11 ایده و نکته مهم در طراحی‌ روف‌ گاردن (بام سبز)

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

11 ایده و نکته مهم در طراحی روف گاردن (بام سبز)

اگر روف گاردن دارید و یا تصمیم گرفته‌اید داشته باشید، این 11 نکته و ایده در طراحی روف گاردن به شما کمک خواهد کرد زیباترین بام سبز را داشته باشید.

در مناطق شهری پرجمعیت و متراکم داشتن یک روف گاردن کوچک یا حتی ایوان یا بالکن یک نعمت است. می‌توان آنجا باغچه‌ای ساخت و لذت برد.

مطمئنا ایده و نقشه‌های متنوعی در ذهن خود برای روف گاردن دارید اما در نظر داشتن این ایده‌‌ها و نکات می‌تواند برایتان مفید باشد. در ادامه ایده‌هایی را برای شما همراهان کاژه ارائه می‌دهیم که می‌توانید در ساخت روف گاردن و تراس خود از آنها الهام بگیرید.

روف گاردن سر باز
1. روف گاردن سر باز

یک روف گاردن کوچک اگر سر باز باشد، بزرگتر به نظر می‌رسد. بعلاوه داشتن شیشه شفاف به جای دیوار سنگی. یا فنس، نرده و یا حتی حصاری از درختچه‌ها در حاشیه‌ها می‌تواند بسیار زیبا و جذاب بنظر برسد. البته اگر در رابطه با فضای خصوصی خود حساس هستید و می‌خواهید مانع نگاه‌های بیجای دیگران شوید، این ایده را نادیده بگیرید.

درخت و گیاهان بلند رشد دهید - روف گاردن
2. درخت و گیاهان بلند رشد دهید

اگر یک روف گاردن بزرگ دارید و یا چشم‌انداز و منظره خوبی از تراستان دیده نمی‌شود و یا اینکه احساس یک باغ واقعی را خواسته باشید، اطراف روف گاردن خود را با گیاهان بلند بپوشانید تا هم میزان فضای سبز را افزایش دهید و هم مرزی میان خود و فضای شهری ایجاد کنید. بامبوی درحال رشد و چمن ترکیب خوبی هستند و رسیدگی کمی لازم دارند. اگر حوصله‌اش را داشته باشید بوته‌ها و درختان گزینه‌های بهتری هستند.

از بسترهای مرتفع برای گیاهان استفاده کنید - روف گاردن

3. از بسترهای مرتفع برای گیاهان استفاده کنید. (Raised beds)

اگر فضای روف گاردن اجازه می‌دهد، ساخت بسترهای مرتفع در مجاورت دیوارها می‌تواند ایده خوبی باشد. می‌توانید از بسترهای مرتفع چوبی یا فلزی استفاده کنید و اگر ابعاد آنرا به عمق 2 فوت و عریض بسازید، می‌توان درآنها درخت و درختچه پرورش داد و با رسیدگی‌های معمولی، هرس، و کوتاه کردن ریشه‌ها در هر چند سال، آنها را کنترل کرد.

برای این بسترهای مرتفع از جدارهای ضدآب استفاده کنید و یک مانع ضخیم برای رشد ریشه‌ها تعبیه کنید تا از آسیب و صدمه به سقف جلوگیری شود. یک ایده دیگر اینکه بستر‌های مرتفع را طوری بالاتر از سطح بسازید تا کف روف را لمس نکنند. با اینکار از نفوذ ریشه گیاهان به کف جلوگیری می‌کنید.

    با دقت باغبانی کنید - روف گاردن

4. با دقت باغبانی کنید

وقتی بحث دیزاین و طراحی روف گاردن باشد، اطمینان حاصل کنید گیاهان را از حالت ناهمسانی و ناهماهنگی خارج کرده و به آنها رسیدگی کنید. تعدادی گیاه بزرگ، درختچه و درختان کوچک، چمن و گیاهان یک‌ساله را در روف گاردن خود داشته باشید. همچنین از گلدان‌های با سایزهای مختلف استفاده کنید تا ظاهر بهتری به روف‌ گاردن بدهد.

وسایل و اسباب و اثاثیه - روف گاردن

5. وسایل و اسباب و اثاثیه

 

ابتدا تصمیم بگیرید چه وسایلی را می‌خواهید خریداری کنید. آیا می‌خواهید در تراس خود استراحت کنید و آنجا لم بدهید یا اینکه می‌خواهید شام خود را آنجا صرف کنید. در ابتدای کار باید تصمیم‌گیری کنید. وسایلی که با استایل و مضمون روف گاردنتان مطابقت داشته باشند مناسب هستند.

    یک نقطه کانونی برای روف گاردن درنظر بگیرید - روف گاردن
6. یک نقطه کانونی برای روف گاردن درنظر بگیرید

یک نقطه کانونی، همه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. هرچیزی که جالب توجه باشد می‌تواند یک نقطه کانونی باشد. یک درخت بلند، چینش زیبای گلدانها، مجسمه و یا یک فواره آب.

از نورپردازی استفاده کنید
7. از نورپردازی استفاده کنید

بعدازظهرها، اینکه روف گاردن روشنایی خوبی داشته باشد اهمیت بالایی دارد. خصوصا در کنار پلکان و درب‌ها. همچنین تشکیل نقاط روشن متنوع نیز می‌تواند زیبا باشد. کماایتکه نورپردازی در یک روف گاردن آن‌را بزرگتر نشان می‌دهد.

در طراحی روف گاردن بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید - روف گاردن

8. در طراحی روف گاردن بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید

همیشه یک رنگ را بعنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و یک یا دو رنگ دیگر را به دنباله‌ آن استفاده کنید. انتخاب رنگ‌های متنوع برای دیوارها، کف، نرده‌ها، اسباب و وسایل و گلدانها، ظاهری بسیار شلوغ و بهم‌ریخته به روف گاردن خواهد داد. یک رنگ در ترکیب با رنگی حنثی، بهترین عملکرد را دارد. رنگ‌های خنثی مثل سفید، خاکستری، بژ و نیلی، زیبایی گیاهان را دوچندان می‌کنند.

از فضاهای عمودی استفاده کنید - روف گاردن

9. از فضاهای عمودی استفاده کنید

از فضاهای عمودی بیشتر استفاده کنید تا روف گاردنتان فضای بیشتری داشته باشد. از گلدانهای آویزی، گلدان‌های نرده‌ای و از گیاهان پیچک بیشتری استفاده کنید.

 زیبایی کف اهمیت دارد - روف گاردن

10. زیبایی کف اهمیت دارد

به کف روف گاردن خود اهمیت دهید. کف‌پوشی را انتخاب کنید که با بودجه، وضعیت آب‌وهوایی منطقه و تم و مضمون روف گاردنتان مطابقت داشته باشد.

 

  با تنوع گیاهان و رنگ‌ها بازی کنید - روف گاردن

11. با تنوع گیاهان و رنگ‌ها بازی کنید

از رنگ‌های گرم و سرد به تعادل باهم استفاده تا ظاهری زیبا به دست دهد. در یک روف گاردن شهری با گیاهکاری مناسب، هرچیزی ممکن است. درخت، درختچه، گیاهان پربرگ، و گیاهان یک‌ساله را برای تنوع رنگ استفاده کنید.

در این بخش سعی شد مهم‌ترین نکات و ایده‌هایی که در ساخت و طراحی روف گاردن نیاز است را بطور خلاصه برای شما مخاطبان کاژه ارائه دهیم که می‌تواند مفید واقع شود.

 

مقالات خواندنی:

ساخت روف گاردن شهری را چطور آغاز کنیم؟

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

ایجاد روف گاردن و ۵ نکته‌ای که باید قبل از هر اقدامی بدانید

۷ دلیل قانع‌کننده برای ساخت روف گاردن

باغبانی در پشت‌ بام

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response