معماری مدرن گنبد شیشه ای

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

معماری مدرن گنبد شیشه ای

معماری مدرن گنبد شیشه ای در انواع سازه های مدرن به عنوان پوشش مناسب سقف  و یک شاهکار هنری بی نظیر نمود پیدا می کند. این نوع معماری و روش های اجرای آن را جهت ساخت گنبد شیشه ای در سازه های لوکس به ویژه ساختمان های مسکونی لوکس و مدرن می توان مشاهده کرد.

نمود ظاهری متفاوت و تلالو حاصل از شیشه های رنگی که بازتاب نور را به شکلی خاص به نمایش می گذارند از ویژگی های منحصر بفرد انواع گنبد شیشه ای مدرن می باشد.

معماری مدرن گنبد شیشه ای
معماری مدرن گنبد شیشه ای

ویژگی انواع گنبد شیشه ای مدرن

یکی از انواع پوشاننده هایی که به منظور پوشاندن سقف مکان های مختلف در معماری ایرانی از دیرباز جایگاهی ویژه دارد گنبد می باشد که با گذشت زمان فرم اصلی خود را که به شکل قوس دار طراحی شده حفظ کرده است و تنها نوع مصالح به کار گرفته شده برای ساخت گنبد در معماری مدرن تغییر یافته است.

در گذشته برای ساخت گنبد از آجر و کاشی تزیینی استفاده می شد و بیشتر گنبدها حال و هوای معماری سنتی را در مکان های مختلف به وجود می آوردند. با پیشرفت تکنولوژی و معماری برای ساخت گنبد های جدید از مصالح دیگری با ایمنی و مقاومت بالا استفاده می شود. یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساخت گنبد در معماری مدرن استفاده از شیشه های رنگی، ساده، تراش خورده و .. است.

معماری مدرن گنبد شیشه ای
معماری مدرن گنبد شیشه ای

مزیت گنبدهای شیشه ای در معماری مدرن

مهم ترین خصوصیات گنبد شیشه ای در معماری مدرن شامل: ایجاد فضایی متفاوت با امکان عبور نور از آن، خلق یک فضای زیبا در مواردی که از شیشه های رنگیی با تنوع رنگ بالا استفاده شده است، ایجاد ارتباط بین فضای داخل و خارج به نحوی با شکوه، تنوع در طرح و رنگ با توجه به معماری به کار گرفته شده در مکان های مختلف و ایجاد زیبایی و ایمنی در محیط های مختلف می باشد.

معماری مدرن گنبد شیشه ای
معماری مدرن گنبد شیشه ای

متریال مورد استفاده در ساخت گنبد شیشه ای

برای ساخت گنبدهای شیشه ای در معماری مدرن از شیشه های لمینیت و نشکن به منظور حفظ ایمنی و افزایش مقاومت در برابر ضربه استفاده می شود. از انواع گنبدهای شیشه ای پر کاربرد در مکان های تاریخی، مذهبی، مسکونی، تجاری می توان به گنبدهای شیشه ای استین گلس در ابعاد، طرح و رنگ متفاوت اشاره کرد. تکنیک های مورد استفاده در معماری مدرن در ساخت گنبد شیشه ای از جمله تکنیک استین گلس تیفانی آثار هنری زیبایی را در مکان های به کار رفته خلق می کنند به نحوی که زیبایی مسحور کننده و مقاومت مناسبی برای این نوع سقف ها وجود دارد.

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته