ایزوگام و بازسازی ساختمان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

اهمیت بازسازی ساختمان و استفاده از ایزوگام

یکی از مباحثی که امروزه در مورد ساختمان های فرسوده و بافت های کهنه آن مطرح است، چگونگی تعمیر و بازسازی آن ها است. در بازسازی ساختمان با استفاده از ایزوگام و سایر عایق های رطوبتی، سعی می شود تا از ورود آب و رطوبت به داخل فضاهای داخلی جلوگیری شود. نه تنها عایق سازی ساختمان های مسکونی، بلکه آب بندی و عایق کاری سطوح اماکنی نظیر؛ استخرها، سرویس های بهداشتی، اماکن ورزشی و تفریحی و … نیز با استفاده ایزوگام انجام شدنی است.

از طرفی با وقوع پوسیدگی در سیستم آبرسانی داخلی ساختمان ها، نیاز فوری به بازسازی لوله های آب رسانی نیز احساس می شود. متخصصان برتر گروه کاژه با بیش از چندین سال سابقه فعالیت در زمینه های مختلف بازسازی سطوح ساختمانی، ایده های بی نظیری در مورد عایق کاری و مستحکم سازی سطوح ساختمانی دارند. به طور مثال استفاده از نوع مرغوب ایزوگام و اجرای درست آن می تواند امنیت سازه را در مقابل انواع آسیب ها تضمین کند. همچنین با اجرای ایزوگام در ساختمان، دیوارها و سطوح ساختمانی کمتر دچار ترک خوردگی می شوند.

ایزوگام
نقش ایزوگام در بازسازی ساختمان

مزایای اجرای ایزوگام

امروزه از روش های مختلفی برای عایق کاری سطوح ساختمانی استفاده می شود. قیرگونی، سیمان کاری، سنگ و سرامیک کاری و … از جمله روش های رایج عایق بندی سازه ها از گذشته تا امروز می باشند. استفاده از ایزوگام برای عایق کاری در مقایسه با روش های گفته شده مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • به دلیل استفاده از مواد اولیه با کیفیت در ساخت انواع ایزوگام ها، این دسته از عایق ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و نم به سطوح ساختمانی بسیار مناسب هستند.
  • هر رول ایزوگام از ابعادی به اندازه 1 در 10 متر تشکیل شده است. با این وجود اما وزن مناسب و نسبتا پایینی دارد. به بیانی دیگر در هنگام اجرا و نصب عایق بر روی سطوح بتنی و یا حتی عایق های دیگر، فشار چندانی بر روی سازه وارد نمی شود.
  • اجرای آسان آن باعث شده که این عایق از کیفیت کار بالایی در مقایسه با دیگر روش ها برخوردار باشد. به عبارتی تمیزی بالای این عایق نسبت به قیرگونی و آسفالت باعث افزایش استقبال در استفاده به عنوان پوشش ساختمانی شده است. از طرفی آسفالت و قیرگونی به دلیل دارا بودن ذرات جدا شدنی در ترکیب خود، دردسرهای زیادی را در امر اجرا دارند.
  • از ایزوگام می توان بر روی سطوح دیواری و همچنین شیروانی نیز استفاده نمود.
  • از طرفی عمر مفید بالای این نوع از عایق های حرارتی نیز یکی دیگر از مزیت های برجسته آن است. به طوری که در انواع دیگر از عایق ها گاه شاهد عمر مفید کوتاه در حد کمتر از 1 سال نیز هستیم. به طور مثال روش کاهگل که از گذشته های دور تا به حال استفاده از آن در مناطق روستایی رایج بوده است، عمر مفیدی کمتر از 1 سال دارد. روش قیرگونی نیز به سبب مقاومت پایین خود در برابر باران ها و رطوبت های شدید، از عمر مفید پایینی برخوردار است. بنابراین پایین بودن عمر مفید این نوع از عایق ها باعث اعمال هزینه های مجدد در طی سال می شود. حال آن که در مورد ایزوگام هزینه های مجدد خیلی پایینی وجود دارد.
  • قیمت مناسب انواع ایزوگام ها نیز در مقایسه با سایر روش ها، نشان از وجود صرفه اقتصادی در استفاده از این روش دارد.
  • همچنین به دلیل کاربرد موادی با مقاومت بالا، این عایق کمتر دچار ترک خوردگی یا شکستگی می شود. به عبارتی دیگر، مقاومت کششی بسیار بالایی در برابر انواع فشارهای تخریب کننده دارد.
ایزوگام و بازسازی ساختمان
مزایای اجرای ایزوگام در بازسازی ساختمان

جمع بندی نهایی

با وجود این که نمی توان همچنان در برخی از فصول سال، نسبت به نصب ایزوگام روی سطوح ساختمانی اقدام نمود، اما همچنان از این عایق به عنوان مناسب ترین روش برای استفاده در امر بازسازی و تعمیر سازه ها یاد می شود. بی تردید اجرای درست و نصب استاندارد آن، می تواند سبب ماندگاری این عایق تا چندین سال شود. امکان افزایش طول عمر یک عایق، از جمله نکات مهمی است که موجب گسترش استفاده از آن می شود. بنابراین این نکته که می شود با اعمال مراقبت های پس از نصب موجب ارتقای عمر مفید این عایق شد، از جمله نکات مثبت مرتبط با این عایق حرارتی است.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته