معرفی سبک‌‌های محوطه سازی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

معرفی سبک‌‌های محوطه سازی

سبک‌های محوطه سازی چگونه تعیین می‌شوند؟

محوطه سازی یکی از اساسی‌ترین بخش‌ها در بازسازی ساختمان است. ایجاد لند اسکیپ امروزه یکی از بخش‌های مهم معماری فضای بیرون ساختمان‌های مختلف، برج‌ها و ویلا‌ها است. لند اسکیپ یکی از عملیات‌های مربوط به صنعت ساخت و ساز است، در این فرآیند به ویژگی‌های جغرافیایی توجه زیادی می‌شود. با توجه به این که شرایط اقلیمی و مصالح ساختمانی در کشور‌های مختلف متفاوت است، و هر محیط نیازمند ساختمان‌هایی با ویژگی‌های متناسب آن است، سبک‌های محوطه سازی نیز متغیر خواهند بود.

لند اسکیپ به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، طراحی‌ها، و فرآیند‌های ساخت و ساز است که در محوطه بیرون ساختمان انجام می‌شوند. در فرهنگ‌های مختلف، کشورهای مختلف و حتی شهرهای گوناگون، سبک‌های محوطه سازی با هم متفاوت خواهند بود. در هر سبک از مفاهیم مختلف جغرافیایی و فرهنگی برای طراحی استفاده می‌شود. معماری در هر یک از این سبک‌ها بر اساس مضامین مختلف انجام می‌شود. ابعاد و اندازه محیط، شرایط اقلیم، مصالح مورد استفاده، از جمله مواردی هستند که در ایجاد تفاوت سبک، تاثیر زیادی دارند.

سبک‌های مختلف مربوط به لند اسکیپ به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

باغ ژاپنی، باغ انگلیسی، باغ اسپانیایی سبک‌های سنتی هستند. سبک‌های جدید نیز شامل مینیمالیستی و سبک مدرن هستند. در ادامه سبک‌های مختلف را با جزئیات بیش‌تر بررسی خواهیم کرد. گروه مهندسی کاژه با به کارگیری تکنولوژی‌های روز صنعت ساختمان سازی، در زمینه ایجاد لند اسکیپ فعالیت تخصصی انجام می‌دهد‌.

محوطه سازی - کاژه

محوطه سازی چند سبک دارد؟

لند اسکیپ به روش‌های مختلف و با استفاده از مصالح متفاوت اجرایی می‌شود. در ادامه مطلب این سبک‌ها را بررسی می‌کنیم. سبک منظم؛ در سبک‌های کلاسیک عمده‌ترین طرح‌ها مربوط به سبک منظم است. برای طراحی کردن خانه‌های بزرگ و باغ‌های کلاسیک، از سبک منظم استفاده می‌کنند. در معماری این شیوه از لند اسکیپ برای چیدمان المان‌های مختلف، از قوانین هندسه استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک از معماری موارد زیر هستند: ساخت و ساز مسیرهای خاص، طراحی و اجرایی کردن آب نما، استفاده از المان‌های زیبایی مثل گلدان و … . سبک طبیعی: اغلب در ساخت محوطه ساختمان‌های بزرگ و ملک‌هایی که ابعاد بزرگی دارند، از این سبک معماری استفاده می‌شود.

قوانین هندسی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل خطوط و اشکال پرپیچ و خم هستند که به المان‌های طبیعی و ارگانیک شباهت زیادی دارند. در این شیوه از ساخت محوطه، در فضای بیرونی ساختمان از حوضچه‌های کوچکی استفاده می‌شود که مرز نامنظم دارند. مصالح مورد استفاده در این سبک نیز، شامل اجر، موزائیک و سنگ هستند.

سبک‌‌های محوطه سازی

سبک‌های سنتی محوطه سازی

محوطه‌سازی دارای سبک‌های سنتی است، چند مورد از این سبک‌ها را بررسی خواهیم کرد. باغ انگلیسی؛ منشاء این سبک از معماری و طراحی به دوره رومیان برمی‌گردد. این سبک از طراحی شامل تنظیمات رسمی و غیر رسمی است. این سبک بیش‌تر به عنوان یک طرح متقارن مربوط به رنسانس فرانسه است. استفاده از مسیرهایی که پرپیچ و خم هستند، عناصر مختلف مانند سنگ، نیمکت، ستون، مجسمه، دیوار از ویژگی‌های مهم این سبک هستند.

باغ مدیترانه‌ای

منشاء این شیوه از معماری مربوط به جنوب ایتالیا و بخش‌هایی از مناطق خشک کشور اسپانیا است. مهم‌ترین المان‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این سبک را شناسایی کنید، مسیرهای شنی و ماسه‌ای هستند. هم چنین یکی دیگر از المان‌های مهم این طراحی کلاسیک، ساخت سایبان و فضای نشیمن در محوطه است. به کارگیری گلدان‌های موزائیکی، استفاده از کاشی‌های رنگارنگ، از جمله طراحی‌های خلاقانه این سبک هستند. سبک مدیترانه‌ای نیز شامل دو بخش است.

بازسازی ساختمان - کاژه

سبک مدیترانه‌ای رسمی

در این معماری از مسیرهای مشخص شده، مجسمه‌ها، چشمه‌ها، و تخت خواب در بخش‌های مختلف و ابعاد متفاوت استفاده می‌شود. سبک مدیترانه‌ای غیر رسمی؛ در این سبک از مصالح طبیعی استفاده می‌شود، اغلب این مصالح دارای ساختار متناسب با هم هستند. هدف به کارگیری این سبک ایجاد محوطه‌ای شبیه به طبیعت است. باغ اسپانیایی: این سبک شامل طرح‌هایی است که الهام گرفته از مضامین ایرانی و اسلامی هستند.

در این سبک برای جدا کردن بخش‌های مختلف محوطه، از دیوار استفاده می‌شود. مهم‌ترین المان‌هایی که در این سبک اجرایی می‌شوند شامل موارد زیر هستند. استفاده از تراس‌ها که چشم اندازی زیبا دارند، اجرا کردن آب نما، و به کارگیری کاشی سرامیکی، از جمله این موارد هستند. از مهم‌ترین نکات طراحی در این سبک رعایت تقارن است. البته این روزها در طراحی‌های این سبک تغییراتی ایجاد شده است.

سبک باغ ژاپنی

یکی دیگر از سبک‌های محوطه سازی باغ ژاپنی است. سبک ژاپنی که از مشهورترین سبک‌ها در معماری محوطه است، دارای مضامینی معنوی است. در طراحی المان‌های مربوط به این سبک مهم‌ترین نکته‌ای که مورد توجه است، توجه به جذابیت و آرامش موجود در طبیعت است. مصالحی چون سنگ، و عناصری چون فانوس، چشمه و گیاهان بیش‌ترین کاربرد را در این سبک دارند. این نمادها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا معنای زندگی را یادآور باشند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته