فرآیند نورپردازی در محوطه سازی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

فرآیند نورپردازی در محوطه سازی

نورپردازی در محوطه سازی

شرایط زندگی امروزی به گونه‌ای شکل گرفته است که دسترسی به فضای سبز طبیعی، به کم‌ترین مقدار رسیده است. محوطه سازی یکی از مهم‌ترین طراحی‌های مرتبط با معماری امروزی است. برای ساخت محوطه بخش‌های مختلف طراحی می‌شوند، ساخت استخر، تاسیسات مکانیکی، استفاده از گیاهان مختلف، ساخت آلاچیق و نورپردازی بخش‌های مختلف لند اسکیپ هستند. در مطلب امروز اهمیت محوطه سازی و سیستم نورپردازی در ایجاد لند اسکیپ را بررسی خواهیم کرد.

هر یک از طرح‌های مربوط به ساخت محوطه تکنیک‌‌ها و اصول ویژه‌ای دارند. نورپردازی نیز به عنوان یکی از اساسی‌ترین بخش‌های محوطه سازی، دارای تکنیک‌های مخصوصی است. هنگام ایده‌ پردازی برای انجام نورپردازی محوطه ویلا، باغ و باغچه باید اهداف انجام این کار را به خوبی در نظر بگیریم. مهم‌ترین و اساسی‌ترین اهداف انجام نورپردازی شامل موارد زیر هستند: روشن شدن فضای حیاط به منظور برجسته کردن ویژگی‌های آن، روشن شدن مسیرهای عبور و مرور در حیاط، استفاده کردن از روشنایی متمرکز برای نمایش دادن هارداسکیپ، روشن شدن فضای بیرونی خانه به منظور نمایش دادن نمای خارجی ساختمان، و در نهایت ایجاد یک فضای بیرونی دلپذیر، اهداف اصلی نورپردازی هستند.

نورپردازی در لند اسکیپ شامل چه نکاتی است؟

برای نورپردازی در محوطه سازی ملزم به رعایت نکاتی هستید؛ در ادامه مطلب به بررسی این نکات خواهیم پرداخت. یکی از نکات مهم در این زمینه انتخاب رنگ نورپردازی است. رنگ‌های جذاب باعث چشمگیر شدن محیط خواهند شد، رنگ‌هایی که ملایم‌تر هستند باعث ایجاد یک فضای دنج و صمیمی می‌شوند. برای روشن کردن باغ و نورپردازی حیاط می‌توانید از لامپ‌های LED استفاده کنید. این لامپ‌ها ضد آب هستند، انرژی کافی دارند، ولتاژ آن‌ها کم است، دوام و ماندگاری بالایی دارند. منبع تغذیه برخی از لوازم روشنایی که در لند اسکیپ مورد استفاده قرارمی‌گیرند، باطری است و برخی دیگر نیز از انرژی خورشیدی تغذیه می‌کنند.

برای نورپردازی در محوطه سازی خانه‌های ویلایی و ایده پردازی آن، از ایجاد هات اسپات خودداری کنید. در نورپردازی، هات اسپات یعنی هایلایت‌هایی که بیش از حد معمول نورپردازی می‌شوند، اغلب استفاده از هات اسپات باعث اذیت شدن چشم می‌شود. هنگامی که باغ، باغچه و حیاط منزل خود را به روش استاندارد نورپردازی می‌کنید، در شب و نبود نور خورشید به راحتی می‌توانید از محوطه حیاط و باغ خود استفاده کنید. یکی از اصول لند اسکیپ داشتن نورپردازی مناسب است. داشتن یک محوطه زیبا، نمای خارجی جذاب با نورپردازی مناسب، به شما کمک می‌کند تا بتوانید در شب در باغ و حیاط مهمانی برگزار کنید.

محوطه سازی - کاژه

بخش‌های مختلف نورپردازی در لند اسکیپ؟

نورپردازی در محوطه سازی دارای بخش‌های مختلف است، در ادامه مطلب این بخش‌ها را معرفی می‌کنیم. نورپردازی در ورودی ویلا و دیوار حیاط: یکی از بخش‌های مهم نورپردازی لند اسکیپ، ورودی ویلا و دیوارهای باغ هستند. هنگامی که ورودی ویلا دارای روشنایی کافی باشد، رفت و آمد در مسیرهایی که به باغ منتهی می‌شوند را برای مهمانان راحت می‌کند. علاوه بر ایجاد روشنایی کافی برای رفت و آمد، نورپردازی به محوطه‌ی باغ زیبایی بی‌نظیری می‌بخشد.

فرآیند نورپردازی در محوطه سازی

نورپردازی در محوطه سازی باغچه

نصب کردن چراغ برای انجام نورپردازی باغچه، در دو طرف مسیرها و با ارتفاع پایین، باعث افزایش زیبایی سنگفرش‌هایی می‌شود که در مسیر کار گذاشته شده‌اند. در کنار نصب این چراغ‌ها در اطراف مسیر، می‌توانید در امتداد لبه‌های مسیرها، به ویژه در جاهایی که از گل و گیاه استفاده شده است، نیز نورپردازی انجام دهید. اگر تمایل ندارید که برای کل محوطه نورپردازی انجام دهید، می‌توانید یک باغچه کوچک را نورپردازی کنید که به نوعی زیبایی مخصوص به خود را دارد.

برای نورپردازی در محوطه سازی می‌توانید از فانوس‌ها، لامپ‌های خورشیدی، چراغ توکار زیر زمینی نیز استفاده کنید. این وسایل روشنایی با تاثیر مثبتی که در ایجاد روشنایی و زیبایی حیاط، باغ و محوطه دارند، از بهترین وسایل و عناصر نور پردازی لند اسکیپ هستند. نورپردازی پله‌های محوطه باغ و ویلا: با استفاده از لامپ توکار می‌توانید مسیر پله‌های باغ و ویلا که رابط بین خانه و فضای بیرونی ساختمان هستند، را روشن کنید.

نورپردازی در محوطه سازی زیر پله

با استفاده از لامپ LED می‌توانید نورپردازی زیر پله را انجام دهید، با این کار از هر پله درخششی با رنگ متفاوت تابیده می‌شود. در صورتی که پله‌ها در مجاورت دیوار آجری قرار دارند، می‌توانید با کار گذاشتن چراغ، نورپردازی دیوارهای باغ را نیز انجام دهید. با این کار روشنایی ملایمی ایجاد می‌شود که فضای داخلی را روشن می‌کند. در هنگام نورپردازی پله‌ها و دیوارها می‌توانید از حسگر تشخیص حرکت استفاده کنید.

نورپردازی در محوطه‌سازی از بخش‌های مختلف تشکیل می‌شود، علاوه بر این موارد بخش‌های دیگری نیز وجود دارد. برای انجام نورپردازی در لند اسکیپ شما نیازمند دانش و مهارت هستید. در واقع این کار نیاز به تخصص دارد. گروه مهندسی کاژه با داشتن تخصص در زمینه بازسازی ساختمان، محوطه سازی و ایجاد لند اسکیپ، می‌تواند به شما کمک کند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته