نوسازی خانه | راهنمایی کامل برای نوسازی خانه

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

یک برنامه کاری تدوین کنید

راهنمایی کامل نوسازی خانه

نوسازی خانه یکی از مباحث تخصصی در ساختمان است که می‌تواند حال و هوای جدیدی به ساختمان بدهد. گذشته از آن کار نوسازی خانه یک پروژه جالب و بسیار سودآور است. کشف ویژگی‌های اصلی یک خانه، که در زیر گردوغبار پنهان شده است، می‌تواند بسیار پرسود باشد. با توجه به این‌که در شهرهای بزرگ پیدا کردن خانه دلخواه کار دشواری است، می‌توان با خرید خانه قدیمی نوسازی آن مطابق با سلیقه خود، آن را به خانه رویایی خود تبدیل کرد. در مقاله پیش رو، مراحل اولیه یافتن و ارزیابی یک ملک را برای نوسازی را نشان می‌دهیم، پس با ما همراه شوید.

راهنمایی کامل نوسازی خانه

راهنمایی کامل نوسازی خانه 

یک برنامه کاری تدوین کنید

برای هرکسی که می‌خواهد کار نوسازی خانه را انجام دهد، داشتن برنامه ضروری است. این برنامه تمام کارهایی را که باید در طول پروژه، انجام شود، تشریح می‌کند و هزینه کار را برآورد کرده و مشخص می‌کند هر کاری توسط چه کسی باید انجام شود. طراح یا سازنده خانه، می‌تواند مشاور خوبی در این کار باشد.

چگونه یک پروژه نوسازی را پیدا کنیم؟

یک پروژه نوسازی ممکن است، در نگاه اول به عنوان یک فرصت ایده‌آل به نظر برسد، اما با تحقیق بیشتر متوجه شوید غیر از این است و لزوما ارزش مالی بالایی نخواهد داشت. اگر نمی‌خواهید پولتان را دور بریزید، باید بدانید چه زمانی یک پروژه را کنار بگذارید. نوسازی خانه به معنای صرفه‌جویی در هزینه ها است. باید آگاه باشید که برای یک ملک بیش از ارزش آن هزینه پرداخت نکنید. خبر خوب این است که حتی قبل از خرید یک ملک می‌توانید از وضعیت خانه‌های دیگر ایده بگیرید.

هنگام بازدید از ملک، به دنبال پتانسیل‌های آن هم از نظر طراحی و هم مالی باشید. به عنوان مثال آیا فضای کافی برای گسترش ساختمان وجود دارد؟ آیا همسایگان موافق مجوز برنامه‌ریزی شما بوده‌اند؟ موقعیت مکانی را در نظر بگیرید و پایداری ساختار فعلی ساختمان را به طور کامل ارزیابی کنید. باید در مورد سقف قیمت خانه‌های مشابه در منطقه نیز فکر کنید.

راهنمایی کامل نوسازی خانه
راهنمایی کامل نوسازی خانه

اگر خانه را پسندیده‌اید، با یک فرد متخصص تماس بگیرید. فردی که می‌تواند گزارش ساختمان را تهیه کنند. او باید نکات نگران کننده را تشخیص داده و در مورد تعمیر اساسی مورد نیاز و هزینه‌های آنها به شما ایده دهد و اگر مورد مشکوکی از جمله نشست، رطوبت، مشکلات زهکشی وجود داشته باشد، وی تحقیقات بیشتری را توصیه می‌کند.

یک گزارش از مصالح به کاررفته در ساختمان، اطلاعات ارزشمندی در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که در نوسازی خانه از چه مصالح وچه روش‌هایی باید استفاده کرد. با این کار برنامه‌ریزی موثری انجام خواهید داد. یک مورد اساسی دیگر در نوسازی خانه، توجه به ابعاد خانه است. دانستن این موضوع، به شما در ترسیم دقیق اجزای خانه کمک خواهد کرد.

به یاد داشته باشید مشکلات ساختاری خانه راه‌حل‌هایی دارد و ممکن است بر بودجه شما اثر بگذارد. بهتر است هر چه زودتر این مشکلات را بشناسید. برخی مشکلات ساختاری خاص، مانند نشست، می‌تواند بر گزینه‌های بیمه شما و همچنین ارزش فروش مجدد آن تأثیر بگذارد.

هنگام خرید یک ملک، حداقل آن را دو بار مشاهده کنید. در صورت امکان از ساختمان فیلم بگیرید 

تا پس از رسیدن به خانه، آن را تجزیه و تحلیل کنید.

 

تفاوت بین نوسازی و بازسازی

اصطلاحات “نوسازی” و “بازسازی” غالباً به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما معانی کاملاً متفاوتی دارند. نوسازی بیشتر شبیه به مرمت و بازسازی است – یعنی با برگرداندن چیزی به حالت اولیه خود ، برای تجدید حیات و تازه کردن .از سوی دیگر، بازسازی ساختمان ، در اصل به تغییر یک ویژگی در ساختمان اشاره دارد.

البته آنچه که بیشتر صاحبان خانه‌های قدیمی انجام می‌دهند، ترکیبی از این دو کار است، یعنی بازگرداندن ویژگی‌های اصلی ساختمان به شکل سابق خود، در حالی که با طرح بازی می‌کنند تا خانه را برای زندگی مدرن مناسب‌تر کنند.

چرا باید یک معمار استخدام کنید؟

برای نوسازی خانه خریداری شده و ارزیابی وضعیت ساختاری آن، قدم بعدی مشورت با یک طراح و سپردن کار به او است. چون طراحی و برنامه‌ریزی برای خانه فعلی بسیار سخت‌تر از طراحی عادی است و ممکن است، هزینه‌ زیادی برداشته باشد. البته، هنگام نوسازی خانه، همیشه نیازی به استخدام یک طراح نیست و مطمئناً با ارائه طرح خود، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. با این حال، پروژه های نوسازی خانه در مقیاس بزرگتر، تقریباً همیشه به مشاوره حرفه‌ای نیاز دارند. در این مورد، افرادی مثل معمار، طراح معماری، طراح خانه یا حتی مهندس سازه  می‌توانند به شما کمک کنند.

راهنمایی کامل نوسازی خانه
راهنمایی کامل نوسازی خانه

وقتی طراحی دلخواه خود را انتخاب کردید، حالا باید یک برنامه از کارها را لیست کنید تا مطمئن شوید در حال پیشرفت هستید و بی‌نظمی در کارتان به‌وجود نمی‌آید.

بازیابی ویژگی های اصلی خانه

بسیاری از افرادی که در کار نوسازی خانه هستند، دوست دارند ویژگی‌های اصلی و اولیه ساختمان را که هنوز هم وجود دارد، حفظ کنند. این کار به جذابیت ساختمان‌های قدیمی می‌افزاید. این ویژگی‌ها طی سالیان مورد غفلت قرار گرفته یا از بین رفته است و یا آسیب دیده است.

به منظور جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری، ویژگی‌های موردنظر خود را تک تک بازیابی و تعمیر کنید و همه کارها را یکجا انجام ندهید. برخی خصوصیات را می‌توانید بعداً هم اضافه کنید.

راهنمایی کامل نوسازی خانه
راهنمایی کامل نوسازی خانه

اتاق خواب بزرگ با شومینه  و کفپوش چوبی

در بعضی موارد، تعمیر عملاً معنایی ندارد و شاید لازم باشد که جایگزین‌های مناسبی را در نظر بگیرید. در طی این تعویض‌ها، ممکن است جزئیات دقیق و اصلی ساختمان حفظ نشود. برای حفظ ویژگی‌های اصلی ساختمان، نکات خاصی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، از جمله:

    پنجره‌ها

    طبقه

    درها

    شومینه

    قالبهای اصلی

    سقف

    

نوسازی خانه اغلب شامل عناصر خاصی است که می‌توان آن‌ها را نجات داد و مورد استفاده مجدد قرار داد. این وسایل را باید در مکانی امن، نگهداری کرد.

دسترسی به محدوده خانه را به یاد داشته باشید

اگر خانه در محلی باشد که دسترسی به آن محدود است، باید در مورد این‌که چگونه مصالح و ماشین‌آلات را به آن منطقه برسانید، فکر کنید و برنامه‌ریزی کنید.

 

اطلاع از قوانین نوسازی ساختمان

کلیه کارهای جدید باید با آیین‌نامه ساختمان سازگار باشد. از  برنامه‌های جدید و مقررات مربوط به نوسازی ساختمان باید آگاهی داشته باشید.

صرف هزینه برای سیستم لوله کشی جدید

اگرچه سیم‌کشی مجدد و کار لوله‌کشی مجدد ممکن است هزینه‌بر باشد اما، هر دوی این کارها به شما این امکان را می‌دهد که سیستمی متناسب با سبک زندگی و مصرف انرژی خودتان طراحی کنید. می‌توانید این سیستم را سازگار با برنامه‌هایی که در آینده ممکن است برای خانه خود داشته باشید، طراحی کنید. به‌روز‌رسانی سیستم گرمایش و برق باعث اضافه شدن ارزش نهایی قابل توجهی به پروژه خواهد شد.

اگر خوش شانس باشید، ممکن است متوجه شوید که سیستم گرمایشی و الکتریکی به تازگی تعمیر شده و یا استاندارد خوبی دارد. در این صورت فقط نیاز به رادیاتورهای جدید دارید. رادیاتورهای قدیمی به خاطر رسوبات انباشته شده در داخل خود، گرما را به خوبی انتقال نمی‌دهند. در صورت رسوب‌زدایی وتعمیر، عملکرد اولیه خود را پیدا می‌کنند. بسیاری از افرادی که در حال نوسازی خانه هستند، دوست دارند برخی ویژگی‌ها از جمله گرمایش از کف را به سیستم گرمایشی خانه اضافه کنند.

مرحله تخریب دیوارهای داخلی در نوسازی خانه

قبل از جدا کردن دیوارهای باربر، با یک مهندس سازه مشورت کنید. همچنین به تصویب آیین‌نامه ساختمان احتیاج خواهید داشت. یک تغییر ساختاری مهمی که در مورد بیشتر پروژه‌های بازسازی و نوسازی خانه وجود دارد، ساخت خانه متناسب برای زندگی مدرن است .ممکن است بخواهید با تخریب دیوارها یا استفاده از فضاهای زائد موجود، فضای خود را گسترش داده یا تغییر دهید، مثلا یک زیرزمین، تبدیل گاراژ یا شیروانی شود.

مرحله اول تعمیرات چه مواردی هستند؟

پس از حذف دیوارهای اضافی، در مرحله بعدی می توان از چوب نئوپان یا کفپوش در کف استفاده کرد و تیرچه‌های سقفی را در صورت لزوم اضافه کرد. در حال حاضر می‌توان آستر درب را برای گچ کاری آماده کرد (این موارد بعداً برای آسترهای خشک اضافه می‌شوند) کابل‌ها نیز  در این مرحله،می‌توانند اضافه شوند.

پس از اتمام کار نجاری ثابت (از جمله راه پله‌های جدید)، می‌توان سیم‌کشی و لوله‌کشی جدید از جمله لوله‌های خاک و اتصالات زهکشی را انجام داد. در این مرحله باید همه مواردی که بعدا توسط گچ پنهان می‌شود نصب شوند.این موارد عبارتند از:

       کانال‌های تهویه

    آب گرمکن

    سیم‌کشی برای کنترل‌های گرمایش مرکزی

    هشدارها

    بلندگوها یا دیگر تجهیزات اتوماسیون منزل

 

گزینه های جدید برای کف خانه نوسازی شده

قبل از نصب هرگونه مصالح چوبی (مانند کفپوش و غیره) اجازه دهید گچ آن‌ها کاملا خشک شود. این کار دو تا شش هفته طول خواهد کشید. اگر زمان بیشتری به این مرحله اختصاص دهید، خطر رطوبت و مشکلات مربوط به آن، خصوصاً  در کف‌های چوبی، کمتر خواهد شد. اگر زمان زمان کمی دارید، به سراغ مصالحی بروید که زودتر خشک می‌شوند.

مرحله دوم تعمیرات چیست؟

پس از اینکه کفپوش گذاشته شد و خانه گچ‌کاری شد، مرحله دوم تعمیرات را می‌توانید آغاز کنید. این مرحله شامل موارد زیر است:

    واحد مصرف کننده را متصل کرده و تمام اتصالات نور، سوکت، سوئیچ، تلفن و تلویزیون و هود را در آن قرار دهید.

    اتصالات حمام و اتصال شیرها  را نصب کنید

  دیگ و کنترل و نصب رادیاتور  را نصب کنید

    آشپزخانه را تکمیل کرده و مبلمان مناسب  را بچینید

  از لوله کشی و سیستم برق بهره برداری کنید

نمای بیرونی خانه

نوسازی خانه همیشه شامل یک کلبه زیبا با ویژگی‌های متقارن  و آشکار نیست. در حقیقت، تعداد زیادی از پتانسیل‌های یک خانه پس از جنگ بیدار می‌شود که در عین حال از ابتدا  نمی‌توانند از نظر ظاهری جذاب باشند، اما اغلب ارزان‌تر و سرشار از نور طبیعی هستند. دارای فضاهای داخلی بزرگ زیادی هستند. ارزان‌تر از ساختمان‌های جذاب همتای خود هستند.

راهنمایی کامل نوسازی خانه
راهنمایی کامل نوسازی خانه

خانه‌های پس از جنگ، پتانسیل عظیمی را برای یک ظاهر بیرونی خیره‌کننده، از جمله پوشش‌های جدید و مسیرهای رانندگی فراهم می کند. بهتر است ابتدا به جزئیات کوچکتر توجه کنید که بدون تخریب زیاد امکان‌پذیر و در دسترس خواهند بود مانند:

  بازسازی (یا جایگزین کردن) هرگونه چوب‌کاری

  اضافه کردن ایوان

  محوطه سازی، از جمله دروازه ها، نرده ها

  نقاشی آجری

نوسازی خانه های سازگار با محیط زیست

منظور از سازگاری با محیط زیست یا نوسازی محیط زیست، فرایند بهبود راندمان انرژی یک خانه قدیمی است که باعث زندگی راحت‌تر و اقتصادی‌تر می‌شود. نکته مهم این است که در هنگام نوسازی خانه از یک رویکرد دو طرفه استفاده کنید که با به حداقل رساندن میزان گرمای منزل برای حفظ راحتی و به حداقل رساندن هزینه تولید گرمای مورد نیاز خود، این کار عملی می‌شود.

طراحی عایق ضروری است. همچنین شما همچنین باید عایق‌کاری دیوار و انبار را به عنوان یک اولویت، بهینه کنید. به‌روزرسانی دیگ بخار و منابع گرمایشی(مانند رادیاتورهای قدیمی، به کاهش قبض‌های گرمایشی و همچنین ایجاد فضای داخلی کمک شایانی خواهد داشت.

راهنمایی کامل نوسازی خانه
راهنمایی کامل نوسازی خانه

عایق‌بندی خانه‌های قدیمی می‌تواند شامل افزودن عایق دیواره حفره باشد(در صورت داشتن دیوار حفره). اضافه کردن عایق داخلی به دیواره‌های موجود، که در این صورت نیاز به گچ‌کاری یا اضافه کردن عایق خارجی است.

اتاق نشیمن با سقف بلند و ویژگی های اصلی

نقاشی و رنگ آمیزی فقط باید یکبار و پس از اتمام کارها و آماده‌سازی‌های تعمیر دوم شروع شود، تا اطمینان حاصل شود که ساختمان تمیز و بدون گرد و غبار است، در غیر این صورت رسیدن به پایان خوب غیرممکن خواهد بود. کاشی‌کاری‌های دیواری آشپزخانه و حمام در این مرحله، می‌توانند انجام شوند.

پس از اتمام کاشی‌کاری، محفظه‌ها و درها و دوش قابل نصب هستند. سرانجام، پس از تکمیل دکوراسیون، می‌توانید هر نوع پوشش کف نرم، مانند وینیل و فرش استفاده کرده و کالاهای سفید مانند اجاق گاز،  یخچال و ماشین لباسشویی را در آن قرار دهید.

ساختن یک لیست  از مشکلات

مشکلات کوچک در طی ماه‌های بعدی برطرف خواهد شد. این مشکلات را هنگام به‌وجود آمدن، برطرف کنید، یا اگر فرد دیگری این کاررا برایتان انجام می‌دهد، از او بخواهید این مشکلات را برطرف کند. اگر از پیمانکار اصلی استفاده کرده‌اید، بازپرداخت 5/5 درصد پرداخت نهایی را به تعویق بیندازید. این مبلغ پس از بازگشت و رفع هرگونه نقص، آزاد می‌شود.

سخن پایانی این است که برای موفق‌شدن در بازسازی خانه، باید برای رویارویی با شگفتی‌هایی که پیش روی شما قرار می‌گیرد، آماده باشید. قبل از این‌که نسبت به نوسازی خانه، اقدام کنید و خانه را به خانه رویایی خود تبدیل کنید، باید یک سری مسائل را حل کنید. داشتن برنامه برای نوسازی خانه را در برنامه کاری خود بگنجانید و بودجه کافی را برای آن در نظر بگیرید.

 

 

 

مقالات خواندنی:

۱۳ خطای دیزاین خانه که مالکین جدید معمولاً مرتکب آن‌ها می‌شوند!

بازسازی ساختمان و ۱۲ نکته‌ای که قبل از آغاز باید به آن‌ها توجه کنید!

بازسازی ساختمان یا احداث ساختمان جدید؟ نکاتی که باید به آنها توجه کنید

نوسازی ساختمان قدیمی متناسب با نیازهای روز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته