موارد مهم قبل از اجرای ایزوگام

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

اهمیت اجرای ایزوگام به شیوه ای اصولی

این مقاله برای کسانی که فکر می کنند نصب و اجرای ایزوگام تنها با داشتن یک شعله و کپسول به راحتی انجام شدنی است، نوشته شده است. همگی ما قبل از اجرای عایق کاری، هدف از این کار را به خوبی می دانیم. چرا که قصد داریم ساختمان یا سازه خود را در برابر هر گونه آسیب احتمالی نظیر؛ نفوذ آب و رطوبت، مقاوم سازیم. بنابراین مهم است که قبل از اجرای ایزوگام، به نکاتی که باعث ماندگاری و دوام آن در آینده می شوند، توجه کنیم.

اگر اجرای ایزوگام در سطوح یا سازه ها به درستی انجام نشود، در آینده دوباره مجبور به عایق کاری خواهید شد. که این خود دردسرهای بعدی را به دنبال دارد. نظیر؛ چسباندن ایزوگام جدید روی ایزوگام قبلی، هزینه اجرا و نصب دوباره و … بنابراین بهتر آن است که قبل از اجرا، به نکات این مقاله در مورد اقدامات قبل از نصب آن توجه نمایید.

نکاتی که پیش از اجرای ایزوگام باید به آن توجه کنید

می توان گفت که این نکات شامل 3 بخش است. بخش اول مربوط به نکات مهم درباره انتخاب یک ایزوگام مناسب است. بخش دوم شامل رعایت نکات ایمنی قبل از اجرا است. بخش سوم نیز به نحوه زیرکاری سطوح قبل از عایق بندی آن می پردازد.

اجرای ایزوگام و اقدامات قبل از آن
نکات مهم پیش از اجرای ایزوگام
  • خرید ایزوگام مناسب برای عایق کاری

مهم ترین نکته ای که قبل از اجرای ایزوگام باید به آن توجه نمود، انتخاب ایزوگامی است که در ساخت آن از مواد مرغوب استفاده شده است. بنابراین پیش از اقدام به عایق کاری، لازم است از یک نمایندگی مطمئن، اقدام به تهیه ایزوگام مناسب نمایید. گروه کاژه که در زمینه بازسازی ساختمان، فعالیت های گسترده ای دارد، مرجع مناسبی برای خرید این عایق است. شما می توانید ایزوگام هایی با عمر مفید طولانی ( حداقل 10 سال ) را که در ساخت آن ها از مواد با کیفیت استفاده شده است، خریداری نمایید.

  • نکات ایمنی

این نکات بسته به محل اجرای ایزوگام، متفاوت هستند. به طوری که اگر سطح مورد نظر در پشت بام یا سطوح مرتفع باشد، لازم است که تمام حوادثی را که مربوط به سقوط از ارتفاع، آتش سوزی، حضور کودکان و … است را پیش بینی نمایید. قدم بعدی در نظر گرفتن راه حل هایی مناسب برای پیشگیری از به وقوع پیوستن هر کدام از این اتفاقات است. از طرفی نسبت به چگونگی حمل و جابه جایی لوازم کار نیز تمهیداتی را در نظر بگیرید. از طرفی دیگر، در صورتی که سطح مورد نظر برای عایق کاری داخل یک محیط بسته است، لازم است نکات زیر حتما رعایت گردد:

  • وجود کپسول آتش نشانی یا آب برای جلوگیری از هرگونه آتش سوزی احتمالی
  • تمیز کردن سطح مورد نظر قبل از اجرای ایزوگام

اهمیت زیرکاری قبل از نصب ایزوگام

آماده کردن سطوح برای اجرای ایزوگام، یکی دیگر از مراحلی است که قبل از نصب عایق بایستی اقدامات لازم در خصوص آن صورت گیرد. از جمله این اقدامات می توان به رعایت نکات زیر اشاره نمود:

  • سطحی که قرار است عایق کاری شود را به خوبی تمیز و پاک سازی کنید.
  • به وجود مواد چوبی یا آهنی در سطوح، قبل از اجرای کار دقت نمایید. چرا که اجرای ایزوگام روی سطوح آهنی در صورت انبساط یافتن یا منقبض شدن آهن، موجب کنده شدن عایق مورد نظر در آینده می شود. از طرفی ممکن است با باد کردن و تورم چوب در اثر رطوبت، عایق به کار رفته خراب و کنده شود. از این رو گفته می شود که مناسب ترین سطوح برای نصب ایزوگام، سطوح سیمانی و بتنی می باشد.
  • اگر قرار است ایزوگام مورد نظر بر روی یک ایزوگام دیگر قرار بگیرد، بهتر است به منظور دوام و پایداری بیشتر ایزوگام جدید، خراش هایی را در سطح ایزوگام قبلی ایجاد نمایید و یا این که لایه رویی ایزوگام قبلی را به کلی بکنید.
  • گفته می شود که سطحی که قرار است ایزوگام روی آن نصب شود بایستی به خوبی خشک شده باشد. لذا به این نکته نیز دقت نمایید. عده ای از روش قیر گونی کردن سطوح قبل از اجرای ایزوگام روی آن استفاده می کنند. این روش نیز روش مناسبی برای مناسب تر نمودن سطح مورد نظر است.
  • قبل از عایق کاری، باید سطح مورد نظر به خوبی صاف و شیب بندی شده باشد.
اهمیت زیرکاری قبل از نصب ایزوگام
اجرا و نصب ایزوگام به شیوه ای اصولی

نکته پایانی

نکاتی که در خصوص اقدامات قبل از اجرای ایزوگام در سطوح مختلف گفته شد، از اهمیت بالایی برخوردارند. چرا که نصب ایزوگام بدون انجام نکات گفته شده، دردسر ساز خواهد بود. بنابراین همواره سعی کنید قبل از اجرا و نصب ایزوگام، به نکات ایمنی و فنی لازم، توجه کافی داشته باشید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته