اصطلاحات آهنگری و جوشکاری

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

آشنایی با اصطلاحات آهنگری و جوشکاری

اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که به تازگی وارد حرفه جوشکاری شده اید حتماً عبارت های صنعت آهنگری و جوشکاری را به طور مداوم خواهید شنید. در ابتدا آشنایی با اصطلاحات زیاد صنعت آهنگری و جوشکاری ممکن است بسیار گیج کننده و سخت باشد. اما در طول کار و حرفه جوشکاری شما با این اصطلاحات بسیار مواجه می شوید و این اصطلاحات برای شما بسیار کاربردی و مهم خواهند شد. صنعت جوشکاری و آهنگری کاربردهای بسیار زیادی در زندگی روزمره ما دارد. به عنوان مثال صنعت آهنگری و جوشکاری در بازسازی ساختمان نقش بسیار مهمی دارد.

در ادامه به معرفی و بررسی برخی از اصطلاحات پرکاربرد جوشکاری و آهنگری می پردازیم.

آلیاژ:

اصطلاح آلیاژ مربوط به فلزی است که از ترکیب دو یا چند عنصر تشکیل شده است. شناسایی آلیاژهای مختلف در صنعت آهنگری و جوشکاری از اهمیت بالایی برخوردار است. آلیاژ یکی از کاربردی ‌ترین اصطلاحات صنعت آهنگری و جوشکاری است.

آنیلینگ یا همان بادوام کردن:

آنیلینگ یا با دوام کردن. یعنی سرد کردن آهسته فلز های مختلف برای کاهش فشارهای داخلی. یکی از خواص بادوام کردن آهن، شکل پذیری مطلوب و راحت آن است.

جوش قوس الکتریکی یا arc:

اصطلاح جوش قوس الکتریکی یکی از انواع اصطلاحات عمومی جوشکاری است. در این روش از قوس الکتریکی برای ایجاد و تولید گرما استفاده می شود. در جوش قوس الکتریکی ممکن است از مواد دیگر یا حتی از فشار هوا هم برای جوشکاری استفاده شود.

فلزات پایه:

این عبارت مربوط به دو نوع از فلزات می شود. نوع اول فلزاتی هستند که باید تکه شده و جوش داده شوند. نوع دوم فلزات، به فلزی که بیشترین درصد آلیاژ را داشته باشد فلزات پایه می گویند.

آهنگری و جوشکاری و اصطلاحات تخصصی

اصطلاحات فنی در صنعت آهنگری و جوشکاری

پیوند یا بوند:

پیوند به جایی است که قطعه در حال جوش برای استحکام به پایه جوش می شود.

لحیم کردن یا همان بریزینگ:

لحیم کردن یک روش حرفه‌ای از صنعت آهنگری و جوشکاری است که از یک فلز پرکننده برای تشکیل یک پیوند استفاده می شود. فلز پرکننده از موادی غیر از آهن تولید می شود و دارای نقطه جوش خیلی کمتری نسبت به فلز پایه می باشد.

جوش قوس الکتریکی کربن:

جوش قوس الکتریکی کربن یک روش مختلف از صنعت جوشکاری و آهنگری است. این متد شامل ایجاد یک قوس الکتریکی بین الکترود، کربن و یک فلز متغیر است.

تک بندی قطعه یا Tack Weld:

قطعات فلزی که باید جوش شوند در فاصله های مناسب طبق نقشه با تک خال در محل جوش می شوند. این مرحله باید به نحوی انجام شود که قطعات در زمان جوشکاری دچار پیچش نشوند.

الکترود روکش دار:

الکترود روکش دار  یکی از رایج ترین اصطلاحات در صنعت آهنگری و جوشکاری است. معمولا دارای پوشش یا روکش مختلفی هستند. این الکترود در جوشکاری هایی که با روش دستی انجام می شود مورد استفاده قرار می گیرند.

الکترود پوشش دار:

الکترود توسط مواد مختلفی مانند پنبه نسوز و کاغذ پوشیده می شود. در این صورت قوس الکتریکی بسیار مقاوم و ضخیم می شود و روال جوشکاری بهبود پیدا میکند.

دمای بحرانی در جوشکاری:

یکی از مواردی که جوشکاران باید در هنگام جوشکاری به آن توجه کنند دمای جوش است. دمای بحرانی در جوشکاری دمایی است که مواد در آن از حالت جامد به مذاب تغییر شکل می دهند.

چگالی جریان در جوشکاری:

به میزان آمپری که به هر اینچ مربع در یک ساعت وارد می شود چگالی جریان گفته می شود.

اصطلاحات فنی در صنعت آهنگری و جوشکاری

کلمات کلیدی رایج در صنعت ساختمان

مشعل برش:

مشعل برش نام یکی از ابزارهایی است که آهنگران و جوشکاران برای گرم کردن محل جوش یا برش استفاده می کنند. این مشعل یکی از ابزارهای جوشکاری است که خروج گاز و اکسیژن را در هنگام جوشکاری کنترل میکند.

الکترود جریان مستقیم منفی:

فلزی که در حال جوش دادن می باشد دارای قطب مثبت است و الکترود قطب منفی قوس الکتریکی دارد.

الکترود جریان مستقیم مثبت:

در روند جوشکاری اگر فلزی که در حال جوش شدن است قطب منفی باشد در نتیجه الکترود قطب مثبت است.

جوشکاری تحت فشار:

جوشکاری تحت فشار یکی از روش های جوشکاری است. در این روش فشار هوا یا اکسیژن باعث ذوب شدن مواد مختلف و گوناگون می شود.

قوس الکتریکی:

جریان الکتریکی که بین دو الکترود به وجود می‌آید قوس الکتریکی گفته می شود.

مواد پر کننده و یا همان فیلر:

مواد فیلر همان موادی هستند که در هنگام جوشکاری و آهنگری وقتی فلز گرم می شود برای پر کردن فضای خالی استفاده می شوند. فیلرهای جوشکاری آلومینیوم و فیلر جوشکاری مس از انواع فیلرها هستند.

جوشکاری گاز:

جوشکاری گاز نوعی متد جوشکاری است. در این نوع از جوشکاری گرمای جوشکاری با شعله گاز حاصل می شود.
اصطلاحاتی که در بالا گفته شد تنها بخشی از اصطلاحات وسیع و گسترده آهنگری و جوشکاری هستند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات آهنگری و جوشکاری از سایت و شرکت کاژه استفاده کنید. این شرکت با بهره گیری از کادری با تجربه و حرفه ای می تواند شما را در زمینه‌های مختلف مانند دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان همچنین صنایع مختلف دیگر راهنمایی کند.

کلمات کلیدی رایج در صنعت ساختمان

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته