تاریخچه ی استفاده از شیشه در معماری داخلی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

مساله ای که دانستن آن در مورد استفاده از شیشه، خالی از لطف نیست، ارزش بالای آن به عنوان ماده ای گران بها بوده است. در زمان های قدیم شیشه در خانه ی هرکسی یافت نمیشد و افراد برای ساخت در و پنجره ی خانه ی خود، نمی توانستند از شیشه استفاده کنند. حال می خواهیم تاریخچه ی استفاده از شیشه در معماری را، به صورت خلاصه بررسی کنیم و ارزش و جایگاه آن را در هر دوره ی تاریخی، مورد مطالعه قرار دهیم.

استفاده از شیشه در روم باستان

در دوره ی روم باستان، استفاده از شیشه در معماری خانه ها، البته به صورت کاملا ابتدایی و با چهارچوب های چوبی رایج بوده است. کیفیت شیشه در آن زمان، مثل امروز نبود و شفافیت چندانی نداشت و تنها بخش کمی از نور را از خود عبور داده و وارد محیط مورد نظر می کرد. البته شواهد نشان می دهد که ساخت شیشه در غرب، در این دوران پیشرفت های زیادی کرده است.

 

استفاده از شیشه در ایران باستان

بر اساس شواهد تاریخی، استفاده از شیشه در ایران باستان، مربوط به هزاره ی دوم، پیش از میلاد می باشد. به اعتقاد برخی از باستان شناسان، در زیگورات چغازنبیل، برای اینکه طبقات پایینی از نور بهره مند شوند، از لوله های شیشه ای توخالی استفاده شده است. بسیاری از آثار شیشه ای این دوره، در موزه ی ملی ایران نگه داری می شوند و قابل رویت می باشند. بعدها استفاده از شیشه در معماری، در دوران هخامنشی توسعه می یابد و همگی ما می دانیم که در دوران پسا اسلامی به اوج خود می رسد و آثار بی نظیری را در معماری رقم می زند که همچنان زیبایی آن ها، زبان زد عام و خاص است. استفاده از شیشه در بناهای مذهبی آن دوره، دارای ارزش معماری بسیار است.

استفاده از شیشه در قرون وسطی

جالب است بدانید که تمام پیشرفت هایی که دوران روم باستان برای ساخت شیشه به همراه داشت، در قرون وسطی به فراموشی سپرده می شود و افراد برای پوشاندن درب و پنجره ی خانه های خود از پوست حیوانات استفاده می کردند و با قاب های چوبی، پنجره های کوچکی می ساختند که حداکثر استفاده را از پوست حیوانات بکنند. همین امر موجب شده است که فضای درونی خانه ها در آن زمان بسیار تاریک شود و نور لازم توسط آتش تامین گردد.

استفاده از شیشه در قرون میانی

در این دوره مجددا شیشه گردی توسعه می یابد و علاوه بر روش باستانی، روشی جدید نیز توسط شیشه گران فرانسوی ابداع می شود که امکان استفاده از شیشه را بسیار راحت تر و با کیفیت تر می کند و بدین ترتیب استفاده از شیشه، مجددا در معماری خانه ها رواج می یابد و کم کم پیشرفت های چشمگیری می کند و به شکل امروزی در می آید. استفاده از شیشه در معماری داخلی، امروزه بسیار پر طرفدار است و شرکت دکوراسیون کاژه یکی از پیشگامان استفاده از انواع شیشه ها در دکوراسیون داخلی می باشد. با مراجعه به سایت شرکت کاژه می توانید با نمونه کارهای انجام شده توسط این شرکت آشنا شده و از آن ها ایده برداری نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته