راهنمای جامع تصمیم‌گیری درباره بازسازی خانه یا نقل‌مکان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

راهنمای جامع تصمیم‌گیری درباره بازسازی خانه یا نقل‌مکان

راهنمای جامع تصمیم‌گیری درباره بازسازی خانه یا نقل‌مکان

بسیاری از افراد، نقل‌مکان به خانه جدید را یکی از استرس‌زاترین رویدادهای زندگی می‌دانند؛ اما آیا زندگی کردن در خانه‌ای که به‌طور هم‌زمان، عملیات بازسازی را روی آن انجام می‌دهید، آسان‌تر است؟ اگر صاحب‌خانه هستید و به هر دلیلی، از وضعیت فعلی محل سکونتتان رضایت ندارید، دو گزینه برای انتخاب دارید: بازسازی خانه یا نقل‌مکان. بااین‌حال هنگام تصمیم‌گیری در این باره، باید عوامل مختلفی را مدنظر قرار دهید که بودجه یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

وقتی پای بودجه به ماجرا باز می‌شود، اغلب افراد، بازسازی خانه   فلی را به نقل‌مکان کردن ترجیح می‌دهند. بااین‌حال این بدان معنا نیست که نوسازی خانه، همیشه انتخاب بهتری باشد. از سوی دیگر، علاوه بر مسائل مالی، جنبه‌های احساسی خودتان و سایر اعضای خانواده نیز معمولاً در امر انتخاب، تأثیرگذار هستند.

اگر شما هم بین بازسازی خانه و نقل‌مکان به خانه جدید، مردد هستید، این مقاله کاژه را تا آخر بخوانید. ما در این مطلب مزایا و معایب هر یک از این دو گزینه را برشمرده و درباره هر یک توضیحات مفیدی ارائه  خواهیم داد.

عوامل مؤثر روی تصمیم‌گیری درباره بازسازی خانه یا نقل‌مکان

باید بپذیریم که بازسازی خانه و جابه‌جایی، هر دو می‌توانند فرایندی استرس‌زا، وقت‌گیر و هزینه‌بر باشند. بااین‌حال قبل از تصمیم‌گیری در این باره، بد نیست سؤالات زیر را از خودتان بپرسید و به بهترین شکل ممکن به آن‌ها جواب دهید.

  1. هزینه: بازسازی ارزان‌تر است یا جابه‌جایی؟

می‌دانیم که برای بیشتر  افراد، هزینه یک عامل تأثیرگذار در ارتباط با بهبود وضعیت سکونت در خانه است. مقرون‌به‌صرفه بودن بازسازی یا فروش خانه و متعاقباً رفتن از آن به جای دیگر، به عوامل مختلفی مثل وضعیت وام مسکن، میزان پس‌انداز موجود در حساب بانکی‌تان و حتی شرایط پرداخت بستگی دارد. نوسازی، مستلزم صرف هزینه‌های فوری و از جیب است؛ نقل‌مکان، چنین فوریتی در خرج کردن ندارد اما درنهایت، معمولاً هزینه بسیار بیشتری روی دستتان می‌گذارد.

  1. دل‌بستگی عاطفی: با نقل‌مکان، چه چیزهایی را از دست می‌دهید؟

شما و اعضای خانواده ممکن است بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، به خانه‌ای که در آن ساکن هستید، احساس وابستگی و تعلق‌خاطر داشته باشید. به‌هرحال این خانه می‌تواند همان جایی باشد که دختر دلبندتان اولین قدم‌هایش را در آن “تاتی تاتی” کرد یا آخرین جایی باشد که پدربزرگ یا مادربزرگ بیمارتان را در آن دیده‌اید. بنابراین قبل از اینکه درباره بازسازی خانه یا نقل‌مکان از آن تصمیم بگیرید، به این ملاحظات عاطفی و احساسی توجه ویژه‌ای داشته باشید. باید با خودتان حساب‌کتاب کنید که آیا دل کندن از همه این‌ها و تحمل استرس و دردسرهای متداولِ نقل‌مکان، ارزشش را دارد یا نه؟

  1. بازار املاک و مستغلات: آیا زمان مناسبی برای فروش است؟

حتی اگر فروش و نقل‌مکان کردن از منزل فعلی در مقایسه با بازسازی ساختمان برایتان ارزان‌تر تمام شود، باز هم باید بررسی کنید که مبادا با فروش خانه در مقطع فعلی، سرتان کلاه برود! قبل از انتشار آگهی فروش خانه، درباره وضعیت بازار تحقیق کنید. هر یک از فصول سال می‌توانند قیمت خرید و فروش خانه را به شکل چشمگیری بالا و پایین کنند. خانه‌ها معمولاً در فصول بهار و تابستان، سریع‌تر به فروش می‌رسند و بنابراین، با احتمال بیشتری می‌توانید ملکتان را با قیمتی حتی به‌مراتب بالاتر از آنچه در ابتدا به آن راضی بودید، بفروشید.

  1. زمان‌بندی: آیا نقل‌مکان در زمان فعلی، برای شما و اعضای خانواده مناسب است؟

نقل‌مکان از خانه فعلی، علاوه بر استرس‌زا بودن، با توجه به وقایع زندگی شما و اعضای خانواده، همیشه هم اقدامی منطقی و شدنی نیست. گاهی نقل‌مکان کردن باعث تغییر مسیرهای رفت‌وآمد، تغییر مدارس کودکان و مسائلی از این دست می‌شود.

از سوی دیگر همان‌طور که گفتیم، بازسازی منزل مستلزم صرف هزینه‌های فوری و از جیب است. بنابراین اگر قصد دارید به جای فروش خانه و نقل‌مکان، بازسازی آن را در دستور کار قرار دهید، آیا می‌توانید با وجود مبالغی که باید خرج امور دیگری مثل شهریه دانشگاه کنید، از عهده انجام این کار برآیید؟

نقل‌مکان

اکثر صاحب‌خانه‌ها، تمایلی به جابه‌جایی ندارند اما اگر برای یک تغییر بزرگ آماده هستید، گاهی این گزینه می‌تواند بهترین انتخابتان باشد. کوچک شدن خانه فعلی با آمدن فرزندانتان، یافتن یک فرصت فروش عالی یا حتی این ذهنیت که فکر می‌کنید، چمن و آسمان منطقه دیگری از شهر، سبزتر و آبی‌تر از محل سکونت فعلی شماست، هر کدام می‌تواند دلیلی برای تصمیم‌گیری برای فروش خانه و نقل‌مکان از آن به یک منزل جدید باشد. اما بیایید جوانب مثبت و منفی این تصمیم را با هم مرور کنیم.

مزایای نقل‌مکان

مزایای نقل‌مکان

1- سرمایه‌گذاری جدید

فروش خانه فعلی و خرید خانه جدید می‌تواند یک فرصت عالی برای ارتقای پرتفولیوی مالی شما باشد. اگر خانه قیمتی بیشتر از بدهی‌ها و هزینه‌هایی که باید بپردازید، داشته باشد آنگاه ممکن است زمان خوبی برای فروش آن و نقل‌مکان باشد. به‌هرحال شما باید برای پرداخت هزینه‌های معامله، مخارج جابه‌جایی و پیش‌پرداخت رهن یا خرید یک خانه جدید و بهتر(و احتمالاً گران‌تر) پول کافی داشته باشید. گاهی هم ممکن است زندگی در خانه فعلی، به هر دلیلی برایتان مقرون‌به‌صرفه نباشد و بخواهید در یک خانه کوچک‌تر زندگی کنید. این کار می‌تواند ضمن کاهش فشارهای مالی، به شما در تسویه بدهی‌های معوقه کمک کند.

2- فضای جدید

احساس می‌کنید در خانه فعلی‌تان، زندانی شده‌اید و در جستجوی فضای تازه‌ای هستید؟ بیایید بپذیریم که گاهی وقت‌ها، واقعاً انگار آسمان در همه جا به یک رنگ نیست! تغییر چشم‌انداز و منظره و قرار گرفتن در یک فضای جدید، می‌تواند به‌واسطه کاهش فشار روانی، فرصت بهتری  برای کسب بینش جدید و بهبود سلامت روحی و جسمی‌تان باشد.

فهرستی از چیزهایی را که در محل فعلی سکونتتان، آن‌ها را دوست دارید و ندارید، تهیه کنید و حین جستجوی خانه جدید، آن‌ها را مدنظر قرار دهید.

3- دوری از استرس بازسازی خانه

نقل‌مکان این امکان را برایتان فراهم می‌سازد تا بدون قرار گرفتن در معرض استرس و آشفتگی‌های بازسازی، بتوانید خانه‌ای متناسب با نیازهای زندگی خود و خانواده‌تان تهیه کنید. آرامش روانی و دوری از این استرس، برای بسیاری از افراد، دلیلی قانع‌کننده است تا خیلی زود چمدان را بسته و از همسایگانشان خداحافظی کنند!

معایب نقل‌مکان

1- هزینه‌های جابه‌جایی

هرچند با فروش خانه، مقداری سود عایدتان می‌شود اما این کار هم هزینه‌های خاص خودش را دارد. هزینه‌هایی که از حیث تنوع و کمیت، قابل‌توجه هستند و نباید آن‌ها را از نظر دور نگه دارید. هزینه کارگر، ماشین، بازرسی و کارشناسی، کمیسیون مشاور املاک و تعمیرات جزئی یا کلی اِحتمالی که باید در خانه جدید انجام شوند، همه و همه از مخارجی هستند که باید مبالغ جداگانه‌ای برای آن‌ها کنار بگذارید.

2- زحمت و تشویش جستجو

جالب است بدانید که طبق تحقیقات علمی و جهانی، از هر 10 نفر، 6 نفر معادل با 60% افراد، نقل‌مکان را حتی از طلاق و جدایی هم استرس‌زاتر می‌دانند! بنابراین اگر این گزینه را به بازسازی خانه ترجیح داده‌اید، باید خودتان را برای مدیریت استرس آن آماده کنید. آیا درگیری با این استرس، توجه و تعهدتان را نسبت به مسائل مهم‌تری مثل امور خانوادگی یا شغلی، کمرنگ نمی‌کند؟ آیا از نظر ذهنی، ظرفیت پذیرش این استرس را در کنار استرس‌های بالقوه‌ی سایر جنبه‌های زندگی دارید؟ اگر در این مورد مطمئن نیستید، شاید بهتر باشد از نقل‌مکان منصرف شده و بازسازی خانه را در دستور کار قرار دهید.

3- دشواری و زمان‌بر بودن

فقط چون تصمیم گرفته‌اید که از خانه فعلی‌تان نقل‌مکان کنید، دلیل نمی‌شود که بتوانید یک خانه جدید که با همه استانداردهایتان مطابقت داشته باشد، پیدا کنید. یادتان باشد که یافتن خانه‌ای با مشخصات مطلوب و در  محله دلخواهی که متناسب با نیازها و بودجه شما باشد، کاری بسیار دشوار است. بنابراین یا باید قید بعضی معیارها را بزنید یا برای یافتن همان چیزی که مدنظر دارید، بگردید و بگردید.

بازسازی خانه

با وجود اینکه اکثر افراد، بازسازی خانه را به نقل‌مکان از آن ترجیح می‌دهند اما باید بدانیم که این کار به کمی ازخودگذشتگی صاحب‌خانه و ساکنان دیگر آن نیاز دارد. بیایید در ادامه مزایا و معایب بازسازی خانه را بررسی کنیم.

مزایای بازسازی خانه

مزایای بازسازی خانه

1- ایجاد تغییر متناسب با نیازهایتان

اگر صاحب‌خانه هستید و به محل سکونت فعلی‌تان عشق می‌ورزید، بازسازی خانه، ساده‌ترین راه برای زندگی کردن در جایی است که متناسب با نیازهایتان باشد. نوسازی خانه به شما اجازه می‌دهد تا خانه فعلی‌تان را بدون دردسر و استرس‌های بعضاً ویرانگر نقل‌مکان، همان‌طور که مدنظر دارید، سفارشی‌سازی کنید.

2- افزایش ارزش خانه

بازسازی خانه یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود استراتژیک ارزش مِلک است. اگر روزی به هر دلیلی، تصمیم به فروش خانه گرفتید، به‌واسطه عملیات بازسازی که روی آن انجام داده‌اید، می‌تواند بابت فروش ملکتان، پول بیشتری از خریدار مطالبه کنید. بنابراین با انتخاب و اجرای هوشمندانه پروژه‌های تعمیر و بازسازی و افزودن امکانات و آپشن‌های خاص به خانه، علاوه بر اینکه احساس بهتری از سکونت در آن پیدا می‌کنید، ارزش آن را نیز به شکلی چشمگیر افزایش خواهید داد.

البته واضح است که بازسازی خانه، هزینه‌های خاص خودش را دارد اما اگر می‌توانید به پشتوانه پس‌انداز بانکی یا از طریق اخذ وام از پس پرداخت این هزینه‌ها برآیید، مطمئن باشید که کاملاً ارزشش را دارد.

3- پس‌انداز کردن پول

گفتیم که جابه‌جایی، استرس‌زا و البته پرهزینه است. اگر قرار است هزینه تعمیر یک اتاق‌خواب و سالن پذیرایی، تقریباً با هزینه‌های جابه‌جایی (شامل اسباب‌کشی، کمیسیون بنگاه و ..) برابر شود، چرا باید رفتن را به بازسازی خانه ترجیح دهید؟!

معایب بازسازی خانه

1- خطر از دست دادن سرمایه

صرف هزینه برای بازسازی خانه می‌تواند به‌طور بالقوه، نوعی ریسک باشد چون همه عملیات بازسازی‌ها الزاماً به نتیجه مطلوب ختم نمی‌شوند. اگر فقط با هدف افزایش ارزش خانه برای فروش، در حال بازسازی آن هستید، باید تحقیق کنید تا ببینید کدام بازسازی‌ها، بیشترین بازده سرمایه‌گذاری را دارند؟ مثلاً منافع حاصل از عملیاتی مثل تعویض درب پارکینگ یا گاراژ یا بازسازی جزئی آشپزخانه می‌تواند 80 تا 100% هزینه‌هایتان را پوشش دهد. اما بازسازی کامل و اساسی آشپزخانه یا کل ساختمان، بازده سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتری دارد.

2- مواجهه با هزینه‌های پنهان و تأخیرهای ناخوشایند

خیلی کم پیش می‌آید که هزینه بازسازی خانه، با همان برآوردی که پیمانکار در ابتدای انجام تعمیرات ارائه داده بود، برابر باشد. تغییرات ساختاری، قوانین ساختمانی، خرابی و پوسیدگی‌های درونی و مواردی از این دست، معمولاً هزینه نهایی بازسازی خانه را تا حد زیادی، افزایش می‌دهند. بنابراین بودجه‌ای بیشتر از برآوردهای اولیه برای تعمیرات در نظر بگیرید. ضمناً در ارتباط با انتخاب پیمانکار هم بسیار دقیق و هشیار باشید. کار را به فرد ماهری بسپارید که در دسترس بوده و کار را به‌موقع تمام کند.

3- زندگی در محل ساخت‌وساز

دقیقاً مثل هزینه بازسازی خانه، مدت‌زمان انجام این عملیات هم در اغلب مواقع، بیش از آنچه در ابتدا انتظار می‌رود، طول می‌کشد. در این مدت و با توجه به مقیاس ساخت‌وساز، ممکن است مجبور باشید چند روزی را در جایی شبیه به یک میدان جنگ زندگی کنید یا موقتاً در مکان دیگری ساکن شوید که این هم دردسرها و بعضاً هزینه‌های خاص خودش را دارد. جابه‌جایی وسایل، سفارش دادن غذا از بیرون و به اشتراک گذاشتن اتاق‌خواب با سایر اعضای خانواده از دیگر سناریوهایی محسوب می‌شوند که در طول مدت بازسازی خانه، چندان دور از ذهن نخواهند بود. این موارد هم می‌توانند از نظر اقتصادی و هم از نظر روانی، برایتان هزینه‌زا باشند.

نقل‌مکان یا بازسازی خانه؟ مسئله این است!

قبل از تصمیم‌گیری درباره نقل‌مکان یا بازسازی خانه، بهتر است با سایر اعضای خانواده مشورت نموده و درباره همه جنبه‌های قضیه و همین‌طور مزایا و معایب هر یک از این دو گزینه، گفتگو کنید. حتی اگر تصمیم‌گیرنده نهایی خود شما باشید، ورود عزیزانتان به این ماجرا می‌تواند فرایند تصمیم‌گیری را برایتان آسان کند. فارغ از هر تصمیمی که می‌گیرید، بدانید داستان تمام نشده بلکه این تازه آغاز ماجراست! نمودارهای زیر می‌توانند به شما در جمع‌بندی بهتر و اتخاذ  تصمیم مناسب‌تر کمک کنند.

بازسازی خانه یا نقل مکان کردن

مهم ترین دلایل نقل مکان

 

بازسازی

نقل مکان

بازسازی مکان یا نقل مکان

 

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته