تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی چند مورد هستند؟

محوطه سازی امروزه یکی از برجسته‌ترین بخش‌های معماری است. برای ایجاد لند اسکیپ در اطراف ساختمان اصول و قوانین ویژه‌ای معین شده است. این قوانین در مراحل و بخش‌های مهم باید رعایت شوند. برای ایجاد لند اسکیپ طراحی‌های مختلفی صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و ساخت محوطه، تاسیسات مکانیکی هستند. در طراحی محوطه سازی تاسیسات از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در مطلب امروز شرایط، نکات و اصول تاسیسات مکانیکی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. تاسیسات مکانیکی شامل چند بخش خیلی مهم هستند: آب رسانی، تاسیسات آبیاری به روش اتومات، تاسیسات استخر، تاسیسات آب نما، بخش‌های مختلف تاسیسات مکانیکی هستند که هنگام ساخت محوطه باید به آن‌ها توجه شود.

برای برقراری تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی باید آگاهی لازم درمورد لوازم تاسیسات، اصول و شیوه استفاده از آن‌ها کسب کنید. تاسیسات ساختمان به دو بخش مهم تقسیم می‌شوند. تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی دو بخش اساسی تاسیسات ساختمان هستند. در مطلب امروز به بررسی تاسیسات مکانیکی خواهیم پرداخت. تاسیسات مکانیکی نیز به دو بخش صنعتی و ساختمانی تقسیم می‌شوند. تاسیسات مکانیکی بخش صنعتی شامل موارد زیر هستند: انتقال آب، فاضلاب و انواع مختلف سیالات صنعتی، تصفیه‌ی آب و فاضلاب، تولید انرژی مواردی از این قبیل هستند.

تاسیسات مکانیکی بخش ساختمانی نیز شامل موارد زیر هستند:

تاسیسات مربوط به سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان، تاسیسات بهداشتی که شامل آب و فاضلاب است، تاسیسات مکانیکی مربوط به گازرسانی، تاسیسات استخر که شامل استخر، جکوزی، و سونا است. تاسیسات آتش نشانی که شامل اعلام حریق و اطفاء حریق است. تاسیسات مربوط به تهویه مطبوع، تاسیسات سیستم‌های بخار، طراحی و اجرای تاسیسات پله برقی و آسانسور، آب نما و فواره، همه‌ی این موارد بخش‌های مختلف تاسیسات مکانیکی هستند. به این نکته اشاره شد که تاسیسات آب نما، استخر و آب رسانی تاسیساتی هستند که در محوطه سازی اجرایی می‌شوند. در ادامه این موارد را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

محوطه سازی - کاژه

انواع مختلف تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی چند مورد هستند؟

در این بخش هر یک از تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی را با جزئیات بررسی خواهیم کرد. تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان که در لند اسکیپ وجود دارند: تاسیسات مکانیکی مربوط به سیستم‌های گرمایش و سرمایش ساختمان، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات مکانیکی ساختمان هستند. عملکرد سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ساختمان، بر این اساس است که گرما از شئ گرم‌تر به سمت شئ سردتر در جریان است. دستگاهی که گرما تولید می‌کند با انتقال دادن گرما به هوا، باعث می‌شود که ساختمان گرم شود.

از طرف دیگر دستگاه تولید کننده سرما با حذف گرما از فضای ساختمان، باعث می‌شود که فضای خانه سرد شود. سیستم‌های کنترل کننده هوا از سه بخش مهم و اساسی ساخته می‌شوند. منبع هوای گرم و هوای خنک، ابزار لازم برای توزیع کردن هوا( از این ابزار برای گرم کردن و خنک کردن هوا استفاده می‌شود)، هم چنین از این ابزارها برای تنظیم کردن ترموستات در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استفاده می‌شود. تمامی سیتم‌های گرمایشی و سرمایشی که در محوطه سازی ساختمان به کار می‌روند، دارای سیستم‌های مختلف تهویه هستند.

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی

سیستم‌های تهویه که در ایجاد لند اسکیپ رعایت می‌شوند، شامل موارد زیر هستند.

تهویه طبیعی

در تهویه طبیعی به دلیل وجود اختلاف چگالی هوای داخل و بیرون، نیروهای حرارتی شناوری هوای بیرون را از طریق در و پنجره، نور گیر و هواکش، به داخل ساختمان هدایت می‌کنند. هم چنین نیروهای حرارتی شناوری هوای داخل ساختمان را به خارج هدایت می‌کنند. تهویه مکانیکی: برای ایجاد تهویه مکانیکی در محوطه سازی از تاسیسات فن‌ها استفاده می‌شود. تاسیسات فن‌ها به طور مستقیم در دیواره‌ها، پنجره‌ها، و در کانال‌های ورودی و خروجی هوا می‌توانند نصب شوند. تهویه ترکیبی: برای ایجاد تهویه ترکیبی از تهویه طبیعی و مکانیکی استفاده می‌شود.

تاسیسات بهداشتی در محوطه سازی

تاسیسات بهداشتی در محوطه سازی، شامل آب و فاضلاب هستند. امروزه سیستم‌های مربوط به آب رسانی شهری، مخازن توزیع و مخازن سرویس، به منظور ذخیره کردن آب متعادل کردن جریان یکنواخت، تامین کردن فشار و متعادل کردن آن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر محیطی به طور روزانه فاضلاب و انواع مختلف آلاینده تولید می‌شوند، به همین دلیل فاضلاب تولید شده باید به طبیعت برگردد. در این شرایط برای بازگشت فاضلاب به طبیعت تاسیسات فاضلاب ایجاد می‌شوند.

تاسیسات استخر در محوطه سازی

با توجه به مصالح مورد استفاده، تنوع تاسیسات استخر در لند اسکیپ متفاوت است. تاسیسات استخر در لند اسکیپ شامل موارد زیر است: مدار گردش آب، آب نما و فواره، هیترها، سیستم‌های اتوماتیک مواد شیمیایی، سیستم روشنایی، سیستم کنترل، شش بخش اصلی سیستم استخر در محوطه‌سازی هستند. برای ایجاد هر یک از بخش‌های تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی، نیاز به دانش و مهارت کافی است. در هنگام ساخت و بازسازی ساختمان می‌توانید از مهارت گروه مهندسی کاژه استفاده کنید. بازسازی ساختمان از خدمات گروه مهندسی کاژه است.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته