سقف های شیشه ای، روندی نوین در عرصه ساخت و ساز

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

سقف شیشه ای، روندی نوین در عرصه ساخت و ساز

بسیاری از راه حل های غیر معمول در نهایت به مد تبدیل شده و فراگیر می شوند. هنوز خیلی زود است که در مورد سقف شیشه ای صحبت کنیم، اما تقاضا برای آنها به وضوح در حال افزایش است. در کشورهای مختلف، بسیاری از صاحبان املاک تصمیم به انجام چنین اقدام جسورانه ای می گیرند. احساس امنیت به احساس نزدیکی به آسمان و نمای کلی تبدیل شده است. تکنولوژی مدرن یک انتخاب جدید را فراهم کرده است. نمایی که می توان آن را در هر منطقه ای ساخت. شرط اصلی رعایت الزامات و بودجه شماست.

یک سقف شیشه ای با طراحی خوب می تواند عملکرد حرارتی ساختمان را بهبود بخشد، اما اغلب اوقات انتخاب ناآگاهانه در طراحی یا عدم آگاهی از گزینه های موجود در بازار منجر به عملکرد ضعیف سیستم ها می شود. به طور خاص، این سقف های شفاف قابل باز شدن اغلب به دلیل هزینه و عدم وجود راه حل های اثبات شده نادیده گرفته می شوند. با این حال، با دانش درست، می توان یک سقف شیشه ای موثر طراحی کرد که از انطباق با اصول طراحی خانه ها حمایت کند و تضمین کند که یک ساختمان عملکرد بسیار بالایی را با مصرف انرژی بسیار کم ارائه دهد.

ایده سقف شیشه ای

در معماری، دو چیز دائماً با هم در کشمکش هستند: سادگی و تجمل. این امر به ویژه در عنصر غیر معمولی مانند سقف شیشه ای خانه ها قابل توجه است. برای بسیاری، چنین ساخت و سازی غیر منطقی و غیر عملی به نظر می رسد. تا همین اواخر، یک سقف شفاف فقط در غیر معمول ترین و حتی عجیب ترین ساختمان ها مانند مراکز خرید و نمایشگاه ها یا ساختمان های ورزشی و غیره یافت می شد. عکس های سقف های شیشه ای برای هر کسی که معماری مدرن را دنبال می کند جالب است.

ما سعی خواهیم کرد با جزئیات، تجزیه و تحلیل کنیم که چگونه از چنین سازه هایی استفاده می شود و نقاط قوت و ضعف آنها چیست.

ایده سقف شیشه ای

کاربرد سقف شیشه‌ای برای یک خانه

انتخاب سقف شیشه ای برای کارایی حرارتی، تهویه طبیعی و کنترل دود هرگونه سردرگمی را برطرف می کند. ما در هر پروژه وضعیت طراحی سقف شیشه‌ای، از جمله مسائل مرتبط با مدیریت رطوبت را در نظر می‌گیریم و به دنبال آن با مشتری درباره گزینه های مناسب سیستم های سقف شفاف صحبت می‌کنیم. سپس خیلی دقیق درباره متریال و عناصر طراحی حیاتی یک سیستم سقف شیشه‌ای با کارایی بالا می‌پردازیم، که موضوعاتی مانند الزامات نظارتی، گواهینامه خانه غیرفعال، عملکرد حرارتی، ضد آب بودن، اتوماسیون و انتخاب شیشه را پوشش می‌دهد.

شرکت کاژه یک شرکت پیشرو در ایران در زمینه سقف های شیشه ای قابل باز شدن، اتوماسیون پنجره ها و لوورهای شیشه ای معماری است. ما با تمرکز قوی بر پایداری سازه، جدیدترین فناوری های نما را برای سیستم‌هایی تهویه ساختمان‌ها ارائه می‌کنیم. طیف گسترده ای از محصولات و تخصص بی نظیر ما به شما این اجازه را می دهد تا پایدارترین راه حل را برای پروژه خود طراحی، اجرا و نگهداری کنید.

سقف شیشه ای - کاژه

گزینه های موجود برای سقف شیشه‌ای

  • کل سطح را شفاف کنید (جسورانه ترین گزینه که برای هیچ آب و هوایی مناسب نیست).
  • یک آتریوم یا گلخانه را با شیشه بپوشانید (برای گیاهان بسیار مطلوب است).
  • یک ناحیه از سقف یک اتاق یا بخشی از یک اتاق را شفاف کنید.
  • کاربرد شیشه بالای تراس.

سقف شیشه ای قابل باز شدن

متریال مصالح سقف شیشه ای

سقف های شیشه ای در تغییر و تحولات زیبایی شناختی داخلی یک ملک بسیار موثر هستند و برخی از همه کاره ترین و تاثیرگذارترین راه حل های نمای ساختمانی را نیز ارائه می دهند. با این حال، کمی گمراه‌کننده است که به سادگی «سقف‌های شیشه‌ای» را به عنوان یک محصول واحد در نظر بگیریم. انواع، سبک‌ها و طرح‌ها و سیستم های مختلفی در رابطه با آن ها وجود دارند. بنابراین ما باید همه این چیزها را در نظر بگیرید. انتخاب هر یک از انواع مختلف سقف شیشه ای مناسب، به ملک و نیاز شما بستگی خواهد داشت.

جنس قاب سقف شیشه‌ای

برای اجرای یک سقف کاملا شفاف، از سه گزینه پروفایل استفاده می شود:

  • آلومینیوم؛
  • فولاد؛
  • چوب و آلومینیوم.

قابل اطمینان ترین و بادوام ترین قاب از پروفیل فولادی به دست می آید. فولاد برای سقف های شیشه ای بزرگ و سنگین به خوبی مقاومت خواهد کرد. اما این سازه نگهدارنده، خود نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. مثلا برای محافظت در برابر خوردگی نیاز به بررسی منظم دارد. پروفیل آلومینیوم سبک تر و همچنین به اندازه کافی قوی است. اما یک ویژگی منفی مهم نیز در مورد آن وجود دارد و آن هدایت حرارتی بالا است. این می تواند منجر به از دست دادن گرما از خانه شود. برای جلوگیری از مشکلات می توان از شیشه های عایق گرما با پوشش رسانای استفاده کرد.

جنس شیشه در سقف شیشه ای

شیشه یک ماده جادویی است که دارای ویژگی و کاربردهای بسیار متفاوتی است که امکانات و طرح های جدید بسیاری را در اختیار معماران قرار داده است. اما چه شیشه ای برای این نوع سقف استفاده می شود؟ بدیهی است که شیشه های معمولی برای این سازه ها کارایی ندارند. به سادگی نمی تواند تغییرات دما، باران، باد، برف را تحمل کند. بنابراین مواد خاصی مورد نیاز است. در این راستا معماران اغلب برای استفاده از این شفافیت و در عین حال ایمنی در تلاش هستند تا از شیشه های تقویت شده، سخت شده و چند لایه استفاده کنند.

سقف شیشه ای

محبوب ترین راه حل در چنین مواردی پنجره های دو جداره با شیشه سکوریت (خارج) و تریبلکس (داخل) است. نتایج نشان داد که تریپلکس به خوبی بارها را در نماها و سقف های با دهانه بزرگ تحمل می کند. شیشه سکوریت ایمن تر است. در اثر ضربه به قطعات کوچکی که لبه های تیز ندارند خرد می شود. فیلم پلاستیکی آن ها محافظت بیشتری را فراهم می کند. آن قطعات را نگه می دارد و تکه های شیشه پراکنده نمی شوند. شیشه تقویت شده به همین ترتیب عمل می کند، فقط قطعات آن نه توسط فیلم، بلکه توسط مش فلزی نگه داشته می شوند.

گزینه سوم شیشه های چند لایه هستند. در واقع اینها دو لایه شیشه با ضخامت های متفاوت هستند. آنها با مواد خاصی به هم چسبانده می شوند و به دلیل اختلاف چگالی در اثر ضربه پراکنده نمی شوند. همچنین ورق تخته سنگ های شفاف و PVC، پلی کربنات، پلکسی گلاس نیز ممکن است برای سقف های شیشه ای استفاده شوند. ویژگی بارز همه این مواد چگالی و استحکام بالا با وزن مخصوص کم است. بنابراین، آنها برای سازه های پیچیده و بزرگ بسیار عالی هستند.

شیشه در معماری معاصر

شیشه همچنین یک مصالح ساختمانی مقاوم و پایدار است. دارای بویی خنثی و یکی از مصالح بهداشتی است که نگهداری آن نیز آسان است. به همین دلیل است که در پنجره ها، نماها و به عنوان سقف شیشه ای استفاده می شود. در ساختمان ها، در ساخت عناصر کشویی شفاف در آشپزخانه و حمام، یا پارتیشن شیشه ای در اتاق های اداری بزرگ، اتاق شیشه ای، هرم شیشه ای و گنبد شیشه ای از این ماده استفاده می شود. از شیشه در معماری برای آسانسور یا نرده بالکن نیز استفاده می شود.

منابع:
1- https://www.architectureanddesign.com.au/suppliers/ebsa-pty-ltd/glass-roof-passive-house#
2- https://www.constrofacilitator.com/importance-of-glass-in-architecture-design/
3- https://majesticempires.com/ideas-and-photos-of-glass-roof/

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته