتکس برای بالا بردن ایمنی و جلوگیری از بریدن انگشتان توصیه می‌شود.

12) جعبه روشن Lightbox

 جعبه روشن از ابزار مورد نیاز در ساخت شیشه‌های استین گلاس است. همان طور که از نام آن پیداست جعبه یا میزی است که زیر آن لامپی روشن است و نور را به کاغذ و شیشه شما منتقب می‌کند. این وسیله به شما کمک می‌کند که طراحی خود را از کاغذ به شیشه منتقل کنید. اما اگر به آن دسترسی ندارید، فقط الگوی کاغذ را برش دهید و آن را روی شیشه بگذارید.

 

ابزار کار استین گلاس
ابزار کار استین گلاس

طراحی و انتقال الگو به  شیشه

اولین قدم این است که بدانید چه می‌خواهید بسازید و متناسب با آن الگویی طراحی کنید. می‌توانید در گوگل تصاویری جست و جو کنید و آن را در کاغذ خود رسم کنید. برای رسم دقیق‌تر تصویر می‌توانید از کاغذهای مندرج یا نموداری استفاده کنید. الگو را با ماژیک یا وسیله‌ای که نوک آن پهن است رسم کنید، البته قلم‌های مخصوصی نیز برای این کار وجود دارد. برای انتقال طرح خود به شیشه می‌توانید ابتدا شیشه را روی جعبه روشن قرار دهید و بعد کاغذ را روی آن بگذارید. بعد با کشیدن دوباره روی خطوط طرح مورد نظر، آن را به شیشه منتقل کنید.

 

برش شیشه

چرخ شیشه بر الکتریکی را از روی خطوط حرکت دهید و در برش دقت کنید. برش را از لبه‌های شیشه شروع کنید و هر خط الگو را در یک حرکت برش دهید و بدین صورت عمل نکنید که برش را در وسط شیشه رها کرده و بعد دوباره از همان وسط شروع کنید. شیشه‌ها معمولاً از قسمت‌هایی که شیشه بر عبور کرده شکاف بر می‌دارند و می‌شکنند. پس توجه داشته باشید که حرکت شیشه بر را کنترل شده انجام دهید. همچنین می‌توانید دو طرف شیشه را در دو دست خود بگیرید و با وارد کردن فشار آن را از محل شکاف که توسط شیشه بر ایجاد شده است، بشکنید. همچنین می‌توانید از انبردست برای فشار بر شکاف و شکستن شیشه استفاده کنید.

 

 

مقالات خواندنی: 

لدکیم چیست؟ ( ابزار و مواد مورد استفاده در ساخت شیشه های استین گلاس )

گنبد شیشه ای استین گلس یا گنبد شیشه ای تزئینی

سقف نورگیر شیشه تزئینی (استین گلس)

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته