نشانه‌ها و دلایل تعویض اسکای لایت قدیمی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

نشانه‌ها و دلایل تعویض اسکای لایت قدیمی

تعویض اسکای لایت، اقدامی است که بعد از گذشت مدت زمان معینی از نصب این سازه باید در دستور کار قرار بگیرد. اسکای لایت یا سقف نورگیر شیشه ای، یک آپشن فوق‌العاده برای ساختمان‌های مدرن است. صاحبان ساختمان‌های تجاری و مسکونی، علاقه زیادی به این نوع سازه دارند. این علاقه البته که بی‌راه و بی‌دلیل نیست. اسکای لایت اجازه می‌دهد تا نور طبیعی به فضای درونی ساختمان راه پیدا کند. ورود این نور، ضمن ادغام فضای درونی و بیرونی (بدون مخدوش کردن حریم خصوصی)، نمای متمایزی ایجاد می‌کند و فضا را بزرگ‌تر و جادارتر نشان می‌دهد. علاوه بر این، روشن‌تر شدن فضا به معنای استفاده کمتر از برق و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی است. خلاصه اینکه اسکای لایت یک آپشن برجسته و منحصربه‌فرد در بافت معماری ساختمان محسوب می‌شود که تا همیشه می‌توان از مزایای آن بهره برد.

نشانه‌ها و دلایل تعویض اسکای لایت قدیمی

با وجود همه این مزایا باید پذیرفت که اسکای لایت نیز مثل هر جزء یا سازه دیگری به مرور زمان دچار فرسودگی و خرابی می‌شود. به همین دلیل با گذشت زمان، تعویض اسکای لایت به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل خواهد شد. علی‌رغم محبوبیت سقف شیشه ای نورگیر، نکات و جزئیات زیادی درباره فرایند نصب و تعویض این سازه وجود دارد. نکات و جزئیاتی که اغلب افراد از آن‌ها بی‌خبر هستند. اگر ساختمان تجاری، مسکونی یا اداری خود را قبلاً به اسکای لایت مجهز کرده‌اید، تا انتهای این مطلب از کاژه را با دقت بخوانید. چراکه می‌خواهیم نکات مهمی را درباره فرایند جایگزینی و تغییر سازه اسکای لایت با شما مخاطبان گرامی در میان بگذاریم.

در تعویض اسکای لایت چه عواملی را باید مدنظر قرار دهیم؟

همان‌طور که گفتیم با گذشت زمان، جایگزینی اسکای لایت قدیمی با یک سازه‌ی جدید اهمیت زیادی پیدا می‌کند. انجام این فرایند مستلزم توجه به عوامل مختلفی است. درواقع چند نشانه‌ی بارز وجود دارند که حاکی از ضرورت تعویض اسکای لایت هستند. البته ممکن است بدون تعویض سقف نورگیر نیز بتوان مشکلات آن را برطرف کرد. در چنین شرایطی به جای تعویض، تعمیر اسکای لایت در دستور کار قرار می‌گیرد. 7 عامل مهمِ دخیل در تعویض یا تعمیر سقف شیشه ای نورگیر عبارت‌اند از:

  • قدمت: سقف‌های نورگیر، انواع مختلفی دارند. عمر مفید هر سازه به متغیرهایی مثل جنس، مدل و … بستگی دارد. بااین‌حال، بنا به یک قاعده کلی بهتر است عملیات تعویض اسکای لایت را هر ده سال یک بار انجام دهید. بنابراین اگر حدود یک دهه از عمر و قدمت سازه‌ی شما می‌گذرد، کم‌کم باید خود را برای تعویض یا دستکم تعمیر آن آماده کنید.
  • تغییر رنگ: گذر زمان، شفافیت و تازگی رنگ سازه‌ی اسکای لایت را به‌تدریج از بین می‌برد. رنگ‌پریدگی سازه، باعث می‌شود که ظاهر آن کدر شود یا به زردی متمایل گردد. در هر صورت، هر شکلی از تغییر رنگ می‌تواند کارایی سقف نورگیر را در ایجاد یک فضای روشن شدیداً پایین بیاورد. بنابراین اگر شاهد تغییر رنگ در سازه هستید، احتمالاً زمان تعویض آن فرا رسیده است. مگر اینکه ورود نور طبیعی کمتر به فضای داخل ساختمان را ترجیح دهید.
  • تَرَک‌ها: مشاهده هرگونه ترک یا شکاف حتی ترک‌های ریز به معنای فرا رسیدن زمان تعویض اسکای لایت است. این ترک‌ها می‌توانند ناشی از عواملی مثل باران، برف، تگرگ، نوسانات دمایی و همین‌طور افزایش عمر سازه باشند. ترک‌های کوچک‌تر به دلیل تنش واردشده به اکریلیک یا شیشه تدریجاً به ترک‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. به همین سبب، باید به‌محض رؤیت آن‌ها و قبل از اینکه اوضاع بدتر شود، مورد بررسی قرار بگیرند.
  • نشتی: این یکی از مهم‌ترین و فوری‌ترین علائمی است که از ضرورت تعویض اسکای لایت خبر می‌دهد. درست است که بعضی سقف‌های نورگیر به‌عنوان پنجره عمل می‌کنند، اما کماکان قسمتی از سقف هستند. بنابراین عبور یا نشت آب از این سازه‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را در پی داشته باشد. نشت آب علاوه بر آسیب رساندن به دیوارهای اطراف، مشکلاتی نظیر کپک‌زدگی یا رنگ‌پریدگی را ایجاد می‌کند.
  • تراکم: زمانی که رطوبت روی سطح شیشه نورگیر انباشته شود با پدیده تراکم روبرو می‌شویم. این پدیده، حالت تر و خیس دارد و ظاهری تار و مه‌آلود به شیشه می‌دهد. تراکم، یک علامت هشدار اولیه است که نشان می‌دهد در عملکرد درزگیرهای سقف شیشه ای نورگیر مشکلاتی وجود دارد.
  • مشکلات سقف: اگر سقف شما معیوب بوده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد، احتمالاً اسکای لایت نیز از این مشکل متأثر خواهد شد. سقف‌های قدیمی یا آسیب‌دیده، نمی‌توانند به‌خوبی ایمنی لازم را برای ساختمان تأمین کنند. به همین دلیل حتی با وجود نصب سقف نورگیر مدرن، باز هم ساختار سقف قادر به تحمل آب انباشته‌شده روی سطح آن نیست. مشکلات سقفی زمینه‌ای را برای انتقال آب و رطوبت فراهم می‌کنند؛ امری که می‌تواند درنهایت یکپارچگی ساختار سقف را تهدید کند.
  • فناوری‌های جدید: تردیدی نیست که طی یک دهه اخیر، فناوری با سرعت خیره‌کننده‌ای پیشرفت کرده است. با پیشرفت فناوری، نسل‌های جدیدی از انواع اسکای لایت مدرن وارد بازار شده‌اند. بسیاری از اسکای لایت های قدیمی، علی‌رغم زیبایی از آپشن صرفه‌جویی در مصرف انرژی برخوردار نیستند. با تعویض اسکای لایت قدیمی و جایگزینی آن با یک سازه‌ی مشابهِ مدرن، می‌توان این آپشن کاربردی را به ساختمان اضافه کرد. با کاهش مصرف انرژی، رقم مندرج در قبوض کاهش می‌یابد و درنتیجه هزینه کمتری بابت مصرف انرژی پرداخت خواهید کرد. چه کسی صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی را دوست ندارد؟!

 مزایای جایگزینی اسکای لایت قدیمی با یک سازه‌ی جدید

 مزایای جایگزینی اسکای لایت قدیمی با یک سازه‌ی جدید

ممکن است تمایل به‌صرفه جویی در هزینه، شما را نسبت به تصمیمتان مبنی بر تعویض اسکای لایت مردد کند. بااین‌حال، انجام این کار، مزایای زیادی را به همراه دارد:

  • یک سقف نورگیر با طراحی مناسب و نصب اصولی، به حفظ گرمایش خانه در ماه‌های سرد سال کمک زیادی می‌کند. امری که درنهایت به‌صرفه جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های مصرف انرژی می‌انجامد.
  • با توسعه الگوهای جدید، نصب یک اسکای لایت مدرن، ضمن زیباتر کردن فضا، جَوِ طبیعی‌تری را بر آن حاکم می‌کند. ورود حداکثریِ جریان نور طبیعی، جذابیت دکوراسیون داخلی ساختمان را افزایش داده و حس هیجان و سرور را به ساکنین القا می‌کند.

بهترین زمان برای تعویض اسکای لایت

بهترین زمان برای تعویض اسکای لایت

به‌طور معمول عمر مفید یک اسکای لایت بسته به مصالح به‌کاررفته و کیفیت نصب آن بین 8 تا 15 سال است. بااین‌حال، برخی صاحب‌نظران، پیشنهاد می‌کنند که این کار هر ده سال یک بار صورت گیرد. به این ترتیب، هیچ مانعی در مسیر ورود حداکثریِ نور طبیعی به محیط داخلی ساختمان وجود نخواهد داشت.

اگر سقف نورگیر شما مشکلی ندارد، احتمال بی‌توجهی نسبت به وضعیت آن بالا می‌رود. بنابراین بهتر است هر سال، حداقل یک بار وضعیت آن را به‌طور دقیق و کامل مورد بررسی قرار دهید. با انجام این کار، از شرایط خوب سازه اطمینان حاصل می‌کنید و دیگر نیازی به تعمیر یا تعویض مداوم آن نخواهد بود. بهترین حالت این است که جایگزینی اسکای لایت با عملیات بازسازی ساختمان، به‌طور هم‌زمان انجام پذیرد.

سخن آخر

سخن آخر

فرایند تعویض اسکای لایت قدیمی بسته به نحوه انجام این کار می‌تواند متفاوت باشد. اگر جایگزینی نورگیر به‌صورت مستقل از تعویض سقف انجام شود، این کار معمولاً بیشتر از چند ساعت زمان نمی‌برد.  در این فرایند، اسکای لایت قدیمی از سقف خارج شده و اسکای لایت جدید جایگزین آن می‌گردد. درنهایت، نوبت به انجام اقدامات تکمیلی مثل نصب درزگیرها می‌رسد. البته گاهی بنا به شرایط ممکن است نصب اسکای لایت جدید مستلزم ایجاد آسیب‌های جزئی در رنگ یا تزئینات سقف باشد که در این صورت، اصلاح این موارد نیز به فهرست کار اضافه می‌شود.

نصب سقف نورگیر برای اولین بار یا تعویض اسکای لایت قدیمی با یک سازه‌ی جدید، هر دو می‌توانند تغییرات محسوسی را رقم بزنند. رضایت شما از اجرای اسکای لایت صرف‌نظر از مواد و مصالح انتخابی تا حد زیادی به کیفیت اجرا بستگی دارد. بنابراین باید مأموریت‌هایی از این دست را به یک گروه متخصص و کارکشته محول کنید. گروه کاژه چنین پروژه‌هایی را با نهایت دقت، کیفیت و سرعت به سرانجام می‌رساند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته