بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

انتخاب از بین بازسازی ساختمان فعلی یا بنای یک ساختمان جدید غالباً به متغیرهای خیلی زیادی بستگی دارد. هر دو گزینه مزایا و چالش‌های خاص خودشان را دارند و این بدان معناست که بهترین گزینه، گزینه‌ای است که در عمل، منفعت و مزیت بیشتری را در پی داشته باشد. با تعیین معیارهای ارزیابی و مقایسه‌ی مؤلفه‌هایی مثل الزامات، هزینه‌ها و قصد استفاده، بهتر در این مورد می‌توان تصمیم گرفت.

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید
بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

یک نقطه آغاز مناسب!

بهترین نقطه آغاز برای آغاز فرایند ساخت یا بازسازی یک بنا، انجام صحبت‌های اولیه با کلیه افراد درگیر با طرح است. هدف از ساخت یا بازسازی ساختمان، بودجه، مشکلات احتمالی افراد یا تیم‌های درگیر در پروژه، زمان در نظر گرفته شده برای اتمام پروژه و توافقی که همه روی آن اتفاق‌نظر داشته باشند از جمله مواردی هستند که باید درباره آن‌ها بحث و گفتگو شود. این موضوعات، نقطه‌ی شروعی محکم برای اخذ یک تصمیم سودمند هستند. وقتی کُل پروژه، از ابعاد مختلف، وضوح بیشتری پیدا کند، گزینه‌ها و بدیل‌های مختلف را می‌توان در مقایسه با یکدیگر ارزیابی کرد که این امر به اخذ تصمیم بهتر کمک قابل‌توجهی می‌کند.

مواردی که در ارتباط با بازسازی یک ساختمان باید مدنظر قرار دهید

نوسازی ساختمان فعلی در مقایسه با ساخت یک بنای جدید غالباً می‌تواند اقدامی اقتصادی‌تر و عملی‌تر باشد. بااین‌حال، وقتی پای اهداف بلندمدت و سایر ملاحظات به ماجرا باز شود، آنچه اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد، الزاماً همواره بهترین گزینه‌ی ممکن نیست. در بازسازی ساختمان باید به نکات مختلفی توجه کنید که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

ارتقای احتمالی سیستم‌ها

قوانین و نظام‌نامه‌های ساختمانی دائماً در حال تغییر هستند و از زمان ساخت اولیه‌ی ساختمان تا زمانی که قصد بازسازی آن را دارید، احتمالاً الزامات جدیدی تعیین شده‌اند. اگر تصمیم به بازسازی ساختمان گرفته‌اید، ممکن است لازم باشد کل سیستم‌های ساختمان را با توجه به نظام‌نامه جدید، به‌روزرسانی کنید. این امر می‌تواند با توجه به عواملی مثل کهنگی ساختمان فعلی و میزان کاری که برای انطباق آن با قوانین جدید باید انجام شود، هزینه متغیری داشته باشد.

هزینه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت

بعد از بررسی همه ابعاد کار، باید ببینیم که هزینه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پروژه بازسازی ساختمان چقدر است؟ خصوصاً اینکه باید هزینه بازسازی ساختمان را با هزینه احداث یک ساختمان جدید مقایسه کنیم. البته این کار، چندان هم آسان نیست چون متغیرهای زیادی در این میان وجود دارند. مثلاً هزینه بازسازی ساختمانی که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود با هزینه بازسازی یک ساختمان متروکه متفاوت است.

مکان

بازسازی یک مغازه خرده‌فروشی در منطقه‌ای که هیچ رشد اقتصادی برای آن پیش‌بینی نمی‌شود، مثال خوبی برای اهمیت عامل مکان است. باید از خود بپرسید آیا ساختمان در منطقه‌ای قرار دارد که بازسازی آن بتواند واقعاً بهره‌ای از سرمایه‌ای که صرف این کار می‌کنید، نصیبتان کند؟

قدمت (تاریخچه) ساختمان و یکپارچگی ساختاری

آیا بازسازی ساختمان برای اولین بار است که انجام می‌شود؟ عمر مفید ساختمان اولیه چقدر است؟ آیا اسناد دقیقی درباره بازسازی‌های احتمالی قبل، وجود دارد؟ تاریخچه و قدمت یک ساختمان اطلاعات زیادی درباره کارایی فیزیکی آن در برآوردن اهدافی که از بازسازی به دنبال آن‌ها هستید، در اختیارتان قرار می‌دهد. اما گاهی نیز ممکن است ساختمانی که قصد بازسازی آن را دارید، برای جامعه ارزش معنوی یا نمادین داشته باشد. بنابراین پیش از اخذ تصمیم نهایی، لازم است به این دو مورد، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

قصد استفاده از ساختمان

همه بازسازی‌ها به جایگزینیِ ساده‌ی یک یا چند جنبه‌ی قدیمی با یک یا چند جنبه‌ی جدید محدود نمی‌شوند. بازسازی بعضی ساختمان‌ها مستلزم تغییر کامل درون و بیرون ساختمان است. مثلاً تبدیل یک خرده‌فروشی به یک مدرسه می‌تواند مستلزم تقویت سازه، ارتقای سیستم‌های فاضلابی و اِعمال تغییرات مهم و بنیادین دیگر باشد. بسیار مهم است دراین‌باره تحقیق کنید که قصد کاربری، چه تغییراتی را در الزامات بازسازی یک ساختمان ممکن است ایجاد کند؟

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید
بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

مواد و مصالح خطرناک

آزبست‌ها، رنگ‌ها و مواد پاک‌کننده‌ی خاص با توجه به قوانینی که در مورد استفاده از آن‌ها وجود دارد، می‌توانند تأثیر منفیِ بسزایی بر هزینه و پیشرفت فرایند بازسازی ساختمان داشته باشند. مواجهه با این مواد خطرآفرین در طول فرایند بازسازی، به تأخیر زمانی و افزایش هزینه‌های بازسازی ساختمان منجر می‌شود.

احداث ساختمان جدید

هرچند احداث ساختمان جدید گزینه‌ی گران‌تری در مقایسه با بازسازی ساختمان است اما مزایای خاص خودش را دارد. احداث ساختمان جدید شما را در اجرای ایده‌هایتان با محدودیت‌های کمتری روبرو می‌کند. برخی از مهم‌ترین مزایای احداث ساختمان جدید عبارت‌اند از:

پایداری محیطی

طراحی و ساخت یک بنای جدید امکان اِعمال  نظارت و کنترل بیشتر بر مصرف انرژی را برای سازندگان مقدور می‌سازد. در چنین وضعیتی می‌توان با بهره‌وری بیشتری نسبت به انتخاب مواد و مصالح مورد استفاده، سیستم‌های برقی و لوله‌کشی و … اقدام کرد که این امر به کاهش مصرف انرژی در بلندمدت منجر می‌شود.

فناوری مدرن

ساختمان‌های قدیمی‌تر معمولاً خصوصاً از جنبه‌ی سیستم‌های برقی و الکتریکی، معمولاً فاقد امکانات لازم برای پیاده‌سازی فناوری‌های مدرن و استفاده از آن‌ها هستند. توانایی ادغام سیستم‌های الکتریکی با موارد خاص کاربردی، یکی از مزیت‌های احداث ساختمان جدید است.

گزینه‌های بیشتر

اگر زیبایی و زیبایی‌شناسی، دو مؤلفه مهم در فرایند تصمیم‌گیری‌تان هستند، آغاز احداث یک ساختمان جدید می‌تواند گزینه بهتری برایتان باشد. طراحان و معماران در چنین حالتی برای پیاده‌سازی افکار و ایده‌هایشان با محدودیت‌های کمتری مواجه خواهند بود.

چیدمان کارآمدتر

احداث یک ساختمان جدید برای یک هدف کاربردیِ خاص بسیار آسان‌تر از تبدیل و بازسازی یک ساختمان برای اهداف کاربردیِ دیگر است. گاهی با توجه به موارد استفاده، بازسازی یک ساختمان قدیمی‌تر می‌تواند هزینه بیشتری در مقایسه با احداث یک ساختمان جدید داشته باشد.

کاهش هزینه نگهداری ساختمان

مواد و مصالح ساختمانی جدید مورد استفاده در احداث یک ساختمان نو در کنار ضمانت‌های ساخت تا حد زیادی مطمئنتان می‌کند که ساختمانتان تا مدت‌ها نیازی به صرف هزینه‌های سنگین تعمیر و نگه‌داری نخواهد داشت.

تجزیه‌ی جزئی

اگر هزینه احداث ساختمان جدید بسیار زیاد باشد و بازسازی ساختمان هم توجیه منطقی یا اقتصادی نداشته باشد، می‌توانید به ایده‌ی تجزیه‌ی جزئی ساختمان فکر کنید. یعنی بخش‌هایی از ساختمان به‌طورکلی تخریب یا بازسازی شوند و روی بخش‌های دیگر، صرفاً تغییرات و بازسازی‌های جزئی صورت گیرد.

سخن آخر

باید بدانیم که از بین بازسازی ساختمان، احداث ساختمان جدید یا تجزیه جزئی، گزینه‌ی قطعیِ درستی وجود ندارد و تصمیم‌گیری در این خصوص کاملاً وابسته به شرایط است. هر گزینه، چالش‌های خاص خودش را دارد و بررسی عوامل ذکرشده، می‌توانند نقطه آغاز خوبی برای تصمیم‌گیری در این خصوص و دستیابی به بهترین نتیجه ممکن باشند.

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید
بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

 

 

مقالات خواندنی:

شیشه دودبند سکوریت چیست و چه کاربردی دارد و مزایایی آن چیست؟

حفاظ شیشه ای چیست و در چه جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته