تعمیر اسکای لایت و نکات مهمی که باید در این زمینه بدانید

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

تعمیر اسکای لایت و نکات مهمی که باید در این زمینه بدانید

سقف نورگیر این‌گونه نیست که بعد از نصب، آن را به حال خودش رها کنید؛ بلکه باید پس از مدتی تعمیر اسکای لایت را نیز در برنامه‌هایتان بگنجانید.

سقف‌های نورگیر یا همان اسکای لایت ها دارایی‌های ارزشمندی برای ساختمان هستند. آن‌ها میزان نور طبیعی محیط داخلی را به حداکثر می‌رسانند و ضمن عمل تهویه، هر فضایی را بزرگ‌تر از آنچه هست، نشان می‌دهند. سقف نورگیر، سازه‌ای برای انتقال نور است که در پنل‌های سقفی نصب شده و اَشکال، ابعاد و سبک‌های متنوعی دارد. تأمین روشنایی محیط، بهبود دکوراسیون داخلی ساختمان و گردش جریان هوا ازجمله مهم‌ترین دلایل نصب سقف نورگیر یا همان اسکای لایت هستند.

اسکای لایت نیز مانند هر سازه دیگری ممکن است خراب شده یا در عملکرد آن نقص پدیدار شود. در چنین شرایطی، طبیعتاً باید درصدد تعمیر سقف نورگیر باشیم. در اغلب مواقعی که سقف نورگیر آسیب می‌بیند، کل سیستم سقف  دچار مشکل می‌شود. این امر می‌تواند سطح ایمنی و محافظت بیرونی خانه را کاهش دهد. بنابراین در این حالت، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر اسکای لایت اقدام کرد. به این ترتیب، زیبایی ظاهری و از آن مهم‌تر یکپارچگی ساختاری ساختمان حفظ می‌شود. دعوت می‌کنیم تا انتهای این گفتار با کاژه همراه باشید.

متداول‌ترین انواع تعمیر سقف نورگیر

متداول‌ترین انواع تعمیر سقف نورگیر

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید نصب اسکای لایت، مستلزم ایجاد شکاف در سقف است. این امر موجب می‌شود که سقف نورگیر به‌راحتی در برابر عواملی مثل نشتی یا مشکلات ساختاری سقف آسیب‌پذیر باشد. مشاهده و شناسایی برخی مشکلات و نواقص اسکای لایت کاری آسان است؛ ولی در عوض شنایی برخی دیگر از این نواقص، به ارزیابی و بررسی دقیق و تخصصی نیاز دارد. این ارزیابی ضمن کشف مشکلات پنهان، مشخص می‌کند که چرا سقف نورگیر شما به تعمیر نیاز دارد؟

نشتی آب و رطوبت، شایع‌ترین مشکل اسکای لایت است. نصب اسکای لایت در دل سقف، زمینه‌ای را برای نشت آب و نفوذ آن به سطح سقف فراهم می‌کند. در بسیاری از مواقع، آب باران پس از برخورد با سقف، روی نورگیر جمع شده و بعد از نفوذ در سطح، شروع به چکه کردن می‌کند. حالتی که بیشتر برای اسکای لایت های تخت و مسطح اتفاق می‌افتد.

شایع‌ترین دلایل خرابی که مستلزم تعمیر سقف نورگیر است عبارت‌اند از:

 • نصب یا تعمیر غیراصولی
 • آسیب‌های ناشی از شرایط بد آب و هوایی مثل طوفان
 • عدم نگهداری و سرویس مناسب
 • انباشت موادی که باعث فرسایش و خرابی متریال اسکای لایت می‌شوند
 • نفوذ آب
 • بلایای طبیعی مثل زلزله

فارغ از اینکه چه عاملی باعث بروز مشکل شده، تعمیر اسکای لایت باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود. هر چه در انجام این امر بیشتر تعلل کنید، مشکلات و متعاقباً خسارات وارده به سازه بیشتر خواهد بود.

روش تعمیر اسکای لایت

روش تعمیر اسکای لایت

روش تعمیر سقف نورگیری به نوع آسیب و همین‌طور مدل اسکای لایت بستگی دارد. تعمیر اسکای لایت با توجه به فاکتورهایی مثل شکل، نوع، سبک و اندازه آن صورت می‌پذیرد.

موارد زیر ازجمله متداول‌ترین انواع اسکای لایت هستند که ممکن است به تعمیر نیاز پیدا کنند:

 • اسکای لایت لوله‌ای
 • اسکای لایت گنبدی
 • اسکای لایت ثابت
 • اسکای لایت تهویه دارِ دستی
 • اسکای لایت بازشو برقی
 • اسکای لایت خورشیدی

مهم‌ترین دلیل خرابی سقف نورگیر لوله‌ای یا Tubular وجود مشکل در ساختار سقف است. این یعنی راهکارهای ساده‌ای مثل درزگیری، مشکل را حل نمی‌کنند. در چنین حالتی احتمالاً باید انجام  اقدامات اساسی و زیربنایی را برای تعمیر سقف در دستور کار قرار دهید.

برعکس اسکای لایت لوله‌ای، تعمیر اسکای لایت ثابت بسیار آسان است. این نوع اسکای لایت ها، طراحی ساده‌ای دارند و در صورت نشتی، اغلب با تعویض درزگیر می‌توان مشکل را حل کرد.

تعمیر سقف نورگیر تهیه دار به نوع و سازوکار تهویه بستگی دارد. گاهی با تعویض درزگیر می‌توان مشکل نشتی اسکای لایت هایی را که به‌صورت دستی باز و بسته می‌شوند، حل کرد. مشکل اسکای لایت برقی نیز در بسیاری از مواقع با اِعمال جزئی تغییر در تنظیمات الکتریکی آن حل می‌شود. تعمیر سقف نورگیر خورشیدی، ممکن است مستلزم تعمیر پنل‌های خورشیدی یا بهینه‌سازی اتصال بین نورگیر با پنل‌ها باشد.

به‌طور کلی اگر با مشکل نشت اسکای لایت روبرو باشیم، اولین ایده برای حل مشکل درزگیری آن است. درزگیر، متریالی است که دورتادور اسکای لایت را احاطه کرده و با آب‌بندی آن، مانع از نفوذ و نشت آب می‌شود. خرابی درزگیر می‌تواند ناشی از نصب نادرست آن یا خراب شدن مواد آن باشد. زمانی که آب از اسکای لایت نشت کند، پیمانکار در اولین مرحله از مقداری سیمان بام یا درزبند استفاده می‌کند تا از حل مشکل مطمئن شود. علاوه بر این، پیمانکاران متخصص تمام ورق‌ها و توفال‌های اطراف سقف را نیز بررسی می‌کنند تا از شرایط خوب آن‌ها مطمئن شوند. عدم وجود یا شکستگی اجزای سقف می‌تواند اثربخشی عملیات تعمیر سقف نورگیر را خنثی کند. هرگونه درز، سوراخ، شکاف و … باید با دقت بررسی شده و در صورت نیاز با مواد و روش‌های مناسب، تعمیر گردد.

تعمیر اسکای لایت یا تعویض اسکای لایت؟!

تعمیر اسکای لایت یا تعویض اسکای لایت؟!

تعویض یا تعمیر اسکای لایت؟ مسئله این است! بسیاری تصور می‌کنند که وقتی سقف نورگیر آسیب می‌بیند، راهی جز تعویض کامل آن وجود ندارد. ولی این یک تصور نادرست است. اگر کار به یک فرد متخصص بسپارید، تعمیر سقف نورگیر می‌تواند مزایای یک اسکای لایت نو را برایتان به ارمغان بیاورد.

حتی اگر نیاز به تعویض برخی قطعات اسکای لایت باشد، می‌توانید این کار را بدون تعویض کامل سازه انجام دهید. البته گاهی شرایط یک سازه آن‌قدر وخیم است که شاید راهی جز تعویض آن نباشد. ما قبلاً در یک مقاله مجزا درباره تعویض اسکای لایت و نکات مربوط به آن مفصلاً صحبت کرده‌ایم. به هر تقدیر، شما می‌توانید بخشی از پلن بازسازی ساختمان را به تعمیر یا تعویض سقف نورگیر اختصاص دهید.

متخصصان باتجربه کاژه، آماده ارائه خدمات نوسازی اسکای لایت ساختمان در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته