اصطلاحات نجاری

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

بررسی و شناخت اصطلاحات نجاری

اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که می خواهید در صنعت نجاری پیشرفت کنید برای اینکه بتوانید در این صنعت به صورت حرفه‌ای فعالیت نمایید و پیشرفت چشمگیری داشته باشید لازم است با اصطلاحات تخصصی صنعت نجاری آشنای کامل پیدا کنید. صنعت نجاری و کار با چوب کاربردهای بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال نجاری در صنعت دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان نقش مهم و بسزایی دارد.

اگر افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند با اصطلاحات و واژه های نجاری آشنایی کامل داشته باشند می‌توانند در نجاری پیشرفت چشمگیری نمایند. آشنایی با اصطلاحات هر صنعت و حرفه نشان دهنده کیفیت بالای کار و دانش فنی مجری و کارفرما می باشد.

در ادامه به معرفی و توضیح برخی اصطلاحات نجاری می پردازیم.

شیار های پوسته ای :

پوسته و خرده چوب هایی که بر روی تخته های چوب به وجود می آیند را شیارهای پوسته ای می گویند.

سوراخ نوک پرنده:

بعضی از پرندگان با آسیب زدن به بافت های چوب سوراخ هایی را بر روی تنه چوب به وجود می آورند که به آنها سوراخ نوک پرنده گفته می شود. این حرکت پرندگان جهت پیدا کردن غذا در تنه درختان است.

قلب جعبه ای یا قلب حلقه رشد:

قلب حلقه رشد همان تنها مرکز رشد چوب است که شامل چوب درونی و چوب بیرونی است.

نجاری و اصطلاحات رایج

آشنایی با کلمات کاربردی در نجاری

جوش چوب:

جوش چوب در واقع یک چرخش یا همان پیچش در گره چوب است که در نزدیکی گره اتفاق می‌افتد. اما جوش حاصل گره و ایجاد شدن آن نیست. قسمت هایی از چوب که دارای مراکز سالمی هستند برای کارهای نجاری و برش دادن انتخاب می شوند.

ترک درونی:

ترک درونی یکی از انواع ترک هایی است که در برخی از چوب ها و تنه درختان وجود دارد. اینگونه ترک ها یا همان ترک های درونی در هنگام برش طولی در امتداد حلقه های رشد سالیانه درخت گسترش پیدا می‌کنند. همچنین در بعضی مواقع هنگام خشک کردن چوب این ترک ها به وجود می آیند.

خم شدن فنجانی:

خم شدن فنجانی نوعی چین است که در تنه درختان به وجود می آید. این چین خوردگی به صورت انحرافی در عرض تخته به صورت مستقیم یا فرورفتگی در وسط چوب به وجود می آید.

کلمات کاربردی در نجاری

شناخت اصطلاحات فنی و اجرایی در صنعت نجار ی

برش دادن :

بخشی از تخته است که به صورت برش عرضی به دست می آید. در گرید های معمولی تخته های برش خورده باید به اندازه کافی دارای دو طرف صاف و صیقلی باشند که بعد از جدا شدن تخته هر دو سطح به یک اندازه و ضخامت باشند. اما در گرید های رویال کل صفحات باید به اندازه کافی صاف باشند تا دو طرف صفحه با ضخامت استاندارد ظاهر شود.

برش های تمیز و یک دست:

در این برش یک سمت از صفحه برش می خورد. صفحه برش داده شده باید صاف تر از صفحه پشت آن باشد.

پوسیدگی چوب و تخته:

پوسیدگی چوب مربوط به تجزیه چوب ها توسط قارچ ها و عوامل بیرونی است.

پوسیدگی اولیه:

پوسیدگی چوب در مراحل ابتدایی که به اندازه کافی پیشرفت نکرده است می تواند به طرز محسوسی آسیب برساند. این آسیب معمولاً با کمی تغییر رنگ و یا حتی سفید شدن چوب همراه است. چوبی که دچار تغییر رنگ و یا حتی سفید شدن شده است حتماً دچار پوسیدگی اولیه است.

گرین یا نارس:

الوار چوب هایی که تازه برش خورده اند، یا چوب هایی که هنوز خشک نشده اند را گرین یا نارس می گویند.

قلب چوب یا چوب مرکزی:

قلب چوب یا همان چوب مرکزی، مرکزی ترین بافت داخلی درخت است که به عنوان چوب نرم در صنعت نجاری شناخته می شود‌.

دستگاه الوار خشک کن صنعتی:

دستگاهی است که چوب را تا حدی خشک میکند که قابلیت جابجایی با وسایل نقلیه را داشته باشد.با این وسیله از به وجود آمدن لکه و کپک بر روی چوب ها جلوگیری می کند.

گره های سوزنی:

گره های سوزنی معمولاً گره هایی هستند که قطر آنها از ۴ سانتی متر بیشتر نمی شود.

میز اره:

میز اره، مرکز اصلی کارگاه هایی است که نجاران در آن کار می کنند و بزرگترین ابزار موجود در نجاری است. اره میزی می تواند برش های مستقیم و مداوم را بر روی چوب ایجاد کند. برای استفاده از میز اره باید وسایل مختلفی مانند گونیا را در اختیار داشته باشید.

کم کن:

دستگاهی است که به صورت تک کاره و سه کاره برای مته کاری و اتصال قطعات وجود دارد. این دستگاه مخصوص فاق و زبانه مته است.

اصطلاحات فنی و اجرایی در صنعت نجار ی

اسکنه :

کار اصلی اسکنه ایجاد فاق یا کندکاری در چوب است که باعث ایجاد یک اتصال محکم در چوب می شود. اسکنه ها دارای انواع و اقسام مختلف، با شکل ‌و اندازه‌ های متفاوت در بازار وجود دارند.

اصطلاحاتی که در بالا گفته شد تنها بخشی از اصطلاحات نجاری هستند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات نجاری از سایت شرکت کاژه استفاده نمایید. شرکت کاژه با بهره گیری از کادری مجرب و با تجربه می تواند شما را در زمینه‌های مختلف بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی راهنمایی کند.

 [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”2_5,3_5″ _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default” locked=”off”][et_pb_column type=”2_5″ _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default”][et_pb_image src=”https://kajeh.com/wp-content/uploads/2023/01/کابینت-آشپزخانه-کاژه.jpg” alt=”کابینت آشپزخانه – کاژه” title_text=”کابینت آشپزخانه – کاژه” align=”center” _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”3_5″ _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default”][et_pb_text _builder_version=”4.7.7″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″]

مطلب پیشنهادی کاژه

کابینت آشپزخانه ; از 0 تا 100 طراحی و اجرا | با بهترین کیفیت و قیمت تضمینی

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

5/5 - (20 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response