انتخاب گیاهان مناسب در محوطه سازی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

انتخاب گیاهان مناسب در محوطه سازی

گیاهان مناسب در محوطه سازی

محوطه سازی یکی از بخش‌های مهم معماری است که زیبایی خاصی به محیط ساختمان می‌دهد. ایجاد فضای سبز و استفاده از گیاهان مناسب بخش مهمی از طراحی لند اسکیپ است. برای ایجاد فضای سبز در محوطه‌ی ساختمان، انواع مختلف پوشش گیاهان، گل‌های زینتی، درخت‌ها و درختچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که تصمیم می‌گیرید در ایجاد لند اسکیپ از گیاهان استفاده کنید، حتما به شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی محل زندگی خود توجه کنید.

برای ماندگاری بیش‌تر فضای سبز و تناسب آن با محوطه‌ی ساختمان، این نکته ضروری است که پوشش گیاهی را بر اساس محل زندگی انتخاب کنید. امروزه با پیشرفت فناوری‌های صنعت ساختمان سازی، ایده پردازی در زمینه ساخت محوطه نیز پیشرفت چشمگیری کرده است. استفاده از طرح‌های مدرن در ایجاد فضای سبز، علاوه بر این که فضای محوطه را دلپذیر می‌کند، بر ارزش ملک نیز تاثیر بسزایی دارد.

محوطه سازی از مهم‌ترین مواردی افزایش ارزش ریالی ملک

در واقع یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث افزایش ارزش ریالی ملک می‌شود، محوطه‌سازی است.‌ برای ایجاد فضای سبز باید از گیاهان زینتی مناسب استفاده کرد. در هر ویلا و خانه‌ای ابعاد محوطه متفاوت است. مهم‌ترین نکته در زمینه ایجاد فضای سبز، داشتن طرح و نقشه مناسب است. در واقع برای ایجاد فضای سبز دانش و مهارت لازم است، طراحان فضای سبز باید به ویژگی‌های اقلیمی مختلف واقف باشند.

یک طراح فضای سبز برای استفاده از گیاهان مناسب برای ساخت محوطه، باید گیاهان مختلف و شرایط پرورش و نگهداری از آن‌ها را به خوبی بشناسد. برای ایجاد فضای سبز باید یاد آور شوم که استفاده از گیاهان مختلف برای همه‌ی اقلیم‌ها مناسب نیست. برخی از گیاهان در زیر نور آفتاب شدید آسیب می‌بینند، بعضی از گیاهان نیز در سایه و هوای سرد امکان رشد ندارند. برای استفاده از گیاهان در محوطه، استفاده از گیاهان آپارتمانی و گیاهانی که قابلیت رشد در محوطه را ندارند، نتیجه‌ی مثبتی نخواهد شد.

گیاهان مناسب در محوطه سازی

برای ایجاد لند اسکیپ یا محوطه سازی چه نوع گیاهانی مناسب هستند؟

برای این که بتوانید در محوطه سازی از گیاهان مناسب استفاده کنید، حتما دانش کافی در این زمینه لازم است. گروه مهندسی کاژه با استفاده از فناوری پیشرفته در زمینه بازسازی ساختمان و لند اسکیپ می‌تواند به شما مشاوره دهد. اگر قصد دارید برای ویلای خود محوطه سازی انجام دهید و فضای سبز ایجاد کنید، می‌توانید از دانش و تخصص گروه مهندسی کاژه بهره ببرید. قبل از ایجاد فضای سبز به شرایط اقلیمی محل زندگی خود توجه کنید، ابعاد محوطه ویلا را در نظر بگیرید. در ادامه مطلب چند نوع گیاه را معرفی می‌کنیم که جهت ایجاد فضای سبز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

گیاه گل ابری نقره‌ای

این گیاه دارای برگ‌های تخم مرغی شکل و نیزه‌ای است، برخی شاخه‌های آن عمق کمی دارند و برخی نیز عمیق هستند. شاخه‌های این گیاه به شکل نمد هستند و رنگ آن‌ها سبزخاکستری پررنگ و نقره‌ای است. برای تکثیر این گیاه در روز‌های پایانی زمستان می‌توانید از کشت بذر آن استفاده کنید. برای رشد این گیاه حتما از ترکیب کود حیوانی و خاک باغچه استفاده کنید. گیاه اطلسی: اطلسی نوعی گیاه یک ساله است، این گیاه زینتی است و بومی کشور آمریکای جنوبی می‌باشد. در کشور ایران نیز این گیاه پرورش داده می‌شود که بوی آن مطلوب‌تر است اما گلبرگ کم‌تری دارد.

محوطه سازی - کاژه

گیاه اطلسی

اطلسی از گیاهان علفی است، ساقه‌‌های آن کرکدار و پر از شاخه هستند. گل‌های این گیاه علفی به شکل مخملی و شیپوری باز هستند. رنگ گل‌های گیاه اطلسی از تنوع زیادی برخوردار است، این گل‌ها در رنگ‌های مختلف و جذاب صورتی، سفید، و قرمز شکوفا می‌شوند. برای تکثیر این گیاه از کشت بذر استفاده می‌شود. در ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت نیز می‌توان این گیاه علفی را از طریق کاشت بذر پرورش داد. این گیاه در صفر درجه سانتی گراد رشد می‌کند، تابش نور آفتاب کم و نیم سایه لازم دارد. این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد.

انواع مختلفی از گیاهان زینتی وجود دارند، شما با توجه به شرایط اقلیمی محل زندگی و بر اساس سلیقه‌ی خودتان، می‌توانید هنگام ایجاد فضای سبز و لند اسکیپ از این گیاهان مناسب استفاده کنید. در ادامه چند مورد دیگر را نیز بررسی خواهیم کرد.

چمن‌های رده فستوکا

در صورت استفاده از این نوع چمن در محوطه سازی، محوطه‌ی ویلای شما دلپذیر‌تر و مقاوم‌تر خواهد بود. این نوع چمن از لحاظ ظاهری زیبایی چشمگیری دارد، مقاوم و زیبا است و شادابی خاصی به محوطه می‌دهد. این چمن در زمستان قابلیت رشد دارد، تقریبا در اکثر شرایط اقلیمی مقاوم است و رشد می‌کند.

فستوکای آبی

فستوکای آبی گیاهی است که رشد کم دارد، استفاده از این گیاه برای ایجاد فضای سبز در لند اسکیپ، باعث می‌شود منظره‌‌ای متفاوت در ویلای خود داشته باشید. به دلیل داشتن رشد کم به طور معمول از این گیاه به عنوان چمن استفاده می‌شود. برای پوشش اطراف گیاهان بلند‌تر و ایجاد لبه و مرز در اطراف آن‌ها، نیز از فستوکای آبی استفاده می‌شود.

رنگ خاص و متفاوت این گیاه باعث می‌شود در فضای بیرونی ساختمان، منظره‌ای زیبا و متفاوت داشته باشید. فستوکای آبی گیاهی است که قابلیت رشد در همه فصل‌ها را دارد. در صورتی که سرمای زمستان بیش از حد باشد، و رطوبت تابستان زیاد باشد، این گیاه ممکن است کمی پژمرده شود.

علف گورخری

علف گورخری نوعی گیاه فصلی است، ظاهری گرمسیری دارد و بزرگ است. برگ‌های این گیاه سبز رنگ هستند و با نواری زرد رنگ پوشیده می‌شوند. این گیاه با داشتن رنگ روشن برای تزیین باغ در فصول گرم مناسب است. این گیاه در خاک‌های مختلف قابلیت رشد دارد، اما مناسب‌ترین نوع خاک برای این گیاه خاک مرطوب است.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته