برای داشتن یک باغ بام ( روف گاردن ) به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

ایده ی اجرای روف گاردن  یا باغ بام چندین سال است که وارد عرصه ی دکوراسیون بام ساختمان ها شده است. اجرای طرح روف گاردن ( باغ بام ) بر روی بام ساختمان های تجاری و مسکونی امکان پذیر است. دلایل مختلفی برای طراحی باغ بام ها وجود دارد. فضای بام ها معمولا فضایی خالی و بدون استفاده است. چنین فضایی را می توان با اجرای طرح روف گاردن به مکانی زیبا و چشم نواز تبدیل کرد. از روف گاردن می توان به عنوان فضایی اختصاصی برای استراحت، مطالعه، صرف غذا یا برگزاری مهمانی های کوچک استفاده کرد. (با طرح باغ بام کاژه لذت قدم زدن در باغی کوچک بر فراز آسمان را تجربه کنید.)
برای داشتن یک باغ بام، سطح بام باید با پوششی از خاک پوشیده شود. البته این کار نیاز به بررسی ساختمان به وسیله ی یک مهندس معمار دارد. زیرا ممکن است بام تحمل وزن خاک را نداشته باشد. یکی از راه های حل مسئله ی وزن خاک، کاشت گیاهان درجعبه های مخصوص و قرار دادن آنها بر روی بام است. همچنین می توان از چمن مصنوعی، سرامیک، سنگ و چوب نیز برای سطح روف گاردن استفاده کرد. البته در این مورد نیز نظر کارشناس معمار باید مورد توجه قرار بگیرد.

برای اجرای طرح روف گاردن، چند نکته باید در نظر گرفته شود:
* کسب اجازه از صاحب ملک ساختمان
* بررسی محدودیت ارتفاع ساختمان
* عایق بندی سطح بام برای جلوگیری از نفوذ آب حاصل از آبیاری گیاهان
* نصب سایه بان برای جلوگیری از گرمای ناشی از تابش نور خورشید، گرمای خود ساختمان یا ساختمان های اطراف و خودروها
* نصب دیوار محافظتی برای تنظیم سرعت وزش باد
* نصب چراغ برای لذت بردن از فضای زیبای باغ بام در شب
* تعبیه ی مکانی برای قرار دادن ابزار باغبانی

 

باغ بام ( روف گاردن )
باغ بام ( روف گاردن )

برای داشتن یک روف گاردن زیبا، بهتر است به جای ایجاد دیوارهای آجری در اطراف آن، از دیوارهای شیشه ای استفاده شود. اگر محدودیت ارتفاع در سازه مطرح نباشد؛ بهتر است در کنار دیوارها گیاهان بلند قرار داده شوند. به این وسیله فضای سبز روف گاردن وسیع تر به نظر می رسد. برای طبیعی تر به نظر رسیدن پوشش گیاهی باغ بام بهتر است از گیاهانی با ارتفاع های مختلف استفاده شود. دکوراسیون و مبلمان باغ بام باید با توجه به کاربری آن طراحی شود. بهتر است مبلمان قرار داده شده در محیط باغ بام سبک وزن باشند. مثلا ممکن است کاربری روف گاردن فقط برای استراحت باشد یا مکانی برای صرف وعده های غذایی یا پذیرایی از مهمانان باشد. بهتر است باغ بام یک نقطه ی مرکزی داشته باشد. در نقطه ی مرکزی گیاه یا گل زیبایی کاشته می شود که در نقاط دیگر آن وجود ندارد یا یک آب نمای زیبا نصب می شود که امکان نورپردازی در شب را نیز داشته باشد. رنگ دیوارها و کف باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. بهتر است در دکوراسیون باغ بام از سه رنگ بیشتر استفاده نشود. این سه رنگ شامل یک رنگ اصلی به همراه دو رنگ فرعی هستندکه با رنگ اصلی همخوانی دارند.
به طور کلی باغ بام فضایی سبز و زیبا بر فراز بام ساختمان است و می تواند کاربری های تفریحی متفاوتی داشته باشد. برای اجرای طرح روف گاردن توجه به ساختار سازه، محدودیت های معماری، عوامل محیطی، دکوراسیون و عناصر زیبا شناسی ضروری است. (کاژه با در نظر گرفتن تمامی این موارد فضایی دلپذیر بر بام ساختمان ایجاد می کند.

 

مطلب پیشنهادی کاژه

 

 

محوطه سازی ( لند اسکیپ ) ; بررسی اصول، مقررات و نحوه اجرای محوطه سازی

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته