5 ایده وسوسه‌انگیز برای بازسازی اتاق خواب

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

5 ایده وسوسه‌انگیز برای بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب از بسیاری جهات، یک ایده هوشمندانه و جذاب است. انجام این کار برخلاف بازسازی بخش‌های دیگر خانه ازجمله سرویس بهداشتی یا آَشپزخانه چالش‌ها و پیچیدگی‌های کمتری دارد. علاوه بر این، معمولاً به اتخاذ روش‌های تهاجمی و تخریبی مثل کندن دیوارها، تعویض لوله‌کشی و … نیازی نیست. رنگ، پنجره، نور، کف‌پوش و … از اجزای اصلی هر اتاق خواب هستند. به همین دلیل بازسازی اتاق خواب در وهله اول حول محور همین موضوعات می‌چرخد. ضمناً نوسازی اتاق خواب معمولاً فرایندی آسان و ارزان است که چه‌بسا خودتان هم بتوانید از عهده انجام آن برآیید.

اگر قصد دارید تغییر مثبت و ملموسی در اتاق خوابتان ایجاد کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. کاژه در این گفتار شما عزیزان را با 5 ایده عالی در این زمینه آشنا می‌کند.

1. بهبود نورپردازی اتاق خواب

 اکثر افراد در فرایند بازسازی خانه، توجه خود را به نور و روشنایی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی معطوف می‌کنند. در این میان، معمولاً اهمیت نورپردازی اتاق خواب مغفول واقع می‌شود. ولی فراموش نکنید که اتاق خواب، نقطه‌ای استراتژیک در خانه است که شما زمان زیادی را در آن سپری می‌کنید. بنابراین این نقطه مهم و استراتژیک، شایسته توجه به‌مراتب بیشتری از جانب شماست. یک چراغ سقفی ساده یا قرار دادن یک آباژور روی میز پاتختی، حق مطلب را ادا نمی‌کند!

بهبود نورپردازی اتاق خواب

به جای ایجاد نور تک‌رنگ می‌توانید استفاده از منابع نور ترکیبی را در بازسازی اتاق خواب مدنظر قرار دهید. چراغ سقفی، پای ثابت کار است. ولی می‌توانید لامپی با نور جدید را جایگزین آن کنید. اگر اتاق بیش‌ازحد تاریک است یا متراژ بالایی دارد، نصب یک لوستر بزرگ نیز ایده خوبی به نظر می‌رسد.

اتاق خواب گاهی می‌تواند فضایی برای مطالعه باشد. پس چه بهتر که برای مطالعه در تختخواب نیز یک منبع نور مناسب تدارک ببینید. برای این منظور می‌توانید دیوار پشت تخت را سیم‌کشی نموده و یک دیوارکوب نوری شیک روی آن نصب کنید. تعبیه چند لامپ هالوژنی سقفی هم می‌تواند نورپردازی اتاق خواب را رؤیایی کند. هرچند که انجام این کار احتمالاً مستلزم اقدامات بیشتری از قبیل گچ کاری و سیم‌کشی سقف خواهد بود.

2. نصب کف‌پوش جدید

یکی از مهم‌ترین اقدامات در بازسازی اتاق خواب، نصب کف‌پوش جدید و مناسب است. کف‌پوش اتاق خواب باید طوری باشد که حس گرما، ایمنی  و آرامش را به شما القا کند. استفاده از متریال‌های سخت مثل کاشی و سرامیک فقط در مناطقی که رطوبت بالایی دارند، پیشنهاد می‌شود. در غیر این صورت، انتخاب کف‌پوش‌های نرم برای اتاق خواب ایده‌ای منطقی‌تر است. گزینه‌هایی مثل کف‌پوش چوب‌پنبه‌ای، چوبی و لمینتی علاوه بر نمای زیبا، با پاهای برهنه سازگاری بیشتری دارند. البته هنوز هم هستند افرادی که موکت‌های یکسره را برای پوشاندن کف اتاق خواب ترجیح می‌دهند. ایده‌ای که شاید به اندازه گزینه‌های دیگر مدرن نباشد، ولی کماکان محبوب و رایج است.

نصب کف‌پوش جدید

گذشته از جنس، رنگ کف‌پوش اتاق خواب نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. باید رنگی را انتخاب کنید که با رنگ‌آمیزی سقف و دیوار تناسب داشته باشد. این تناسب لزوماً به معنای همانندی نیست. بلکه می‌توانید به استفاده از رنگ‌های مکمل فکر کنید که تنوع بصری بیشتری می‌آفرینند.

یک ایده مناسب دیگر برای کف‌پوش در فرایند بازسازی اتاق خواب، نصب کف‌پوش وینیل تخته‌ای است. وینیل، ذاتاً عنصری نازک و سرد است که مخصوصاً برای سرویس بهداشتی و آشپزخانه انتخابی ایده‌آل به شمار می‌رود. بااین‌حال، وینیل‌های ضخیم و جامد می‌توانند حس گرمای مورد انتظار را برای اتاق خواب شما به ارمغان بیاورند و بستری مناسب را برای تردد با پاهای برهنه فراهم کنند. ضمناً استفاده از طرح‌های برجسته روی سطح وینیل، یک آپشن سلیقه‌ای است که ظاهر آن را به کف‌پوش چوبی کلاسیک شبیه می‌کند.

از اهمیت نقش کف‌پوش در فرایند بازسازی اتاق خواب غافل نشوید. کف‌پوش‌هایی که نما و جنس مناسبی دارند، جوی آرام‌بخش را بر فضا حاکم می‌سازند که این امر به نوبه خود، در تجربه یک خواب عمیق، آرام و باکیفیت تأثیرگذار است.

3. انتخاب یک سبک منحصربه‌فرد برای دکوراسیون اتاق خواب

یک نکته بسیار مهم در بازسازی اتاق خواب، انتقال یک سبک و شخصیت منحصربه‌فرد به فضا از طریق ایجاد یک تِم یا نمای ظاهری خاص است. اتاق‌هایی که دارای یک شخصیت ملموس و درعین‌حال ظریف هستند، به‌شدت جلب‌توجه می‌کنند. چنین اتاق‌هایی دیگر نه صرفاً مکانی برای خواب و استراحت، بلکه به مقصدی محبوب و معنادار در منزل تبدیل می‌شوند. ایجاد یک سبک و شخصیت برای اتاق خواب، در اکثر مواقع کاری آسان است.

انتخاب یک سبک منحصربه‌فرد برای دکوراسیون اتاق خواب

برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب، سبک‌های مختلفی را می‌توان انتخاب کرد. یکی از محبوب‌ترین این سبک‌ها، دیزاین استوایی نام دارد. با خرید یک تخت سایبان دار، ایجاد الگوی نور بامبو روی پنجره یا افزودن یک پنکه سقفی می‌توان چنین سبکی را اتاق خواب پیاده کرد. برای ایجاد یک نمای جزیره‌ای پیچیده‌تر، می‌توانید گیاهان و بالش‌هایی با طرح برگ را (مانند تصویر) به اتاق اضافه کنید.

برای بازسازی اتاق خواب مطابق با یک سبک مشخص می‌توانید دیزاین‌های دیگری مثل توسکایی، هالیوودی، معاصر و … را نیز انتخاب کنید. این درنهایت به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد.

مزیت چینش اتاق خواب مطابق با روندهای محبوب، سادگی و آسانی انجام این کار است. این فرایند در مقایسه با تغییر دیزاین آشپزخانه به‌مراتب سریع‌تر، ارزان‌تر و راحت‌تر انجام می‌پذیرد.

4. رنگ‌آمیزی اتاق خواب

علاوه بر نصب کف‌پوش، رنگ‌آمیزی هم ازجمله پروژه‌هایی محسوب می‌شود که نسبت به پروژه‌های دیگر در بازسازی اتاق خواب به زمان، سازمان‌دهی و هزینه بیشتری نیاز دارد. بااین‌حال، اگر کثیفی، دل‌مردگی یا یکنواختی رنگ اتاق خواب، آزارتان می‌دهد در اجرای این پروژه شک نکنید.

رنگ‌آمیزی اتاق خواب

در رنگ‌آمیزی اتاق خواب، نباید چشم‌بسته رنگ‌های مُد یا اصطلاحاً ترند را انتخاب کنید. چه‌بسا برخی از این رنگ‌ها در عین فراگیر بودن، با علایق و سلایق شما همخوانی نداشته باشند. در چنین شرایطی چه باید کرد؟

اگر خانه را به‌تازگی خریده‌اید یا قرار است چند سال در آن زندگی کنید، بهترین کار در انتخاب رنگ، گوش دادن به ندای قلبی خودتان است. اینکه رنگ دیوارهای اتاق خواب را صرفاً به دلیل همگامی با روندهای روز یا احتمال فروش آن در آینده انتخاب کنید، چندان منطقی نیست. ولی اگر بازسازی اتاق خواب، بخشی از پروژه بازسازی خانه برای فروش آن باشد، آنگاه پیشنهاد می‌کنیم که در رنگ‌آمیزی دیوارها تابع روندهای روز باشید.

5. خرید وسایل دکوری اتاق خواب

به‌کارگیری جزئیات و تزئینات پیچیده، یک راهکار ارزان و درعین‌حال مؤثر در نوسازی اتاق خواب است. با استقرار یک یا چند آیتم دکوری، می‌توانید ظرف چند دقیقه، نمای ظاهری اتاق خواب را دگرگون کنید. کسی چه می‌داند؟ شاید فقط نصب یک تابلوی ساده روی پهنه‌ی خالی دیوار، همان تکه‌ی گمشده‌ی پازل ناقص اتاق شما باشد.

خرید وسایل دکوری اتاق خواب

برای خرید وسایل دکوری، گزینه‌های بسیار زیادی در معرض انتخابتان قرار دارند. البته که تابلوها و مواردی از این دست، انتخاب خوبی هستند. ولی اگر به دنبال یک آیتم خاص، زیبا و کاربردی هستید، می‌توانید به خرید آینه دکوراتیو فکر کنید. آینه‌های دکوراتیو علاوه بر زیبایی ذاتی، می‌توانند با خاصیت انعکاسی خود، جریان نور را به فضای اتاق پمپاژ کنند. درنتیجه اتاق، روشن‌تر و دل‌بازتر به نظر می‌رسد و از سکونت در آن حس متفاوتی خواهید داشت.

سخن آخر

تصمیم‌گیری درباره بازسازی اتاق خواب کار چندان سختی نیست. این کار برعکس بازسازی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، به زمینه‌چینی خاصی نیاز ندارد. در بدترین حالت، فقط باید وسایل را از اتاق خارج کنید و یک یا دو شب را در هال، سالن یا اتاق‌های دیگر خانه بخوابید. بنابراین اگر مصمم به ایجاد تغییر در خانه هستید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید، اتاق خواب یک نقطه آغاز مناسب و مطمئن خواهد بود.

بازسازی اتاق خواب، فرایندی ساده و کم‌هزینه است که در این مقاله 5 ایده را در ارتباط با این پروژه با شما عزیزان در میان گذاشتیم. امیدواریم آنچه خواندید، مفید فایده واقع شده و بتوانید به کمک نکات گفته‌شده، اتاق خواب خانه را به مکانی خوشایندتر تبدیل کنید.

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته