متداول ترین سبک های دکوراسیون داخلی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

متداول ترین سبک های دکوراسیون داخلی

علم معماری و دکوراسیون داخلی بسیار گسترده و متنوع شده است. مهندسان و طراحان داخلی، ایده های جدید و خلاقانه ای در این زمینه ارائه می دهند. طوری که برای هر سلیقه و بودجه ای، گزینه هایی دارند. انسانها بستگی به شرایط زندگی شخصی و اجتماعی، تیپ شخصیتی، طرز تفکر و بودجه خود دکوراسیون خانه خود را انتخاب می کنند. با این حال، بعضی سبک ها بسیار متداول هستند در این مقاله بعضی سبک های محبوب دکوراسیون‌ داخلی در ایران را به شما معرفی کنیم.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن

در این سبک اجزا و ویژگی های دنیای مدرن برای ذهن انسان تداعی می شود. هارمونی و ترکیبی متناسب از اشکال هندسی صاف و منظم، در کنار اشکال گرد و گوشه دار در دیزاین آن وجود دارد. در سبک دکوراسیون داخلی مدرن، ترکیب رنگ های خنثی مانند سفید و تونالیته هایی از خاکستری و بژ برای دیوار ها، کف، سقف، مبلمان و دکور بیشترین استفاده را دارد.

برای در و پنجره ها، مبلمان، نرده ها و باقی اجزا، شیشه و استیل بسیار به کار می رود. درها و پنجره های شیشه ای بزرگ و پارتیشن شیشه ای به طور هنرمندانه ای، فضاهای مختلف در خانه خلق می کنند و طوری طراحی شده اند که هم کار بردی باشند، و هم بیشترین نور را در خانه نگه دارند تا هرچه تمامتر به دکوراسیون خانه درخشندگی ببخشند. بسیاری افراد این سبک را برای دکوراسیون خانه خود به کار می برند.

سبک معاصر

این سبک دکوراسیون داخلی به سبک مدرن شباهت زیادی دارد. با این تفاوت که اتود ها و المان های آن پویاست و با تغییر سلیقه، طرز فکر و سبک زندگی مردم مدام در حال تغییر و به روز شدن است.

برای همین طرفداران آن بسیار زیاد است. در این سبک، تونالیته هایی از رنگ های خنثی و گرم ملایم برای همه اجزا با هم ترکیب شده اند. پیچیدگی کمتر است و دکوراسیون داخلی سادگی و صمیمیت بیشتری را نشان می دهد. مثلاً طراحی نشیمن به شکل یک اتاق شیشه ای روبه فضای سبز، همان چیزی ست که خیلی ها دوست دارند داشته باشند.

سبک مینیمالیست

در این سبک سادگی فرم و کاربردی بودن هر کدام از اجزا، حرف اول را می زند. با توجه به این که فضاهای زندگی امروزه مانند آپارتمان ها، مساحت کمتری دارند و باید بیشترین استفاده از فضا انجام شود، سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیستی متداول شده است. یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن سبک مینیمال، این است که در پیچیدگی ها و مشغله های دنیای امروز، انسان ها دوست دارند محیط خانه شان ساده و دور از هر گونه اجزا اضافی باشد تا در ساعات حضور در خانه، اندکی به ذهن خود آرامش بدهند.

در این سبک دکوراسیون داخلی سعی می شود با کمترین اجزا، ترکیب تونالیته های رنگ های سفید و ملایم برای دیوارها، کف و سقف، همه جا باز و بزرگ به نظر بیاید. فضاها پر از نور هستند و بیشترین ارتباط با محیط بیرون انجام می گیرد. انقدر این سبک حرفه ای و ماهرانه طراحی می شود که تبدیل به یک نوع دکوراسیون لوکس و شیک شده است.

سبک کلاسیک

این سبک دکوراسیون داخلی یکی از از نمونه سبک های تجملی و به اصطلاح لاکچری محسوب می شود. با اینکه امروزه دیزاین های سبک و لوکس بیشتر معمول شده اند، اما سبک های لاکچری کلاسیک اروپایی هنوز طرفداران زیادی دارند. و بسیاری برای طراحی خانه شان با این سبک ها هزینه می کنند. در این سبک تقارن و تناسب در همه اجزا رعایت می شود.

دکوراسیون کلاسیک

در این سبک دکوراسیون داخلی مبلمان مجلل، تابلوهای نقاشی و فرش های نفیس، ستون ها و سقف های گچبری شده و کنده کاری شده، آینه های بزرگ و قدی، کف و دیوار های به رنگ کرم، بژ و طلایی، متریال و مصالح لوکس و با کیفیت و گران قیمت، شیرآلات لوکس و طلایی رنگ، عتیقه ها و کتابهای قدیمی و اکسسوری های لوکس، با رعایت تناسب در کنار هم چیده می شوند.

سبک دکوراسیون سنتی ایرانی

با وجود زیبایی سبک های جدید دکوراسیون داخلی، هنوز هم سبک سنتی ایرانی برای بسیاری از ماها زیبا و دلنشین است. یک فضای دیزاین شده با دکور سنتی ایرانی، حس آرامش نوستالژیک گونه ای را به ما القا میکند. در این سبک از ترکیب رنگ های گرم ملایم مثل کرم یا قرمز روشن، با رنگ های سرد ملایم مثل آبی لاجوردی در دیوارها و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

در این سبک، بعضی قسمت ها در نشیمن می توانند به صورت آجری اجرا شوند. وسایل و ظروف قدیمی، دیوارکوب های منبت کاری و تابلوهای خطاطی و خوشنویسی، فرش سنتی ایرانی و هر گونه اکسسوری که یادآور دنیای ایران باستانی باشد به شکلی هنرمندانه می توانند به دکوراسیون فرم بدهند. امیدوارم از این نوشته ها نهایت استفاده را برده باشید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته