تعمیرات خانه یا ریمدلینگ؟ کدام برای خانه شما مناسب‌تر است؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

تعمیرات خانه یا ریمدلینگ؟ کدام برای خانه شما مناسب‌تر است؟

بحث انتخاب از میان تعمیرات خانه یا مدل‌سازی مجدد در حالات مختلفی می‌تواند موضوعیت پیدا کند. ممکن است اخیراً یک خانه قدیمی خریده باشید یا شاید هم می‌خواهید در منزل فعلی‌تان تغییراتی ایجاد کنید. تردیدی نیست که در هر کدام از این حالات تصمیمتان را برای ایجاد تحول در خانه گرفته‌اید. اما این تحول را به چه صورتی باید ایجاد کنید؟ تعمیرات خانه یا مدل‌سازی مجدد خانه؟ بله! بین این دو مفهوم تفاوت وجود دارد که موضوع این مقاله از کاژه را نیز به آن اختصاص داده‌ایم. اگر شما هم بر سر این دو راهی قرار گرفته‌اید، حتماً تا آخر این گفتار ما را همراهی کنید.

تعمیرات خانه با مدل‌سازی مجدد آن چه فرقی دارد؟

درحالی‌که دو اصطلاح تعمیر و بازسازی خانه اغلب به جای یکدیگر به کار می‌روند، اما دقیقاً معنای یکسانی ندارند. پس ابتدا باید از تفاوت بین این دو مفهوم به درک روشنی برسیم.

تعمیرات خانه چیست؟

به‌طور کلی تعمیرات خانه را می‌توان به معنای به‌روزرسانی یک خانه قدیمی در نظر گرفت. در این سناریو شما به جای تخریب کامل یک خانه و ساخت مجدد آن از صفر، تغییرات محدودی را ایجاد می‌کنید. یعنی به ساختار و چارچوب خانه کاری ندارید و صرفاً روی ارتقا و به‌روزرسانی عناصر داخلی آن متمرکز می‌شوید. مثلاً ممکن است علیرغم رضایت از ساختار و طراحی کلی آشپزخانه بخواهید متریال یا رنگ کابینت‌ها را تغییر دهید. طبیعتاً تحقق این هدف، مستلزم انجام مجموعه‌ای از عملیات است که در آن‌ها ساختار آشپزخانه ثابت می‌ماند. پس به عبارت دیگر، تعمیر خانه به معنای اِعمال تغییرات داخلی در چارچوب ساختار اصلی و اولیه‌ی ساختمان است. تعمیر هوشمندانه، علیرغم عدم تغییر ساختار و معماری خانه، نمای جدید، متفاوت و خوشایندی را برای خانه به ارمغان می‌آورد.

بازسازی ساختمان - کاژه

مدل‌سازی مجدد خانه چیست؟

مدل‌سازی مجدد یا ریمدلینگ ساختمان که درواقع شکلی از بازسازی محسوب می‌شود، مستلزم ایجاد تغییر در چارچوب و ساختار بناست. اگر در تعمیرات، هدف ارتقای یک خانه قدیمی بود، در اینجا هدف جایگزینی یک ساختار قدیمی با یک ساختار جدید است. ریمدلینگ ساختمان معمولاً مستلزم کار بیشتر و اجرای عملیات زیربنایی‌تر است. فرض کنید در بحث دکوراسیون داخلی ساختمان، از طرفداران سرسخت طراحی باز باشید؛ در این صورت احتمالاً تصمیم می‌گیرید که دیوار حائل بین سالن پذیرایی و آشپزخانه را که در تضاد با این ترجیح شماست، بردارید. برداشتن این دیوار، به ایجاد تغییر در ساختار اولیه خانه نیاز دارد. بنابراین در این حالت نه با پروژه تعمیرات خانه بلکه با پروژه ریمدلینگ سروکار دارید.

انعطاف‌پذیری ساختاری، بزرگ‌ترین مزیت مدل‌سازی مجدد ساختمان است. بااین‌حال، برای دستیابی به چنین حدی از انعطاف اغلب باید پول بیشتری خرج کنید. حالا که دو اصطلاح تعمیرات خانه و ریمدلینگ آن را بهتر شناختیم، می‌توانیم به عوامل تأثیرگذار در انتخاب یکی از این دو راهکار بپردازیم.

عواملی که باید آن‌ها را در بحث مدل‌سازی مجدد یا تعمیر خانه در نظر بگیرید

تصمیم‌گیری درباره تعمیر یا ریمدلینگ خانه بعضاً می‌تواند به کاری سخت و طاقت‌فرسا تبدیل شود. بسیاری از افراد در ترجیح یکی از این دو گزینه بر دیگری تردید دارند. با انتخاب چشم‌بسته و ناآگاهانه پولتان را صرف تغییری می‌کنید که به دنبال آن نبوده‌اید! پس برای انتخاب بهترین گزینه، باید به عوامل مؤثر بر تصمیم‌گیری در این زمینه نگاه همه‌جانبه‌ای داشته باشید. در این خصوص، سه معیار یا عامل نقش مهم‌ترین ایفا می‌کنند. این عوامل عبارت‌اند از:

1. ویژگی‌های فعلی خانه

اولین گام در تصمیم‌گیری میان تعمیرات خانه یا ریمدلینگ این است که نگاهی به طراحی و ویژگی‌های فعلی آن بیندازید. از کدام بخش‌ها یا عناصر خانه راضی هستید؟ به نظرتان کدام عناصر باید به‌روزتر به نظر برسند؟ آیا موردی در ساختار خانه هست که ترجیح دهید آن را با ساختار جدیدی جایگزین کنید؟ همه قسمت‌های خانه را با دقت بررسی نموده و از نتیجه کار یادداشت‌برداری نمایید.

2. ویژگی‌های بالقوه جدید

هم‌زمان با بررسی ویژگی‌های فعلی خانه، فضای ایده‌آل و دلخواه خودتان را تجسم کنید. دوست دارید فضای منزلتان چطور باشد؟ چه مواردی باب میلتان نیست؟ آیا می‌خواهید نور طبیعی بیشتری به آشپزخانه برسد؟ آیا آن دیوار حائل، دیدتان را به محوطه سالن یا هال پذیرایی کور کرده؟ آیا کاشی‌های مدرن‌تری را برای حمام یا سرویس بهداشتی ترجیح می‌دهید؟ جمع‌آوری فهرستی از تغییرات احتمالیِ مطلوب می‌تواند به شما و پیمانکار مدنظرتان در انتخاب بهترین گزینه کمک زیادی کند. پاسخ هر سؤال، مانند یافتن تکه‌ای از یک پازل است که شما را به ایده‌ی نهایی نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

3. بودجه

بودجه و شرایط مالی، همواره و در هر سناریویی یک عامل تعیین‌کننده و تأثیرگذار است. بنابراین جهت تصمیم‌گیری برای تعمیرات خانه یا مدل‌سازی مجدد نیز باید به این فاکتور توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای اینکه بدانید قادر به انجام چه کارهایی هستید ابتدا باید بدانید که چقدر می‌خواهید برای نوسازی خانه هزینه کنید؟ آنگاه باید از میزان هزینه‌ی عملیات هر پروژه برآورد مناسبی داشته باشید. یک بودجه‌بندی حتی‌الامکان دقیق باعث می‌شود از چارچوب‌های اقتصادی پیش‌بینی‌شده خارج نشوید و هزینه‌های نوسازی، غافلگیرتان نکند. به‌طور کلی ریمدلینگ خانه نسبت به تعمیرات آن، هزینه بیشتری دارد. پس اگر به دنبال یک گزینه ارزان و مقرون‌به‌صرفه هستید، احتمالاً باید تعمیرات خانه را در اولویت قرار دهید.

دکوراسیون داخلی - کاژه

سخن آخر

در این گفتار ضمن تعریف دو اصطلاح مدل‌سازی مجدد و تعمیرات خانه با تفاوت‌های آن‌ها آشنا شدیم. خوب است بدانید که هر دوی این اصطلاحات، زیرمجموعه‌ای از فرایند نوسازی خانه محسوب می‌شوند. بنابراین نوسازی ساختمان می‌تواند فقط یکی از این دو پروژه یا هر دوی آن‌ها را شامل شود.

انتخاب از بین تعمیرات یا ریمدلینگ ساختمان بعضاً به یک معمای پیچیده تبدیل می‌شود. به همین دلیل در این مقاله با معرفی سه معیار سعی کردیم حل این معما را برای شما همراهان عزیز کاژه آسان‌تر کنیم. به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر بودجه محدودی دارید و ویژگی‌های فعلی خانه نیز فاصله زیادی با ایده‌آل‌هایتان ندارند، تعمیرات ساختمان انتخاب بهتری برای شماست. اما اگر احساس می‌کنید وضعیت فعلی خانه فرسنگ‌ها دورتر از حالت مطلوب شماست، بهتر است به فکر ریمدلینگ باشید. هرچند که در این صورت باید بودجه بیشتری برای اجرای عملیات در نظر بگیرید. ضمناً فراموش نکنید که به دلیل ساختاری بودن تغییرات در ریمدلینگ، اجرای این فرایند به صرف زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. امیدواریم مطالعه این راهنمای کوتاه بینش جدیدی را جهت اخذ بهترین تصمیم برایتان ایجاد کرده باشد.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته