پاویون چیست و نقش آن در معماری و دکوراسیون

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

پاویون چیست و نقش آن در معماری و دکوراسیون

فاکتورهایی برای طراحی اصولی در معماری

در چند سده اخیر، رشد و تحول زیادی در صنعت معماری صورت گرفته است اما همچنان، سازه هایی با شکل های ثابت و یکسان، پا به عرصه طراحی گذاشتند. در این میان، پاویون نقش اصلی را در طراحی شهری ایفا می کند. برای همین، نمی توان نقش آن را در عرصه معماری نادیده گرفت.

استفاده از پاویون علاوه بر طراحی شهری، در منازل و ویلاهای شخصی نیز بسیار مرسوم است. افراد زیادی قصد دارند که حین بازسازی ساختمان یا ویلای خود، حتما در قسمت حیاط، یک آلاچیق یا نشیمن قرار دهند. به همین دلیل طراحی های ویژه ای برای این بخش در نظر گرفته شده است. البته قبل از انتخاب پاویون، باید فاکتورهای خاصی را برای یک طراحی اصولی و درست در نظر بگیرید:

1. همخوانی اجزا

دقت کنید که در دکوراسیون داخلی، توجه به همخوانی اجزا بسیار مهم است. بنابراین سازه شما باید به گونه ای طراحی شود که با تمامی بخش ها دارای سنخیت و هماهنگی باشد. در این صورت، زیبایی آن چند برابر بیش تر نمایان می گردد.

2. استانداردهای ساختمانی

توجه به استانداردهای ساختمانی حین اجرای این پروژه از مهم ترین عواملی است که باید در نظر داشته باشید. تمامی قسمت های پاویون باید طبق اصول و استانداردهای خاصی طراحی شود تا پس از ساخت آن هیچ مشکلی ایجاد نشود.

3. هزینه و قیمت خاص

هر روش طراحی، هزینه و قیمت خاصی را می طلبد. بنابراین نیاز است که پیش از انجام یک پروژه بازسازی ساختمان، ابتدا هزینه آن را برآورد کنید. در این صورت می توانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

طراحی پاویون
طراحی پاویون

چه چیزی پاویون را از دیگر سازه های معماری جدا می کند؟

هنگامی که در یک خیابان قدم می‎زنید، سعی می کنید به سازه ها و ساختمان های اطراف دقت کنید. در این سازه های معماری، چقدر وجه اشتراک می بینید؟ کدام ساختمان برایتان متفاوت است؟ اگر بیش تر دقت کنید، متوجه خواهید شد که شکل ظاهری اغلب سازه های اطراف، شبیه به هم و یکسان است. برای همین، طی یک بازه زمانی، تنوع در صنعت معماری مخدوش شد. از این رو پیشنهاد در ساخت پاویون، مناسب ترین پیشنهاد برای جلوگیری از این یکنواختی بود.

بیش تر اوقات، پاویون ها را برای فستیوال ها و مراسمات خاصی طراحی می کنند. اگر از نمایشگاه های بین المللی بازدید کرده باشید، متوجه وجود حداقل یک یا چند پاویون در آن خواهید شد. البته این سازه معماری تفاوت هایی با دیگر ساختمان ها دارد و همین تفاوت ها، آن را تبدیل به سازه ای جذاب کرده است.

برخی از مهم ترین این تفاوت ها عبارتند از:

• انواع پاویون تنوع بالایی دارند و دست طراح برای ساخت آن ها باز است. امروزه ابزارهای دیجیتالی بسیاری برای طراحی این سازه استفاده می شود و معمولا ساخت آن ها از قاعده خاصی پیروی نمی کند.

• طراحی پاویون وقت زیادی نمی خواهد و در کوتاه ترین زمان انجام می شود. این در حالی است که شما برای طراحی یک ساختمان، نیاز به چند روز طراحی مداوم دارید.

• در بیش تر نمایشگاه های بین المللی یا محیط های دانشگاهی و فرودگاه‎ها، این سازه ها را مشاهده می کنید. البته ممکن است این بنا شبیه به آلاچیق نیز طراحی شود و در محیط‎های تفریحی قرار گیرد.

• اگر قصد دارید که برای ویلای شخصی خود، یک پاویون طراحی کنید، باید به خوبی روی آن وقت بگذارید. اصولا برای تغییرات عمیق در دکوراسیون، از ابزارهای دیجیتال کمک می گیرند.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

انواع پاویون در هنر معماری

امروزه ما در دوره ای زندگی می کنیم که طراحی شهری حرف اول را می زند. در این سال ها، دقت و توجه معماران به طراحی بنا و سازه ها بیش تر شده است. در این میان، تعاملات اجتماعی عموم مردم نیز در طراحی شهری در نظر گرفته می شود. برای همین، پاویون سازه ای است که ساخت آن در این چند سال بسیار مرسوم می باشد و اغلب آن را در مکان های عمومی قرار می دهند.

از محیط های دانشگاهی گرفته تا چشم اندازهای طبیعی، امروزه مزین به این سازه های زیبا هستند. در همین راستا، افراد بیش تری برای گذراندن وقت و یک نشیمن هر چند کوتاه، از پاویون استفاده می کنند. همچنین این سازه ها فضای شهری را نیز زیباتر از قبل کرده و رفاه شهروندان را به دنبال می آورند. اگر به شهرهای بزرگ و زیبای جهان نگاه کنید، متوجه وجود این طراحی منحصر به فرد در تک به تک آن ها خواهید شد. حتی همه ساله جشنواره های بزرگی برای نمایش دادن هنر کلاسیک در زمینه طراحی پاویون برگزار می شود.

پاویون در چه محیط‎هایی قابل اجرا و طراحی می باشد؟

معماران در چنین جشنواره‎هایی، اوج هنر و خلاقیت خود را به نمایش عموم افراد می گذارند. برای برخی از افراد این سوال ایجاد می شود که پاویون در چه محیط‎هایی قابل اجرا و طراحی می باشد؟

  • پارک و فضاهای سبز
  • محیط دانشگاهی
  • مکان‎های عمومی
  • نمایشگاه های بین المللی

در تمامی این مکان ها، یک معمار قدرتمند از طریق طراحی حرفه ای می‎تواند هنر دست خود را به نمایش عموم مردم بگذارد. اصولا تکنیک های ویژه ای که معماران برای ساخت و طراحی این سازه استفاده می کنند، سبب افزایش زیبایی شهری می گردد. از این رو توصیه می کنیم تمامی شهرداری ها نسبت به ساخت این سازه در مکان هایی نظیر پارک ها و فضاهای سبز اقدام کنند. برای طراحی و ساخت یک پاویون ماندگار میتوانید با شرکت کاژه در این خصوص مشورت نمائید.

معماری شهری
معماری شهری
امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته