بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

بازسازی ساختمان و خانه برای ایجاد یک محیط زندگی بهتر انجام می‌شود، نوسازی ساختمان بعد از گذشت چند سال از ساخت بنا، لازم و ضروری است، برای بازسازی  باید به مواردی توجه کنید که به تعدادی از آن‌ها در زیر اشاره شده است.

 بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟
بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

بازسازی ساختمان و مراحل اجرای آن

قبل از انجام هر کاری بهتر است تمام مراحل  را بررسی کنید و طبق یک برنامه درست و اصولی فعالیت کنید تا هم از اشتباهات کاسته شود و هم این‌که نتیجه دلخواه را به‌دست آورید.

مشاوره با شرکت‌های فعال

برای بازسازی در مرحله اول باید اطلاعاتی کامل و دقیقی از ساختمان و شرایط و ویژگی‌های کنونی آن داشته باشید. قبل از بازسازی ساختمان به این نکته توجه کنید که آیا اصلا این کار به صرفه هست یا خیر؟ به طور مثال اگر بعد از سال‌های طولانی اسکلت ساختمان دچار مشکل شده و یا سقف فرسوده باشد  نوسازی خانه ممکن است برای شما خطرات زیادی داشته باشد. زیرا معمولا ساختمان های قدیمی از نظر اسکلت‌بندی و سازه در برابر عوامل فرسایشی و یا زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند و ممکن است که در فرآیند مشکلاتی را ایجاد کنند.

طراحی دقیق و اصولی

یک نقشه اصولی ترسیم کنید و نظرات خود را درباره چگونگی بازسازی ساختمان تعیین کنید، با طراحی نقشه  قبل از بازسازی فیزیکی از اشتباهات کاسته شده و فرآیند نوسازی ارزانتر می‌شود، همچنین نتیجه به‌دست آمده بیشتر به نظرات و خواسته شما نزدیک است.

لیستی از کارهایی که می‌خواهید انجام دهید آماده کنید و آن‌هایی که نیاز به تخصص دارد را به یک فرد متخصص بسپارید و کارهای ساده‌تر را خودتان انجام دهید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

تخریب

قبل از این‌که تخریب را شروع کنید یک مکان را برای جمع آوری زباله‌ها انتخاب کنید و بعد از آن تخریب قسمت‌هایی از ساختمان که لازم است را شروع کنید. در هنگام تخریب دقت و احتیاط زیادی داشته باشید، به خصوص اگر در آن زمان در خانه سکونت دارید.

 

سقف، نما، پنجره 

ابتدا کارهای تعمیرات سقف، عایق‌بندی قسمت‌های مختلف، پنجره‌ها و نما را انجام دهید زیرا انجام آن‌ها کارهای بعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، در هنگام بازسازی و انجام کارهای مهم موارد ایمنی را رعایت کنید تا ساختمان فرو نریزد.

در نوسازی ساختمان، تعمیر سقف یکی از کارهای مهم است، دیوارها و ستون‌‌های ضعیف باید اصلاح شوند، تعویض و یا تعمیر پنجره‌های آسیب دیده و ایجاد نمای جدید یا اصلاح آن اگر دچار خرابی و مشکل شده است، از کارهای مهم در عملیات باز سازی ساختمان است.

سیم‌کشی برق و لوله‌کشی و تهویه مطبوع

بهترین زمان برای نصب و راه‌اندازی سیستم‌های تهویه و تعویض سیم‌های پوسیده شده برق و لوله‌های فرسوده، بعد از ساخت دیوارها و سقف است.

 تعویض سرامیک‌ها و یا کف‌پوش

بعد از مراحل بالا می‌توان سرامیک کف را تعویض کرد و یا اگر تعدادی از سرامیک‌ها آسیب دیده است، فقط آن‌ها را تعویض کرد، اما اگر تصمیم دارید از کف‌پوش‌های چوبی استفاده کنید باید در آخرین مرحله بازسازی این کار را انجام دهید تا آسیبی به کفپوش چوبی وارد نشود.

 گچ‌کاری و نصب سقف کاذب

در صورتی که برخی از قسمت‌های ساختمان نیاز به گچ‌کاری دارد از سفیدترین و مرغوب‌ترین گچ استفاده کنید، زیرا قسمت‌های جدید ساخته شده در ساختمان معمولا بیش‌تر در معرض دید هستند و مورد توجه قرار می‌گیرند، همچنین شما می‌توانید در صورت لزوم از سقف‌های کاذب زیادی که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند استفاده کنید.

نورپردازی

یکی از مراحل مهم که در باز سازی ساختمان باید به آن توجه کرد مرحله نورپردازی است، نورپردازی اصولی و درست، سبب زیبا شدن ساختمان می گردد. استفاده از چراغ‌های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، طرفداران زیادی دارد و جلوه زیبایی را به ساختمان می‌دهد، ایجاد نور مخفی در گچ‌بری ساختمان تاثیر فوق‌العاده‌ای در زیبایی آن دارد. 

مرحله نورپردازی باید به شکل دقیق و درست انجام شود زیرا اگر نور قسمتی از سقف از بین برود، سیم‌کشی و نورپردازی مجدد، مشکلات زیادی دارد.

رنگ‌آمیزی و نقاشی ساختمان

یکی از مراحلی که در بازسازی ساختمان تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد نقاشی و رنگ‌ کردن بنا است. معمولا اکثر کارفرمایان از رنگ سفید استفاده می‌کنند اما عده‌ای از افراد هم، رنگ‌های مختلف، آبی، قرمز، سبز و… را در نقاشی ساختمان به‌کار می‌برند. به ‌هرحال  انتخاب رنگ ساختمان در نوسازی ساختمان از مواردی است که کاملا بستگی به سلیقه خود فرد دارد.  

دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی، گزینه های زیادی مقابل شماست که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار ساختمان انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، تایل آلومینیومی، شیشه تزیینی و کاغذ دیواری و … همه از مواردی هستند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته توجه کنید که قبل از انتخاب، نمونه کارهای  مختلف را به دقت بررسی کنید و با توجه به آن‌ها تصمیم بگیرید.

قرنیز

بعد از این‌که پوشش دیوارها را انجام دادید، مرحله نصب قرنیز است، در بازسازی ساختمان و در مرحله اجرای قرنیز باید به این نکته توجه کنید که قرنیزها را متناسب با محیط انتخاب کنید، قرنیزها باید با دیوار مثلا رنگ دیوار یا کاغذ دیواری به کار رفته در پوشش دیوارها و همینطور با پوشش کف مثلا پارکت یا سرامیک، هماهنگی داشته باشند و متناسب با آن‌ها انتخاب شوند، این مسائل جز طراحی معماری داخلی است و باید در اجرای آن دقت شود.   

چیدمان داخلی 

آنچه در نوسازی ساختمان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد نحوه چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل است که باید بسیار باسلیقه و جدید باشد.

فراموش نکنید که طراحی معماری داخلی در زیبایی بنا بسیار موثر است، پس باید به شکل اصولی و درست انجام شود، برای این منظور شما باید مدل‌های زیادی را که توسط طراحان دکوراسیون داخلی ارائه می‌شود و یا انواع دیگری که در اینترنت وجود دارد را  مشاهده کنید.  

 بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟
بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

به این نکته توجه کنید که طرح‌هایی که در اینترنت وجود دارد ممکن است از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نبوده، و اجرای آن‌ها بسیار مشکل باشد و یا حتی قابل اجرا نباشند، به همین دلیل وجود یک طراح دکوراسیون داخلی که با بازسازی‌ساختمان و مسائل اجرایی آشنا باشد موجب می‌شود که سرعت کار چند برابر شود و نتیجه به‌دست آمده بیشتر مورد توجه افراد قرار بگیرد.  

 

مقالات خواندنی:

نوسازی خانه | راهنمایی کامل برای نوسازی خانه

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته