راهنمای ۸ مرحله‌ای بازسازی خانه و نکاتی که باید بدانید

بازسازی ساختمان ، موضوعی است که سؤالات زیادی پیرامون آن مطرح می‌شود. خانه‌ای که نیاز به تعمیر یا بازسازی داشته باشد، می‌تواند یک گزینه مناسب برای معامله خرید باشد اما تعمیر آن و اِعمال تغییرات در خانه معمولاً مستلزم صرف هزینه و زمان زیاد است و همین امر، آن را اغلب به یک پروژه بزرگ تبدیل می‌کند. در این مطلب قصد داریم نحوه انجام این کار را به شکلی قابل مدیریت، خدمتتان توضیح دهیم.

مراحل بازسازی ساختمان 

 1. قبل از خرید خانه بدانید که درگیر چه چیزهایی هستید؟
 2. سازمان‌یافته عمل کنید
 3. تصمیم بگیرید که چه بخش‌هایی از انجام کار را می‌خواهید به افراد دیگر بسپارید؟
 4. برای بودجه‌تان برنامه‌ریزی کنید
 5. درباره محل سکونتتان حین فرایند بازسازی تصمیم بگیرید
 6. برای روش انجام کار، برنامه‌ریزی کنید
 7. در هر نوبت، حجم کمی از کار را انجام دهید
 8. پروژه‌های مهم را به‌صورت یک‌باره انجام دهید

بازسازی خانه

۱٫ قبل از خرید خانه بدانید که درگیر چه چیزهایی هستید؟

خوب به خانه نگاه کرده و هر بخش از گزارش کارشناسی آن را که به‌عنوان بخشی از معامله فروش به دستتان می‌رسد، به‌دقت بخوانید. ببینید خانه چه نوع مشکلاتی دارد؟ این مشکلات اساسی و ساختاری هستند یا ظاهری و سطحی؟ آیا به جابه‌جایی یا تعمیر دیوارها نیاز است یا رنگ‌آمیزی آن‌ها کفایت می‌کند؟ آیا لوله‌کشی و سیستم‌های برقی خانه به اندازه کافی مدرن هستند و شرایطشان مناسب است؟

اگر خودتان مدتی در این مکان ساکن بوده‌اید، می‌توانید قبل از بازسازی ساختمان ، برای شناسایی مشکلات عمده‌اش از یک کارشناس کمک بگیرید. این اقدامی هوشمندانه است که از انجام دوباره‌کاری، جلوگیری می‌کند.

سازمان‌یافته عمل کنید

 

۲٫ سازمان‌یافته عمل کنید

هنگام بررسی نقاط مختلف خانه، یک تخته یا دفتر یادداشت را همراه داشته باشید و تمام تغییراتی که قصد اِعمال آن‌ها را دارید، یادداشت کنید. همه چیزهای مرتبط با موضوع را اعم از افراد، ایده‌ها، صورت‌جلسه‌ها، نقشه‌ها، قیمت‌ها و …در یکجا جمع کنید. همیشه از هر آنچه قرار است انجام شود، یک نسخه اضافی بخواهید و آن را کنار سایر اسناد مرتبط، بایگانی کنید. حتی اگر هم خودتان همه این مدارک و اسناد را نخوانید، اما در دسترس بودن آن‌ها می‌تواند در افرادی که برای بازسازی ساختمان با آن‌ها وارد معامله می‌شوید، نوعی آگاهی و بینش ایجاد کند.

از ایده‌های خودتان یک طرح اولیه با مداد تهیه کنید. ترسیم چنین طرحی به رعایت نکات کیفی معماری یا مقیاس‌بندی‌های پیچیده نیاز ندارد. ضمناً این طرح می‌تواند همان چیزی باشد که در اینترنت یا مجلات آن را دیده‌اید. این طرح‌ها می‌توانند به‌عنوان مبنایی برای گفتگوی شما با معماران یا پیمانکارانی باشند که قرار است در پروژه نوسازی خانه مشارکت کنند.

تصمیم بگیرید که چه بخش‌هایی از انجام کار را می‌خواهید به افراد دیگر بسپارید؟

۳٫ تصمیم بگیرید که چه بخش‌هایی از انجام کار را می‌خواهید به افراد دیگر بسپارید؟

باید بدانید که کدام بخش‌ها از کار بازسازی خانه را خودتان می‌خواهید انجام دهید و کدام بخش‌ها را به معمار یا پیمانکار واگذار کنید؟ عجیب و دور از ذهن نیست که ترجیحتان این باشد که انجام برخی کارها را خودتان بر عهده بگیرید. معمولاً برای انجام اموری مثل نصب میله حوله، نیازی به استخدام پیمانکار نیست اما احتمالاً مجاب می‌شوید که نصب توفال روی سقف شیب‌دار بالای طبقه همکف را به یک فرد ماهر بسپارید.

برای بودجه‌تان برنامه‌ریزی کنید

۴٫ برای بودجه‌تان برنامه‌ریزی کنید

این احتمال وجود دارد که فرایند بازسازی خانه، به‌واسطه خرید اقلام و مخارجی که صرف تعمیر آن می‌کنید، فشار اقتصادی سنگینی به شما وارد کند و تا مدتی، کمی دستتان تنگ شود. به همین دلیل، بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی دقیق، اهمیت زیادی در ارتباط با هزینه بازسازی ساختمان دارد.

درباره محل سکونتتان حین فرایند بازسازی تصمیم بگیرید

۵٫ درباره محل سکونتتان حین فرایند بازسازی تصمیم بگیرید

باید ببینید که آیا هم‌زمان با فرایند بازسازی خانه می‌توانید در بخش دیگری از همان خانه سکونت داشته باشید یا به مکان کاملاً جدیدی برای اسکان موقت نیاز دارید؟ آیا درحالی‌که اتاق‌خواب بوی رنگ تازه و فرش می‌دهد، می‌توانید چند روزی را در اتاق پذیرایی ساکن شوید یا نه؟

برای روش انجام کار، برنامه‌ریزی کنید

۶٫ برای روش انجام کار، برنامه‌ریزی کنید

درحالی‌که بعضی از بخش‌های بازسازی یا نوسازی خانه را در هر زمانی می‌توان انجام داد، شروع بعضی فعالیت‌ها به اتمام فعالیت‌های دیگر بستگی دارد. یعنی تا عملیات X تمام نشود، نمی‌توان انجام عملیات Y را آغاز کرد.

 • هر نوع اقدام یا عملیات فوری را شناسایی کرده و انجام آن را در اولویت قرار دهید. ابتدا در جستجوی شناسایی خرابی‌هایی باشید که می‌توانند به‌صورت بالقوه از نظر ایمنی، خطرآفرین باشند که تعمیر پنجره‌های شکسته یا اتصالی سیستم‌های برق از آن جمله‌اند. در وهله دوم به مشکلاتی مثل نشتی سقف‌ها بپردازید که عدم رسیدگی فوری به آن‌ها، باعث خرابی بیشتر می‌شود.
 • وابستگی بین عملیات و پروژه‌های مختلف را بشناسید.
 • ابتدا به سراغ تعمیرات بنیادین و اساسی بروید. واضح است رنگ‌آمیزی دیواری که قصد تخریب آن را دارید، به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست!
 • کار را با عملیات و پروژه‌های کوچک آغاز کنید. اگر قصد دارید بعضی کارها را خودتان انجام دهید و آغازگر پروژه بازسازی ساختمان باشید، پرداختن به عملیات کوچک‌تر می‌تواند تجربه و اعتمادبه‌نفستان را زیاد کند. انجام کارهای کوچک گاهی هم زمینه یا فضای مناسب‌تری را برای انجام کارهای بزرگ و پیچیده فراهم می‌کند. چنین اقداماتی گاهی هم ممکن است تنها گزینه‌هایی باشند که در آغاز کار، از عهده انجام دادنشان برمی‌آیید.
 • سعی کنید پروژه‌های مرتبط را به‌موازات یکدیگر انجام دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر موکت یا کف‌پوش‌های خانه را برداشته‌اید، از این فرصت استفاده نموده و نواقصی مثل جیرجیر کردن‌ها، آسیب‌های ناشی از آب و ایرادهای احتمالی دیگر در بستر کف را رفع کنید.

در هر نوبت، حجم کمی از کار را انجام دهید

۷٫ در هر نوبت، حجم کمی از کار را انجام دهید

در پروژه‌های طولانی مثل رنگ‌آمیزی یا تعویض درب‌ها (حتی دستگیره‌های در) که بازسازی یا نوسازی کل خانه مدنظر است، باید بررسی کنید که آیا انجام هم‌زمان کار در بخش‌های مختلف خانه، می‌تواند اقدامی منطقی باشد یا نه؟ این ارزیابی، علاوه بر اینکه روی کیفیت انجام کار تأثیرگذار است، می‌تواند به پخش شدن هزینه و مدیریت بهتر مخارج در طول انجام پروژه نیز کمک کند. البته اگر قیمت‌ها به‌طور ثانیه‌ای بالا نروند!

پروژه‌های مهم را به‌صورت یک‌باره انجام دهید

۸٫ پروژه‌های مهم را به‌صورت یک‌باره انجام دهید

اگر حین بازسازی خانه، امکان استفاده از تنها سرویس بهداشتی موجود در خانه را ندارید یا می‌خواهید به هر دلیلی، مانعی را در مسیر انجام تعمیرات خانه از سر راه بردارید، می‌توانید یک پروژه بزرگ را به‌طور یک‌باره انجام دهید.

سخن آخر

بازسازی ساختمان مسکونی ، فرایندی است که انجام آن به برنامه‌ریزی، دقت و صدالبته صرف هزینه نیاز دارد. با وجود اینکه این کار ممکن است در نگاه اول بیش‌ازحد سخت به نظر برسد، اما می‌توان با اتخاذ یک رویکرد استاندارد، آن را به فرایند ساده‌تری تبدیل کرد. در این مطلب از کاژه، عملیات بازسازی ساختمان را در قالب یک راهنمای ۸ مرحله‌ای خدمتتان توضیح دادیم که با رعایت آن می‌توانید، همه چیز را تحت کنترل پیش ببرید. اگر شما هم یک خانه قدیمی دارید و قصد دارید با انجام پروژه مختلف استحکام و زیبایی آن را افزایش دهید؛ حتما مقاله بازسازی خانه های قدیمی را مطالعه کنید. 

 

 

مقالات خواندنی:

سیر تا پیاز بازسازی خانه کلنگی در ایران

کسب درآمد از طریق بازسازی خانه‌های قدیمی در تهران

۱۳ خطای دیزاین خانه که مالکین جدید معمولاً مرتکب آن‌ها می‌شوند!

نوسازی ساختمان قدیمی متناسب با نیازهای روز

نوسازی خانه | راهنمایی کامل برای نوسازی خانه

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

بازسازی ساختمان و ۱۲ نکته‌ای که قبل از آغاز باید به آن‌ها توجه کنید!