آشنایی با انواع ایزوگام ها و کاربردهای آنها

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

انواع مختلف ایزوگام های تولید شده

یکی از مسائلی که امروزه بشر با آن رو به رو است، نحوه عایق کاری ساختمان و انواع سازه هاست. استفاده از انواع ایزوگام یکی از راهکارهایی است که می تواند جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت در انواع ساختمان استفاده شود. به همین جهت امروزه در بازسازی ساختمان و عایق کاری سطوح مختلف از انواع مختلف این عایق ها استفاده می گردد. هر یک از این عایق ها مزایا و خصوصیات مخصوص به خود را دارند.

ایزوگام های پر کاربرد در عایق کاری ساختمان
انواع ایزوگام ها و کاربردهای آنها

بر اساس معیارها و انواع فاکتورهای مختلف در اجرای ایزوگام، این عایق ها را در دسته بندی های مختلفی قرار می دهند. در ادامه این مقاله به بررسی هر کدام از این دسته بندی ها می پردازیم:

ایزوگام ها از لحاظ مواد اولیه

موادی که در ساخت انواع ایزوگام به کار برده می شوند، عبارتند از: انواع پلی استر، الیاف های مصنوعی نظیر انواع تیشو، پشم شیشه و قیر.
کاربردهای متفاوتی از انواع قیرها، باعث شده که این نوع از عایق ها را در دو دسته پلیمری و دمیده طبقه بندی کنیم.

ایزوگام پلیمری

از مسیر تقطیر نفت خام در پالایشگاه ها، نوعی از قیر با درصد خلوص فراوان به دست می آید. در ساخت عایق های پلیمری نیز از این قیر خالص به عنوان ماده اولیه اصلی استفاده می شود. به طوری که بیش از 70 درصد ماده اولیه تشکیل دهنده این عایق حرارتی، قیر خالص است. مابقی مواد سازنده شامل؛ تیشو، پلی استر ، پلی اتیلن و … است.

ایزوگام دمیده

نوع دیگری از ایزوگام که نسبت به انواع پلیمری کیفیت پایین تری دارد، عایق دمیده است. در ساخت این عایق از قیر دمیده استفاده شده است. این نوع از قیر، نسبت به قیر خالص از نفوذپذیری کمتری برخوردار است. این ویژگی در کنار انعطاف پذیری و نرمی بالای آن، باعث اجرای ایزوگام در سطوح پشت بام ساختمان ها شده است. این سطوح بیشتر از سطوح دیگر در معرض آب دهی و نفوذ رطوبت هستند.

دسته بندی ایزوگام ها از لحاظ تعداد لایه تشکیل دهنده

انواع ایزوگام ها را بر مبنای تعداد لایه های تشکیل دهنده نیز دسته بندی می کنیم. انواع تک لایه و دولایه در این دسته بندی قرار دارند. انواع تک لایه این عایق ها تنها از یک لایه پلی استری تشکیل شده است. از ویژگی های اصلی آن می توان به سبکی، نرمی و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. از همین رو در عایق کاری سطوح گنبدی شکل و ناصاف از این عایق ها بهره می بریم.

در طرف مقابل، انواع دو لایه را داریم که از یک لایه پلی استر و یک لایه تیشو تشکیل شده است. به سبب استفاده از الیاف مصنوعی در این نوع از عایق ها، شاهد مقاومت های بالا اما انعطاف پذیری پایین هستیم. برای عایق کاری سطوح صاف در اقلیم های گرمسیری و نیز کوهستانی از نصب ایزوگام های دو لایه استفاده می کنیم. به عبارتی این نوع از عایق ها در برابر انواع تغییرات محیطی به خوبی سازگار هستند.

دسته بندی ایزوگام ها از لحاظ تعداد لایه تشکیل دهنده
انواع ایزوگام و کاربرد آنها در سطوح ساختمانی

دسته بندی از لحاظ نوع روکش مورد استفاده در عایق ها

روکشی که در انواع ایزوگام ها به کار برده می شود، معمولا جنس های مختلفی دارد.نوع آلومینیومی، طرح دار، سنگ ریزه ای و … از انواع روکش هایی هستند که معمولا در ساخت انواع عایق های حرارتی استفاده می شوند. بنابراین این نوع از عایق ها را از نظر نوع جنس به کار رفته در آنها به انواع روکش دار آلومینیومی، عایق روکشی طرح دار، عایق های روکشی سنگریزه ای و نیز انواع بدون روکش یا بدون فویل دسته بندی می کنند. معمولا برای عایق کاری سقف ساختمان ها از عایق های روکش دار آلومینیومی استفاده می گردد. از طرفی دیگر می توان با نصب عایق های طرح دار در سطوح کناری نمای ساختمان ها، جلوه های بصری ویژه ای به این ساختمان ها داد.

دسته بندی عایق های حرارتی از لحاظ شکل ظاهری

همچنین ایزوگام ها را از لحاظ شکل ظاهری در انواع ساده و ایزوشینگل دسته بندی می کنیم. نوع ساده این عایق ها به عنوان پرکاربردترین انواع عایق در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از انواع ایزوشینگل آنها در عایق کاری سطوح شیروانی و شیب دار استفاده می گردد.
برای اطلاع از ویژگی ها و دسته بندی های متنوع انواع ایزوگام ها، می توانید از متخصصان گروه کاژه راهنمایی دریافت کنید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته