بازسازی خانه قدیمی (راهنمای جامع باباها و سایرین)

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

بازسازی ساختمان قدیمی

 

5 اولویت مهم که درباره بازسازی خانه قدیمی باید بدانید

بازسازی خانه قدیمی، می‌تواند پروژه‌ای هیجان‌انگیز و درعین‌حال یک چالش حساس باشد. واقعیت این است که جذابیت خاص خانه‌های قدیمی را نمی‌توان در ساخت‌وسازهای جدید و امروزی مشاهده کرد. اگر دلتان را به دریا زده‌اید و اخیراً یک خانه قدیمی را خریده‌اید یا قصد انجام چنین کاری را دارید، احتمالاً کارهای زیادی وجود دارند که باید برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. حالا این سؤال مطرح می‌شود که نقطه شروع کار کجاست؟ در ادامه قصد داریم به موضوع بازسازی خانه‌های قدیمی بپردازیم و به سؤالات احتمالی که در ذهن شما همراهان گرامی وجود دارند، پاسخ دهیم.

بازسازی خانه قدیمی را از کجا شروع کنیم؟

بهترین نقطه شروع برای بررسی و نوسازی خانه قدیمی، سقف آن است. پس شما هم کار را بررسی سقف‌ها آغاز کرده و مطمئن شوید که نشتی یا مشکل خاص دیگری وجود نداشته باشد. در مرحله بعد روی استحکام و سلامت فونداسیون خانه تمرکز کنید. ممکن است فونداسیون، کاملاً تراز نباشد اما تا زمانی که نشست آن ادامه پیدا نکند، مشکلی وجود ندارد. در مراحل بعد هم نوبت به درب‌ها، پنجره‌ها، روکش دیوارها و البته فضای داخلی خانه می‌رسد. البته زمانی باید سراغ فضای درونی خانه بروید که از بابت روبه‌راه بودن پوشش ساختمان که موارد گفته‌شده را دربرمی گیرد، اطمینان حاصل کنید.

در ادامه به پنج نکته و اولویت مهم درباره بازسازی خانه قدیمی اشاره می‌کنیم. این نکات، چه در یک خانه قدیمی زندگی کنید و چه قصد خرید یک خانه قدیمی را داشته باشید، بسیار مهم هستند که باید در بحث بازسازی خانه، توجه ویژه‌ای به آن‌ها نشان دهید.

سیستم الکتریکی خانه

1. سیستم الکتریکی خانه را بررسی کنید

شما باید از سالم بودن فیوزهای سیستم الکتریکی، مطمئن شوید. این موضوع یکی از متداول‌ترین مسائل در بحث بازسازی خانه‌های قدیمی است. معیوب بودن فیوزها باعث می‌شود که در صورت افزایش بیش‌ازحد بار یا جریان، برق خانه قطع نشود که این می‌تواند خطر داغ شدن بیش‌ازحد سیم‌ها و آتش‌سوزی را در پی داشته باشد.

 به قدمت لوله‌کشی بنا توجه کنید

2. به قدمت لوله‌کشی بنا توجه کنید

باید عمر و قدمت لوله‌کشی خانه را بدانید. ممکن است لوله‌ها در حال حاضر مشکلی نداشته باشند اما اصلاً بعید نیست که در آینده‌ای نه‌چندان دور، برایتان دردسر ایجاد کنند. مثلاً عمر مفید لوله‌هایی که از فولاد گالوانیزه و چدن ساخته شده‌اند، بین 80 تا 100 سال است. این یعنی اگر خانه، چنین قدمتی دارد و تاکنون هرگز مجدداً لوله‌کشی نشده، اگر هم حالا اثری از نشتی در لوله‌هایش نباشد، احتمالاً به‌زودی شاهد این مسئله خواهید بود.

لوله‌کشی خانه‌های قدیمی، ممکن است یک مشکل متداول دیگر هم داشته باشد و آن انباشت پوسیدگی و خوردگی سطح لوله‌ها در مجرای آن‌هاست. این مسئله می‌تواند در درازمدت، ضمن کاهش جریان فشار، به تغییر رنگ و طعم آب درون لوله‌ها منجر شود. علاوه بر این‌ها، واضح است این مسئله می‌تواند از حیث بهداشتی هم خطراتی جدی را متوجه سلامت انسان کند.

مراقب پوسیدگی‌های چوبی باشید

3. مراقب پوسیدگی‌های چوبی باشید

قویاً توصیه می‌کنیم که برای خرید یا بازسازی خانه قدیمی، ابتدا محوطه بیرونی خانه را برای شناسایی نقاطی که می‌توانند دردسرساز شوند، به‌دقت رصد کنید. قاب پنجره‌ها، نرده‌ها و اساساً هر آن چیز دیگری که از چوب ساخته شده، از متداول‌ترین نقاطی هستند که به توجه نیاز دارند. اگر این کار را در فواصل زمانی معین، مثلاً سالی یک بار، با دقت انجام دهید، می‌توانید با تعمیرات سطحی که شاید خودتان هم از عهده انجامشان برمی‌آیید، از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنید. به‌این‌ترتیب، شما هر مسئله را در همان ابتدا، شناسایی و رفع می‌کنید و دیگر به تعمیرات اساسی و بزرگی که شاید مستلزم تعویض بخش‌هایی از مصالح چوبی خانه باشند، نیازی نخواهید داشت.

بازسازی خانه قدیمی

4. پنجره‌ها را بررسی کنید

اغلب پنجره‌های قدیمیِ تک‌جداره را تا زمانی که چارچوب کلی آن‌ها سالم بوده و دفرمه نشده باشند، می‌توان با انجام تعمیرات، مورد استفاده قرار داد. در درازمدت، اقتصادی‌تر این است که ضمن تعمیر پنجره‌ها آن‌ها را با نوارها و عایق‌هایی مثل صدا، طوفان و … بهسازی کنید.

در ارتباط با بحث نوسازی خانه قدیمی، تا جایی که امکان دارد، از تعویض پنجره‌ها اجتناب کنید. تعویض پنجره‌ها آن هم زمانی که پنجره‌های چوبی یا فلزی فعلی، می‌توانند فقط با کمی تعمیر و رعایت اصول نگهداری، تا قرن‌ها دوام داشته باشند، کاری عبث و به‌مثابه دور ریختن پول است. خبر خوب دیگر این است که حالا روش‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید به‌واسطه آن‌ها و بی‌آنکه نیازی به تعویض باشد، طوری پنجره‌های خانه را به‌روزرسانی کنید که میزان مصرف انرژی نیز تا حد چشمگیری کاهش یابد و به‌این‌ترتیب، خانه با محیط‌زیست، سازگارتر شود.

حواستان به رنگ‌های سربی باشد

5. حواستان به رنگ‌های سربی باشد

رنگ‌های سربی در خانه‌هایی که قبل از سال 1960 در سراسر دنیا ساخته می‌شدند، کاربرد گسترده‌ای داشتند و به همین دلیل، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خرید یا بازسازی خانه قدیمی باید به آن توجه کنید، رنگ‌های سربی به‌کاررفته در درب‌ها، پنجره‌ها و حاشیه‌هاست. اگر این نقاط، مناطقی دارند که پوسته‌پوسته شده‌اند یا شکل آن‌ها نامناسب است، باید هر چه سریع‌تر نسبت به رفع این معایب، اقدام کنید. این کار بالأخص زمانی که کودک زیر شش سال دارید، ضرورت بیشتری پیدا می‌کند زیرا این کودکان، در برابر تأثیرات منفی و خطرات رنگ‌های سربی، آسیب‌پذیرتر هستند. البته سطوح سالم و منسجمی که در آن‌ها از رنگ سربی استفاده شده، تا وقتی پوسته‌پوسته نشده و در دسترس کودکان قرار نداشته باشند، خطری هم ندارند و نیاز نیست تغییری روی آن‌ها اِعمال کنید.

اما فراموش نکنید که در انجام هرگونه عملیات بازسازی خانه اعم از تعمیر، رنگ‌آمیزی و … که باعث ایجاد گردوغبار در فضا می‌شود، باید برای محافظت از خودتان و سایر اعضای خانواده از دستورالعمل‌های آژانس حفاظت از محیط‌زیست پیروی کنید. رعایت این قواعد، از سوی کلیه پیمانکارانی هم که عملیات بازسازی خانه را انجام می‌دهند، ضرورت دارد. بااین‌حال، اگر عملیات تعمیر و بازسازی، آسیبی به سطوح حاوی رنگ سربی وارد نکند یا قصد سنباده کشی روی دیوارهای حاوی رنگ را نداشته باشید، آنگاه خطر زیادی از این حیث وجود ندارد.

سخن آخر

 

هر شکلی از عملیات بازسازی خانه، چه قدیمی و چه جدید، چالش‌های خاص خودش را دارد. بااین‌حال، این چالش‌ها در ارتباط با خانه‌هایی که مدت خیلی زیادی از تاریخ ساخت آن‌ها می‌گذرد، بیشتر و جدی‌تر هستند که در این مطلب از کاژه، به معرفی پنج اولویت و نکات مهم بازسازی منزل که باید آن‌ها را مدنظر قرار دهید، پرداختیم.

مقالات خواندنی:
امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response