عناصر مهم دکوراسیون داخلی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

عناصر مهم دکوراسیون داخلی

عناصر اصلی و مهم دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی ترکیبی از هنر و مهندسی است که امروزه تبدیل به یک حرفه تخصصی و پر طرفدار شده است. امروزه در همه محیط های تجاری، اداری و خانگی سبک های متفاوتی از دکوراسیون را می‌بینیم. دکوراسیون یک فضا، سبک کار و زندگی، نوع نگرش، طرز تفکر و وضعیت اقتصادی افراد را نشان می دهد. در فرایند طراحی داخلی، مجموعه چند عنصر در کنار هم تبدیل به یک طرح متفاوت شده است و این ترکیب اجزا است که آن سبک را معرفی می کند. عناصر اصلی و مهم دکوراسیون داخلی عبارتند از طرح، بافت، فضا، نور، خط، رنگ و فرم. هر کدام از این اجزا به نوبه خود تاثیرگذاری زیادی در شکل گیری سبک دکوراسیون محیط دارند. برای همین به آنها عناصر طلایی دکوراسیون داخلی می گویند. ما در این نوشته کمی در مورد این عناصر و تاثیر آنها در طراحی داخلی توضیح می دهیم.

رنگ و فرم

هر کدام از اجزا دکوراسیون یک محیط، با انسان حرف می‌زنند و ویژگی خاص خود را به نمایش می‌گذارند. امروزه طراحان داخلی در مورد کاربرد و تاثیر رنگها در شکل‌گیری سبک دکوراسیون، تخصصی تر صحبت می‌کنند. طراح داخلی روانشناسی رنگها را می‌داند و بر اساس سلیقه و نیاز افراد، از رنگ در اجزای دکوراسیون داخلی استفاده می کند. رنگ های روشن و گرم فضا را باز و پویا نشان می‌دهند، سبز و آبی آرامش بخش هستند. رنگهای خنثی باید با تنالیته های متفاوت به کار بروند تا فضا را یکنواخت و بی روح نکنند. ترکیب رنگهای مکمل کنتراست های زیبایی ایجاد می کند. برای فضاهای مختلف مانند اتاق کودک، آشپزخانه، نشیمن و غیره، رنگ های متفاوتی مورد نیاز است.

اجزا مختلف در یک دکوراسیون

همه معنی و مفهوم فرم را می دانیم. فرم یعنی مشخصه‌ ای که از ترکیب خطوط افقی، عمودی یا منحنی، از یک شی می بینیم. ما با تحلیل و تجزیه نوع ترکیب خطوطی که منجر به شکل گیری یک شی شده است، فرم آن را برای خود تعریف می‌کنیم. فرم در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. تا جایی که فرم های اجزا مختلف در یک محیط، سبک آن دکوراسیون را معرفی می کنند. در همه سبکهای طراحی داخلی، باید بین فرم ها تناسب وجود داشته باشد تا دکوراسیون یکپارچه نظر بیاید و بتواند خود را به درستی تعریف کند.

نور و خط

نور طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی، نقش مهمی در وضوح و جلوه بخشیدن به اجزا فضا دارد. چینش اجزا دکوراسیون در ارتباط با نحوه جهت گیری نور بسیار مهم است. نور باید به اندازه کافی به فضا روشنایی بدهد تا پویایی و تحرک و کارایی مطلوب در محیط ایجاد شود. یک گلخانه با سقف شیشه ای در فضای نشیمن، فضا را تلطیف می کند و ارتباط آن را با طبیعت حفظ می کند. از طرفی نور فضا نباید زیاد باشد. زیرا تابش زیاد آن چشم را خسته می کند و در بلند مدت باعث فرسودگی اجزاء و وسایل فضا می‌شود. گاهی برخی افراد دوست دارند با کم و زیاد کردن نور و ایجاد سایه روشن در بعضی فضاهای محیط، به بعضی اجزا بعد بدهند و فضای آن قسمت را متفاوت کنند. این یک فکر و حرکت زیبا در دکوراسیون‌ داخلی است.

مجموعه خطوط افقی، عمودی و منحنی به فضا بعد می دهند. خط های صاف و افقی احساس سکون، امنیت و آرامش را در فضا القا می کنند. خط های عمود فضا را بازتر و بزرگتر جلوه می دهند و در فضا رسمیت به وجود می‌آورند. خطوط منحنی پویایی و حرکت را القا می کنند.

سقف شیشه ای در نشیمن

بسته به نوع سبکی که می خواهید برای دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید باید از ترکیب و تعادل این نوع خطوط استفاده کنید.

بافت، فضا، طرح در دکوراسیون داخلی

بافت، متریال تشکیل دهنده اجزاء مختلف فضا را تعریف می‌کند. استفاده از بافت های متنوع و متناسب با هم، فضا را پر و جذاب جلوه می‌دهد. نوع بافت پنجره، کف، سقف، مبلمان، اکسسوری ها و غیره، سبک دکوراسیون را به ما نشان می دهد. مثلا یک نشیمن با دیوار پوش هایی از پانل طرح دار، فرش پرزدار، پارتیشن شیشه ای در لابی ورودی، مبلمان چرم قهوه ای، کف سرامیک، چند تابلو چوبی و چند گلدان در کنار پنجره های شیشه ای بزرگ، همه بافت های متفاوت دارند و در کنار هم یک سبک مدرن زیبا و متناسب را تعریف می کنند.

ترکیب سطوح افقی و عمودی مانند دیوارها، کف و سقف یک فضا را تشکیل می‌دهند. بر اساس بزرگی، کوچکی و فرم اجزای یک فضا، می‌توانید برای آن یک دکوراسیون زیبا طراحی کنید.

مجموعه بافت، رنگ، خطوط، نورپردازی و فضا پردازی، یک طرح دکوراسیون را تشکیل میدهند. طرح ها و الگوهای دکوراسیون داخلی بسیار متفاوت و متنوع هستند و هر کدام بر پایه اصول مهندسی، هنر و خلاقیت طراحی می شوند. برای ترکیب اصولی اجزا و ابداع یک طرح زیبا، حتما با طراحان داخلی مشورت کنید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته