معرفی ایده‌های روف گاردن در بازسازی ساختمان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

معرفی ایده‌های روف گاردن در بازسازی ساختمان

امروز کاربرد سقف خانه در مقایسه با قبل، بسیار گسترده‌تر شده و همین امر، یافتن و اجرای ایده‌های روف گاردن را به موضوع جذابی تبدیل می‌کند. ایجاد روف گاردن یا بام سبز یکی از جدیدترین روندهای زندگی شهری به شمار می‌رود. انجام این کار، پیوند بین شهرنشینی با طبیعت سبز را تقویت می‌کند و از جنبه‌های مختلفی مثل کیفیت زندگی، بهبود روحیه، افزایش ارزش ملک و … مزایای زیادی را به همراه دارد.

همه خانه‌ها در فواصل زمانی مختلف، سرانجام تحت عملیات بازسازی قرار می‌گیرند. برای بازسازی ساختمان، انتخاب‌های مختلفی وجود دارد و تلاش‌ها را می‌توان به نقاط گوناگونی معطوف کرد. بااین‌حال، اگر به دنبال ایجاد یک تغییر محسوس در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان هستید، شاید هیچ گزینه‌ای جذاب‌تر از ساخت بام سبز نباشد. آیا شما هم برای انجام این کار در جستجو ایده‌های روف گاردن هستید؟ ما در این مطلب 7 ایده عالی و درعین‌حال ساده را به شما مخاطبان گرامی کاژه معرفی می‌کنیم.

1. الگوی باز

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، روف گاردن‌ها یک فضای لاکچری محسوب می‌شدند که ساختمان‌های معدودی از آن‌ها برخوردار بودند. ولی با ظهور بام‌های سبز و ترند شدن طراحی مناظر در دکوراسیون نمای خارجی ساختمان، شاهد تبدیل آن‌ها به یک فضای رایج هستیم. یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال متداول‌ترین ایده‌های روف گاردن، الگوی باز است. در این الگو خبری از محوطه‌سازی یا ایجاد حریم خصوصی نیست که به کمک نکات زیر می‌توانید آن را اجرا کنید:

الگوی باز

 • برای خلق یک نمای تمیز و مرتب، استفاده از گیاهان قابل‌حمل توصیه می‌شود. به این ترتیب، نیازی نیست زمان زیادی را صرف وجین و پیرایش گیاهان کنید.
 • برای ایجاد یک نمای بصری مفرح و جذاب از نور طبیعی بهره بگیرید. برای این منظور می‌توانید نصب اسکای لایت یا پنجره را در دستور کار قرار دهید.
 • جهت ایجاد یک ظاهر لاکچری و مجلل برای روف گاردن از شاخه‌های انگور استفاده کنید. شاخه‌های بلند را به تکیه‌گاه‌های فلزی، تخته‌های چوبی یا لوله‌های ساخته‌شده از جنس PVC متصل نمایید.
 • قرار دادن یک آبشار یا حوض کوچک در باغ پشت‌بامی، جذابیت و زیبایی دوچندانی به آن می‌بخشد.

2. ایجاد حریم خصوصی

اجرای روف گاردن، راهی عالی برای لذت بردن از فضای بلااستفاده‌ی روی پشت‌بام بدون به خطر افتادن حریم خصوصی شماست. اگر شما هم مایل به ایجاد یک فضای خصوصی روی بام سبزتان هستید نکات زیر می‌توانند کمکتان کنند:

 • استفاده از دیوارهای سبز یا پرچین‌های بوته‌ای، ضمن حفظ حریم شخصی، همخوانی بصری خوبی با فضای سبز دارند
 • ساخت یک آلاچیق یا سایبان می‌تواند علاوه بر بهبود حریم خصوصی، سایه‌ای امن و مطبوع را در روزهای آفتابی و گرم بر سرتان بگستراند
 • استفاده از گیاهان بالارونده و ترکیب آن‌ها با گیاهان اصلی در خلق یک منظره جذاب و جالب‌توجه تأثیر زیادی دارد

ایجاد حریم خصوصی

3. کاشت گیاهان و درختان بلند

وقتی موضوع انتخاب ایده‌های روف گاردن به میان می‌آید، پرورش گیاهان و درختان مرتفع همواره یکی از گزینه‌های جذاب روی میز است. با اجرای این ایده می‌توان ضمن لذت بردن از یک محیط سبز طبیعی، نمای خارجی دکوراسیون ساختمان را به شکل چشمگیری بهبود بخشید.

کاشت گیاهان و درختان بلند

4. ایجاد بسترهای برجسته

اگر به وقت‌گذرانی در فضای آزاد علاقه دارید و می‌خواهید رنگی از طبیعت را به خانه اضافه کنید، ایجاد بسترهای برجسته ایده‌ای مناسب است. این بسترها ارتفاع مناسبی را برای گیاهان ایجاد می‌کنند.

یکی از ساده‌ترین راه‌های اجرای ایده روف گاردن به کمک بسترهای برجسته، استفاده از مواد قابل بازیافت است. برای این منظور تخته چوب‌های قدیمی یا پنل‌های تخته سه لا را در شکل و اندازه موردنظر ببُرید. سپس می‌توانید قطعات بریده‌شده را به کمک پیچ یا میخ به یکدیگر متصل کرده و یک بستر ایجاد کنید. درنهایت بستر ایجادشده را با خاک یا کمپوست پر کنید. البته روش‌های آسان‌تری هم وجود دارد. آجرهای کهنه، بلوک‌های سیمانی و حتی قطعات سفال شکسته نیز بعضاً گزینه‌های خوب و خلاقانه‌ای برای ساخت بستر برجسته محسوب می‌شوند.

ایجاد بسترهای برجسته

5. ایجاد روف گاردن بر اساس گونه گیاهی

یکی دیگر از رایج‌ترین ایده‌های روف گاردن، ساخت آن بر مبنای گونه‌های گیاهی است. پیروی از چنین ایده‌ای مخصوصاً در مناطقی که شرایط آب و هوایی خاصی دارند، نه یک انتخاب بلکه یک الزام است. در اینجا همه چیز به شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که ساکن آن هستید بستگی دارد.

ایجاد روف گاردن بر اساس گونه گیاهی

برخی گیاهان نسبت به گونه‌های دیگر به رطوبت بیشتری نیاز داشته و زمانی که در معرض باد و آفتاب قرار می‌گیرند، آسیب‌پذیر هستند. پاشنه آشیل بعضی گیاهان، نیاز به آب است که فراوانی یا کمبود آن می‌تواند به از بین رفتنشان منجر شود. به‌عنوان مثال اگر در اجرای ایده‌های روف گاردن به فکر استفاده از ساکولنت‌ها هستید، باید به‌منظور جلوگیری از غرقاب گیاه از وجود سیستم زهکشی مناسب اطمینان حاصل کنید. مرور نکات زیر در انتخاب گیاه برای روف گاردن خالی از لطف نیست:

 • در وهله اول، گیاهان را متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه خود انتخاب کنید
 • اگر به ایده روف گاردن در کنار ایجاد حریم خصوصی علاقه دارید، انتخاب گیاهان مقاوم به سایه اقدامی منطقی است
 • اگر آبیاری گیاهان برایتان کاری پرزحمت است، گیاهانی را انتخاب کنید که در معرض خشکی متوسط دوام خوبی داشته باشند
 • اگر می‌خواهید محوطه روف گاردن را نسبتاً کوچک نگه دارید، به جای استفاده از گیاهان بسیط و پرشاخ و برگ از گونه‌های کوتاه و متراکم استفاده کنید

6. افزودن اثاثیه

اضافه کردن وسایل و اثاثیه کاربردی یکی دیگر از بهترین ایده‌های روف گاردن است. انجام این کار، فضایی زیبا، راحت و جذاب را برای تفریح و استراحت در اختیارتان قرار می‌دهد. اینکه چه وسیله‌ای را به بخشی از بام سبز خانه تبدیل کنید به ترجیح و سلیقه شما بستگی دارد. بااین‌حال در اینجا چند پیشنهاد خوب را با شما در میان می‌گذاریم:

افزودن اثاثیه

 • اگر به دنبال یک مکان ارزان برای نشستن هستید، نیازی نیست راه دور بروید! شما می‌توانید از یک صندلی یا نیمکت قدیمی برای این منظور استفاده کنید. یک راهکار خلاقانه دیگر این است که پشت یک کانتینر یا سطل زباله را ببُرید و سپس روی آن را با یک پتو یا بالش بپوشانید.
 • شما می‌توانید با پوشاندن سطح یک میز قدیمی با یک فرش یا رومیزی، آن را به مکانی جذاب و کلاسیک برای نوشیدن چای یا قهوه تبدیل کنید.
 • آیا تابه‌حال درباره نصب یک ننو روی روف گاردن فکر کرده‌اید؟ این نه‌تنها برای استراحت زیر سقف آسمان یک راهکار جالب است، بلکه می‌تواند مکان مناسبی برای مطالعه یا ریلکس کردن باشد.

7. نصب کف‌پوش

انتخاب کف‌پوش برای روف گاردن بعضاً می‌تواند به همان اندازه‌ای که انتخاب گل و گیاه مهم است، اهمیت پیدا کند. این کار زیبایی ظاهری بام سبز شما را به شکلی ملموس ارتقا می‌دهد. در انتخاب کف‌پوش برای روف گاردن، گزینه‌های متنوعی وجود دارند که چمن مصنوعی، کاشی، نمد و حصیر از آن جمله‌اند.

نصب کف‌پوش

 • چمن مصنوعی، اغلب ارزان‌ترین گزینه ممکن است که در صورت فرسودگی به‌آسانی قابل تعویض است.
 • اگر سهولت تمیزی برایتان در اولویت قرار دارد، انتخاب کاشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم
 • اگر دوام و عمر مفید کف‌پوش برایتان اهمیت بیشتری دارد، نمد را انتخاب کنید؛ زیرا می‌تواند تا چند سال بدون نیاز به تعویض، کیفیت و نمای اولیه‌ی خود را حفظ کند
 • کفپوش حصیری نیز می‌تواند بافت طبیعی و زیبایی بصری خاصی را به روف گاردن بدهد و به همین علت طرفداران زیادی دارد

سخن آخر

ایده‌های روف گاردن، بسیار بیشتر و متنوع تر از آن هستند که بتوانیم در یک مقاله به همه آنها بپردازیم. ایده‌هایی که در این مطلب معرفی کردیم، در عین سادگی بسیار کاربردی هستند. این دو ویژگی نشان می دهند که برای شروع ساخت روف گاردن لزوماً نباید به دنبال طرح‌ها و ایده‌های عجیب و غریب باشید. بنابراین اگر مدت هاست که به فکر ایجاد بام سبز هستید، تعلل و بهانه جویی را کنار بگذارید و هر چه سریع‌تر این کار را در پروژه بازسازی ساختمان اجرایی کنید!

 

 

 

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته