قیمت اجرای ایزوگام چگونه محاسبه میگردد؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

اجرای ایزوگام در سطوح ساختمانی

ایزوگام عایقی است که از ترکیب الیاف مصنوعی نظیر تیشو و پلی استر تشکیل شده است. مهم ترین جز تشکیل دهنده یک ایزوگام قیر خالصی است که با کیفیت های متفاوت در ساخت آن به کار می رود. امروزه اجرای ایزوگام در سطوح مختلف ساختمانی، به عنوان جایگزین روش های قدیمی نظیر قیرگونی و آسفالت شده است. از آن جا که اصول ساختمان سازی و معماری در دهه های اخیر تغییرات زیادی کرده است، از همین رو در بازسازی ساختمان نیز از اصول نوینی استفاده می شود. به طوری که امروزه کمتر کسی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و ایجاد نم در فضاهای داخلی ساختمان، از روش های هزینه بری نظیر آسفالت یا قیرگونی استفاده می کند.

بررسی عوامل تاثیر گذار در محاسبه قیمت اجرای ایزوگام
نحوه محاسبه قیمت اجرای ایزوگام

نصب ایزوگام در پشت بام های ساختمانی و اماکنی نظیر استخرها، حمام و سرویس های بهداشتی نیز صورت می گیرد. برای این منظور از انواع این عایق های موجود در بازار استفاده می شود. مثلا ایزوگام های دمیده و پلیمری، از جمله ایزوگام هایی هستند که مواد اولیه متفاوتی دارند. از نظر تعداد لایه نیز در دو دسته تک لایه و دولایه پلیمری دسته بندی می شوند. انواع تک لایه بیشتر در فضاهای داخلی و انواع دولایه در سطوح خارجی ساختمان و نیز سطوح تحت فشار کاربرد دارند. همچنین ایزوگام ها را بر مبنای نوع روکش نیز در انواع بدون روکش و نیز روکش دار یا فویل دار جای می دهیم.

قیمت اجرای هر یک از این ایزوگام ها، بسته به نوع محل اجرای آن و نیز متراژ استفاده شده و محل نصب، محاسبه می شود. در ادامه این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار در محاسبه قیمت اجرای ایزوگام می پردازیم.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت اجرای ایزوگام

در استفاده از این عایق بر روی سطوح ساختمانی، عوامل زیادی در مراحل انجام آن دخیل هستند. وجود هر یک از این عوامل، قیمت تمام شده عایق کاری و نصب آن را افزایش می دهد.

قیمت اجرای ایزوگام بر حسب ابعاد و متراژ محل نصب

اولین و مهم ترین فاکتوری که به طور مستقیم در محاسبه قیمت نصب ایزوگام موثر است، متراژ و مساحت محل نصب است. این عامل در واقع میزان ایزوگام مورد نیاز برای عایق کاری را نیز مشخص می کند. البته معمولا میزان ایزوگام به کار رفته، بیشتر از مساحت و متراژ محل مورد نظر است. چرا که ریزه کاری های دور پشت بام و نیز دیواره های کناری، باعث به کار گیری ایزوگام اضافه تری می شوند. بنابراین متخصصان نصب، علاوه بر متراژ کلی سطح، آن میزان اضافی ایزوگام را نیز در نظر می گیرند. چرا که قیمت تمام شده به ازای هر متر استفاده از ایزوگام در سطح، محاسبه می شود.

اجرای ایزوگام و محاسبه آن
عوامل موثر بر قیمت اجرای ایزوگام

هزینه های زیر سازی و شیب بندی سطوح ایزوگام کاری

همان طور که می دانید، قبل از اجرای ایزوگام، اقداماتی برای بالا بردن امنیت و کیفیت انجام کار صورت می گیرد. یکی از این اقدامات به خصوصی که باید حتما انجام شود، زیر سازی و شیب بندی سطح مورد نظر است. این کار به طور معمول توسط متخصصان ایزوگام کار، انجام می شود.
بسته به اینکه زیر سازی با چه موادی و چگونه انجام می شود، قیمت آن نیز تغییر خواهد کرد. به طور مثال استفاده از یک لایه قیر برای سطح سازی و پر کردن شکاف ها و درزهای موجود، به زحمت و زمان زیادی نیاز دارد. بنابراین در محاسبه قیمت اجزا و نصب ایزوگام، هزینه های اجرایی مربوط به شیب سازی و زیر کاری سطح نیز اضافه می شود.
از طرفی دیگر، عوامل دیگری نیز نظیر؛ حمل و نقل ایزوگام، نوع سطح عایق کاری ( دیوار، پشت بام، حمام و … ) نیز در محاسبه قیمت نهایی اجرای ایزوگام نقش دارند.

جمع بندی نهایی

مشابه هر کار ساختمانی و خدماتی دیگری، اجرای ایزوگام و عایق کاری سطوح نیز هزینه های مخصوص به خود را دارد. متخصصان گروه کاژه برآورد دقیقی از هزینه های اجرا قبل از نصب ایزوگام به عمل آورده و در نهایت با در نظر گرفتن عوامل مختلف تاثیر گذار، قیمت کل عایق کاری مورد نظر را مشخص می کنند. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت که وجود عواملی نظیر؛ نوع سطح، متراژ دقیق سطح و میزان ایزوگام مورد نیاز و نیز هزینه های حمل و نقل و شیب سازی سطح، در قیمت نهایی اجرای ایزوگام تاثیر می گذارند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته