شناخت اصطلاحات مهم صنعت ساخت و ساز

بررسی اصطلاحات صنعت ساخت و ساز و آشنایی با این اصطلاحات می‌تواند کمک بزرگی به شما و افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نماید. بدون شک آشنایی با اصطلاحات مربوط به هر زمینه و صنعت مانند صنعت دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان تاثیر مستقیم و به سزایی در موفقیت شما دارد. در واقع آشنایی با اصطلاحات مهم صنعت ساخت و ساز نشان دهنده تبحر، دانش فنی و کیفیت کار شما است.

در ادامه به معرفی و بررسی برخی از اصطلاحات مهم صنعت ساخت و ساز می پردازیم.

اندود کاه‌گل:

منظور از اندود کاهگل نوعی ملات است که برای عایق نمودن سطح بام منازل در مناطق کویری و خشک استفاده می شود.

اندود لیسه ای :

یک لایه سیمان است که با استفاده از ماله روی سطوح ملات سیمانی بخاطر رفع ترک های سطحی و ایجاد یک سطح صاف و یکدست استفاده می شود.

اتکا یا ادکا:

اتکا میلگرد شکل داده شده ای است که جهت تحمل نیروی برشی در سقف های مختلف مانند سقف تیرچه بلوک استفاده می شود. میلگرد ادکا به صورت یک طرفه یا دو طرفه در محل قرار داده می شود.

اورلب:

منظور از اصطلاح اورلب همپوشانی کردن است. منظور از همپوشانی کردن به زبان ساده تر قرار دادن دو یا چند میل گرد روی هم و بستن آن ها است. مقدار اورلپ در سازه های مختلف متفاوت می باشد.

آچارf :

وسیله‌ای است که به شکل حرف انگلیسی f است. این آچار برای خم کردن میلگرد ها مورد استفاده قرار می گیرد. آچارf معمولاً از میلگردهای قوی در کارگاه توسط جوشکاران ساخته می شود.

صنعت ساخت و ساز و اصطلاحات مهم آن

آشنایی با دیگر اصطلاحات ساخت و ساز

اگو:

منظور از اصطلاح اگو برای مجرا هایی است که وظیفه انتقال فاضلاب خانگی و یا فاضلاب های صنعتی را به تصفیه خانه شهری بر عهده دارند.

سنگ ازاره :

اصطلاح ازاره مربوط به سنگی است که در پایه های دیوارهای خارجی در بین طاقچه ها و زمین به کار می‌رود. آشنایی با این اصطلاح و نحوه استفاده از آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

آجر نیمه یا نیمچه:

معمولاً مجریان کارهای ساختمانی از این اصطلاح برای آجرهایی که شکسته و نصف هستند استفاده می کنند. این واژه از رایج ترین اصطلاحات مهم در صنعت ساخت و ساز است. استفاده از آجر نیمه در پیوند دیوار 10 سانتی مرسوم می باشد.

آجرسه قدی :

معمولاً آجر سه قدی از سه چهارم آجر کامل بدست می آید. ای آجر برای شروع نبش اول کار دیوار چینی استفاده می شود.

آجر کلوک:

منظور از اصطلاح آجر کلوک همان یک چهارم از آجر است که معمولاً در صنعت ساخت و ساز رواج و کاربرد بسیار زیادی دارد.

آجر گری:

منظور از آجر گری، آجر فشاری است. این آجر در بین مهندسان عمران و بناها به آجر زبره معروف است.

آبچکان:

منظور از آبچکان شیاری و راه کوچکی است که در سنگهای مختلف جهت ریزش آب ایجاد می شود. آشنایی مهندسان عمران با این اصطلاح در صنعت ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اندود تخته ماله‌ای:

معمولاً در صنعت ساخت و ساز از این اندود برای جلوگیری از ترک خوردن و همچنین زیبایی نمای ساختمان های سیمانی استفاده می شود.

بال تیر :

منظور از بال تیر همان دو قسمت افقی کنار تیر آهن هستند. تیرآهن با انواع بال در بازار موجود است مانند تیرآهن بال پهن سبک، سنگین و فوق سنگین.

اصطلاحات ساخت و ساز

شناخت و استفاده از اصطلاحات مختلف در ساختمان

بتن الیافی:

در صنعت ساخت و ساز از بتن الیافی به منظور افزایش مقاومت فشاری سازه استفاده می شود. در بتن الیافی الیاف فولادی را به مخلوط بتن معمولی اضافه می کنند. این بتن در صنعت ساخت و ساز بسیار پرکاربرد و مهم است.

بتن مگر:

بتن مگر بتنی است که دارای عیار ۱۵۰ کیلوگرم سیمان است. این بتن به منظور تسطیح سطح بین زمین و پی استفاده می شود. بتن مگر زیر فونداسیون با ضخامت ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر در محل اجرا می گردد.

بتن سبک:

منظور از بتن سبک نوعی از بتن است که در آن از پوکه و مواد سبک دیگر جهت کاهش وزن ساختمان استفاده می شود.

بلوکاژ یا همان (ماکادم):

یکی از اصطلاحات مهم و کاربردی صنعت ساخت و ساز بلوکاژ یا همان ماکادم است. بلوکاژ که از لاشه سنگ و قلوه سنگ، بدون ملات برای عدم نفوذ رطوبت از قسمتهای پایین زمین به سطوح بالاتر در ساختمان تشکیل شده است.

بادبند (مهاربندی):

در ساختمان های فلزی به منظور مقابله با نیروی جانبی مانند زلزله و باد های سنگین از بادبندهای مهاربند استفاده می‌شود.

بَندکشی:

منظور از بند کشی همان پر کردن درز بین کاشی ها، آجرها و مصالح دیگر با استفاده از ملات یا چسب است.

تسمه:

تسمه همان ورقهای فلزی است که در مقاطع مربع و مستطیل شکل وجود دارد. این ورق ها در قسمت های مختلف ساختمانهای اسکلت فلزی به کار برده می‌شود.

اصطلاحاتی که در بالا گفته شد تنها قسمتی از اصطلاحات مهم صنعت ساخت و ساز است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با صنعت ساخت و ساز از سایت شرکت کاژه هم کمک بگیرید. این شرکت با بهره گیری از کادری مجرب و با تجربه می تواند شما را در زمینه های مختلف صنعت ساخت و ساز یاری نماید.

کاژه