بررسی تعاریف و اصطلاحات گچکاری ساختمان

بررسی تعاریف و اصطلاحات گچکاری ساختمان

تعاریف و اصطلاحات گچکاری ساختمان

اصطلاحات گسترده گچکاری و گچبری مدرن و پیشرفته، امروزه یکی از مهمترین اصول در صنعت ساختمان سازی و بازسازی ساختمان به حساب می آید. یک گچ کار حرفه ای باید بتواند دانش خود را در صنعت گچکاری به بالاترین سطح برساند. افراد و مجریان ساختمان باید با تمام تعاریف و اصطلاحات گچکاری ساختمان آشنا باشد.

امروزه صنعت گچکاری بسیار کاربردی و رایج شده است و در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال شما می توانید از گچکاری در دکوراسیون داخلی ساختمان نیز استفاده کنید. تعاریف و اصطلاحات گچکاری ساختمان بسیار گسترده و پیچیده هستند که در ادامه به بررسی و معرفی برخی از اصطلاحات صنعت گچ کاری می پردازیم.

از عمده اصطلاحات گچکاری که در بین مجریان ساختمان رواج بسیار دارند می‌توان به گچ زنده، ، خرده کاری، خودگیری ملات، سفید کاری، نازک کاری، ملات گچ وخاک، ملات گچ کشته، لکه گیری، و طرح فرش در ساختمان اشاره کرد.

گچکاری،تعاریف و اصطلاحات

اصطلاحات گچکاری در ساختمان

نازک کاری :

اصطلاح نازک کاری مربوط به عملیاتی است که بعد از مرحله سفت کاری در ساختمان انجام می‌شود. این عملیات شامل عایق کاری، کاشی کاری، کناف کاری، سقف کاذب هستند. به زبان ساده تر نازک کاری شامل آخرین مراحل ساختمان سازی و بازسازی ساختمان محسوب می شود.

گچ زنده:

گچ زنده نوعی ملات است که در صنعت ساختمان و بازسازی ساختمان کاربرد بسیار زیادی دارد. یکی از نکاتی که باید در هنگام استفاده از گچ زنده رعایت کنیم زمان استفاده از آن است. زمان استفاده از گچ زنده کمتر از ۸ دقیقه می باشد زیرا گچ پس از گذشت هشت دقیقه به سرعت خشک می شود.‌

کشته ملات:

کشت ملات در واقع از گچ بسیار نرم الک شده تهیه می شود. چسبنده بودن گچ باعث می شود که ما نتوانیم سطح وسیعی را با مال کشی انجام دهیم تا یک سطح صاف را به دست آوریم. به همین دلیل بعد از گچ و خاک کردن دیوار روی آن یک لایه بسیار نازک کشته ملات می کشند تا سطحی که به وجود می‌آید کاملاً صاف و صیقلی باشد. یکی از مزایا و نکات مثبت کشته ملات این است که تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیکی خود را از دست نمی دهد.‌

سخت شدن ملات :

سخت شدن ملات یکی دیگر از اصطلاحات مهم گچ کاری است و به این مفهوم می باشد که قبل از خشک شدن ملات حالت شکل پذیری خود را از دست خواهد داد و به اصطلاح سخت و خشک خواهد شد. بنابراین ما نمی توانیم آن را روی سطح به خوبی صیقلی کنیم.

دیگر تعاریف کاربردی گچ کاری

آستر سفید کاری:

قبل از سفید کاری نیاز به زیرسازی خاص و مهمی ندارد ولی باید به این نکته مهم توجه کنید که سطح کار آن باید فاقد از هرگونه گرد و خاک و آلودگی باشد. لایه آستر روی پلاستر برای ایجاد سطح صاف و یکدست اجرا می گردد.

ملات گچ و خاک:

هنگامی که به گچ سفید به خاطر چسبندگی بهتر و صرفه جویی کردن در هزینه ها و همچنین کندگیر کردن ملات مقداری خاک رس اضافه کنیم ملاتی که به دست می آید را ملات گچ و خاک می نامند. باید به این نکته مهم توجه کنید که به دلیل کم شدن مقاومت این ملات فقط می توانید روی پلاستر دیوار از آن استفاده کنید.‌

گچ پاششی پلیمری:

گچ پاششی پلیمری بعد از پاشیده شدن به دستگاه و سازه مانند بتن سخت و خشک خواهد شد. این نوع پلیمری مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت و حریق دارد. با استفاده از این ملات مرحله گچ و خاک حذف می شود. شما می توانید از گچ پاششی پلیمری تا ضخامت ۱۰ سانتی متر استفاده کنید. سرعت حمله بالای گچ پاششی پلیمری یکی از نکات مثبت این گچ می باشد. استفاده از گچ پاششی پلیمری باعث ایجاد سطحی صاف و صیقلی می شود.

تعاریف کاربردی گچ کاری

برخی اصطلاحات اجرایی در گچکاری

لکه گیری:

لکه هایی که در اثر کند کاری جهت برقکاری و یا حتی کارهای تاسیساتی در ساختمان ها به وجود آمده است و یا حتی ترک هایی که به دلیل گذشت زمان و دیگر عوامل به وجود آمده‌اند نیاز به لکه گیری دارند. در ساختمانهای نوساز و جدید هم در اثر برخی تغییرات تاسیساتی به لکه گیری نیاز خواهد شد.

خرده کاری :

در صورتی که حجم کار لکه گیری که در بالا توضیح داده شد کم باشد به این کار خرده کاری نیز گفته خواهد شد.

طرح فرش:

اجرای طرح و نقش با گچ در ساختمان مانند طرح های فرش در اصطلاح گچکاری طرح فرش نام دارد. معمولا طرح فرش در سقف سالن اجرا می گردد. اجراء این طرح نیاز به گچکار ماهر دارد. در این گچکاری قسمتهای مختلف طرح با پودر رنگ که در گچ ترکیب می شود رنگ آمیزی می گردد.

واژه هایی که در بالا به کار برده شد تنها بخشی از تعاریف و اصطلاحات گچبری ساختمان هستند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات این صنعت به سایت شرکت کاژه مراجعه نمایید. شرکت کاژه تلاش دارد تا بر اساس تجربیات خود که در طی سال‌ها به دست آورده است. اصطلاحات کاربردی و اجرایی در صنعت ساختمان را با شما به اشتراک بگذارد.

اصطلاحات اجرایی در گچکاری

2.4/5 - (11 امتیاز)

فیلم روز

آخرین نوشته ها