بررسی اصطلاحات بتنی در ساختمان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

بررسی و شناخت اصطلاحات بتنی در ساختمان

امروزه در هر حرفه، شغل و صنعت نوعی اصطلاحات و واژه ها وجود دارد که تمام افرادی که در آنها فعالیت می کنند باید با این اصطلاحات و واژه ها آشنایی بسیار زیادی داشته باشند تا بتوانند در آن زمینه پیشرفت کنند. یکی از این واژه و اصطلاحات، اصطلاحات مربوط به بتن در ساختمان و دکوراسیون داخلی ساختمان است.

اصطلاحات مربوط به بتن در ساختمان بسیار زیاد است و باید افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند با آنها آشنایی کامل داشته باشند. شناخت این موارد در زمینه ساختمان و معماری باعث اجرای دقیق نقشه در ساختمان می گردد. یکی از کاربردهای بتن در زمینه اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان است. توجه به اصطلاحات بتنی در ساختمان، اهمیت بسیار زیادی در زمینه عملیات بازسازی ساختمان نیز دارد. در ادامه به بررسی اصطلاحات بتنی در ساختمان می پردازیم.

اصطلاحات بتنی در ساختمان عبارتند از:

سفت کاری :

مرحله ای از اجرا و عملیات ساختمان سازی است که در آن اجزاء اصلی شامل پی، دیوارها، سقف و.. ساختمان اجرا می گردد. این مرحله دارای اصطلاحات عامیانه و علمی مختلفی می باشد.

آستر:

یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحاتی که در صنعت ساختمان سازی وجود دارد واژه آستر است. آستر در واقع یکی از فعالیت هایی است که به منظور پر شدن بندها و اندود کاری انجام می شود. به کشیدن پی در پی ملات بر بدنه دیوار بتنی در ساختمان آستر گفته می شود.

اندود:

اندود در واقع روکشی از جنس ملات است که کاربرد بسیار زیادی برای مقاوم کردن دیوار بتنی در ساختمان دارد. اندود کردن در قسمتهای مختلف ساختمان انجام می شود. مانند اندود پشت بام، در قدیم از کاهگل برای این منظور استفاده می شده است. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی مصالح مختلفی مانند ایزوگام و عایق های نانو در این زمینه وارد شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاحات بتنی در ساختمان

اصطلاحات مرسوم مورد استفاده در کارهای بتنی

ملات باتارد:

بارتارد نوعی ملات متفاوتی است که از ماسه و آهک و سیمان تشکیل شده است.

بیختن:

بیختن به زبان ساده همان الک کردن و دانه بندی کردن مصالح با روش غربال کردن است. این اصطلاح یکی از پرکاربردترین اصطلاحات بتن در ساختمان است.

تگری:

اندود کردن سطوح داخلی و بیرونی ساختمان با ملات ماسه و سیمان با دستگاه مخصوص را تگری می گویند. در این روش با استفاده از پودر رنگ مختلف می توان سطح را رنگ بندی و تزیین نمود.

اندود کاه گل:

نوعی ملات است که برای عایق بندی ساختمان استفاده می شود و کاربرد بسیار زیادی دارد. از کاه گل در برخی جاها جهت دکوراسیون داخلی به سبک قدیم استفاده می شود.

بتن سبک:

نوعی بتن است که در آن پودر آلومینیوم و پوکه اضافه شده است و به منظور عایق صوتی و غیر سازه ای در ساختمان استفاده می شود.

بتن الیافی :

بتن الیافی مخلوط بتون معمولی به اضافه الیاف فولادی است که به طور یکنواخت در بتن پخش شده و باعث افزایش مقاومت بتن در نوع خود شده است. بتن الیافی در جاده سازی و محوطه سازی کاربرد بسیار زیادی دارد.

بتن مگر:

بتنی است که برای هم سطح شدن و تمیز کردن کف پی استفاده می‌شود. عیار بتن مگر حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

اصطلاحات مرسوم کارهای بتنی

دیگر واژگان و اصطلاحات عمومی در صنعت ساختمان

ایزوگام:

ایزوگام در واقع ورق های قیر اندود است که با لایه هایی از پشم شیشه یا الیاف مصنوعی ساخته شده است.

چتایی:

گونی مورد استفاده در عایق بندی میباشد که به همراه قیر در عایق کردن قسمت های مختلف ساختمان بکار برده می شود.

پوتر بتنی:

پوتر بتنی نوعی درگاه بتنی است که به شکل معینی همراه با میلگرد ساخته می شود.

عسلی :

در واقع ملاتی است که کاملاً با مواد ترکیبی مخلوط شده و در ساختمان سازی به ملات شل شناخته می شود.

زنبه:

وسیله ای است که در قدیم از آن برای حمل ملات و بتن استفاده می شده است. امروزه جایگزین آن تراک و فرغون های مختلف در این صنعت کاربرد پیدا کرده است.

آبخور:

واژه آبخور به معنای فرو بردن آجر در آب به منظور گرفتن گرد و خاک آجر است.

کرسی چینی:

اختلاف ارتفاعی که با چیدن چند رج آجر از روی پی ساختمان ایجاد می شود کرسی چینی گفته می شود.

سیپورکس :

سیپورکس در واقع ملاتی است که آن را با آهک و ماسه تهیه می‌کند و در قالب های مختلف و قطعه های مختلف می ریزند. قطعه به دست آمده را در بخار آب تحت فشار قرار میدهند تا مقاومت آن زیاد شود. قطعه به دست آمده سیپورکس نام دارد.

موزاییک بتنی:

نوعی پوشش برای زمین از جنس بتن است.

دکفراژ:

پس از اتمام بتن ریزی و انجام مراحل نگهداری آن، مرحله باز کردن قالب ها را دکفراژ می گویند.

سایت های قابل توجه در بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

واژه هایی که در بالا آورده شد تنها بخشی از اصطلاحات بتن در ساختمان است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این گونه اصطلاحات از سایت کاژه نیز کمک بگیرید. سایت رسمی شرکت کاژه می‌تواند شما را در زمینه های مختلف مانند صنعت شیشه، درب و پنجره و دیگر موارد مربوط به ساختمان راهنمایی کند. شرکت کاژه با کادر بسیار حرفه ای و مجربی که دارد می تواند در ارتقاء دانش شما در زمینه بررسی اطلاعات بتنی در ساختمان نقش بسزایی ایفا کند .
سایت کاژه در بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته