پارتیشن شیشه ای مات شونده؛ یک راهکار واحد برای نیازهای متغیر!

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

پارتیشن شیشه ای مات شونده؛ یک راهکار واحد برای نیازهای متغیر!

آیا چیزی درباره پارتیشن شیشه ای مات شونده شنیده‌اید؟ این روزها آگاهی عمومی درباره استفاده از پارتیشن‌های شیشه ای به شکل چشمگیری بالا رفته است. این پارتیشن‌ها حالا بیشتر از هر زمان دیگری در منازل و محیط‌های شرکتی و سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پارتیشن شیشه ای یک راهکار منحصربه‌فرد برای خلق یک دکوراسیون داخلی متمایز و شکوهمند است.

علیرغم افزایش استفاده از پارتیشن گلس، نوع خاصی از این پارتیشن وجود دارد که شاید درباره آن چیزی ندانید. پارتیشنی که به‌واسطه فناوری خاصی که در آن به کار رفته، جدیدترین و مدرن‌ترین نوع پارتیشن شیشه ای محسوب می‌شود. نام این پارتیشن «مات شونده» است که بعضاً به آن پارتیشن هوشمند یا پارتیشن متغیر نیز می‌گویند. خیلی مهم نیست که به آن چه می‌گویید. آنچه اهمیت دارد، قابلیت منحصربه‌فرد این نوع پارتیشن در تغییر میزان شفافیتِ بافت شیشه است.

فوق‌العاده است اگر بتوانید یک پارتیشن گلس شفاف را سریعاً و فقط با یک سوئیچ به پارتیشن مات تبدیل کنید؛ این‌طور نیست؟ خوشبختانه پارتیشن شیشه ای مات شونده انجام این کار را امکان‌پذیر ساخته است. تا انتهای این مطلب با کاژه همراه باشید تا درباره این نوع پارتیشن بیشتر بدانید.

پارتیشن شیشه ای مات شونده؛ یک راهکار واحد برای نیازهای متغیر!

پارتیشن شیشه ای مات شونده چیست؟

در ساخت پارتیشن مات شونده شیشه ای از فیلم LCD که حاوی ترکیبی از کریستال مایع است استفاده می‌کنند. این فیلم در میان دو لایه از یک پلیمر قرار می‌گیرد و با عبور جریان الکتریکی از این لایه‌ها، حالت دید شیشه تغییر پیدا می‌کند. جریان الکتریکی را می‌توان با استفاده از کنترل از راه دور یا یک کلید، اِعمال یا متوقف کرد. البته برخی پارتیشن‌ها را می‌توان به قابلیت خودکار تغییر حالت دید مجهز کرد تا با توجه به عواملی مثل دما یا نور محیط به‌طور اتوماتیک شفاف یا مات شوند.

پارتیشن شیشه ای هوشمند چطور کار می‌کند؟

احتمالاً درباره چگونگی عملکرد پارتیشن مات شونده کنجکاو شده‌اید. شاید با خود بگویید پای چه ترفند یا جادویی در میان است؟ واقعیت این است که هیچ ترفند یا جادویی وجود ندارد؛ بلکه پیشرفت باورنکردنیِ فناوری و به‌کارگیری آن است که متعجبمان می‌کند.

پارتیشن شیشه ای مات شونده از نوعی فناوری به نام الکتروکروماتیک استفاده می‌کند. فناوری که شیشه به‌واسطه آن می‌تواند به‌راحتی تغییر حالت دهد. در این فناوری، رنگ و قابلیت دید شیشه با اِعمال ولتاژ الکتریکی تغییر می‌یابد. شما تنها با فشار یک دکمه، جریان الکتریکی را از شیشه عبور می‌دهید که این جریان بلافاصله سطح شیشه را مات و کدر می‌کند. تا زمانی که این جریان را به سمت شیشه هدایت نکنید، سطح آن کاملاً شفاف است.

پارتیشن شیشه ای مات شونده؛ یک راهکار واحد برای نیازهای متغیر!

مزایای استفاده از پارتیشن شیشه ای مات شونده

پارتیشن شیشه ای هوشمند یا مات شونده مزایای متعددی دارد که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها نگاهی می‌اندازیم.

1. حریم خصوصی

بارزترین مزیت شیشه هوشمند، توانایی آن در تأمین حریم خصوصی به فراخور نیاز است. امروز در اغلب دفاتر مدرن از اتاق شیشه ای اداری شفاف استفاده می‌شود. به همین دلیل گاهی تأمین حریم خصوصی بصری برای جلسات و رویدادهای محرمانه به یک مسئله تبدیل می‌شود. استفاده از پارتیشن شیشه ای مات می‌تواند یک راهکار دائمی برای حل این مسئله باشد. ولی در این صورت، زیبایی و ظرافت محیط و روشنایی و فضای دل‌باز آن قربانی حریم خصوصی می‌شود. البته که برای ایجاد حریم خصوصی می‌توان به نصب پرده یا حائل‌های پارچه‌ای دیگر هم فکر کرد. بااین‌حال، این عناصر باعث می‌شوند که نمای ظاهری یک دفتر کار مدرن، قدیمی و دمُده به نظر برسد.

در چنین شرایطی، پارتیشن شیشه ای مات شونده بهترین گزینه ممکن است. گزینه‌ای که با توجه به نیاز، حد ایده‌آلی از شفافیت و کدورت را به‌طور هم‌زمان برایتان به ارمغان می‌آورد. به این ترتیب، مسئله تأمین حریم خصوصی با فشار دادن یک دکمه و در کمتر از 1 ثانیه به‌آسانی حل می‌شود. ضمن اینکه زیبایی و مدرنیته‌ی دکوراسیون داخلی اداری نیز مخدوش نخواهد شد.

2. استفاده و نگهداری آسان

یکی دیگر از مزایای پارتیشن شیشه ای هوشمند، سادگی استفاده و نگهداری از آن است. این پارتیشن‌ها برعکس پرده‌ها در طول زمان، انبوهی از گردوغبار را به خود جذب نمی‌کنند. شیشه برخلاف عناصر دیگر دچار رنگ‌پریدگی، زنگ‌زدگی، پارگی یا سیاهی نمی‌شود و درنتیجه نیازی به تعویض آن نیست. فقط لکه‌ها هستند که می‌توانند بر پیکر شیشه نقش ببندند که می‌توان آن‌ها را مثل پنجره‌های معمولی با یک پارچه لطیف از سطح شیشه پاک کرد.

3. سهولت اجرا

با استفاده از فیلم هوشمند هر نوع شیشه ای را می‌توان به شیشه مات شونده تبدیل کرد؛ از طرف دیگر، فرایند اجرای پارتیشن شیشه ای را می‌توان به‌سرعت تکمیل کرد. این بدان معناست که برای بهره‌مندی از ویژگی‌های پارتیشن شیشه ای مات شونده نیازی به انجام کارهای زیربنایی و دشوار مثل بازسازی ساختمان نیست. درنتیجه می‌توانید بدون ایجاد اختلال در روال کار شرکت یا سازمان، نسبت به استقرار پارتیشن شیشه ای هوشمند در سریع‌ترین زمان اقدام کنید.

3. چندکاره بودن

شیشه مات شونده یک متریال چندمنظوره محسوب می‌شود. این نوع شیشه علاوه بر تفکیک فضا و تأمین حریم خصوصی، می‌تواند به‌عنوان یک صفحه‌نمایش عریض جهت استفاده از ویدئو پروژکتور عمل کند. این بدان معناست که دیگر خرید یک صفحه‌نمایش مجزا موضوعیت و ضرورتی نخواهد داشت. به این ترتیب ضمن صرفه‌جویی در هزینه، برای برگزاری جلسات و سمینارها محیط شکیل‌تری در اختیارتان قرار می‌گیرد.

4. مقرون‌به‌صرفه بودن

اجرای پارتیشن شیشه ای مات شونده در سایر زمینه‌ها نیز می‌تواند صرفه‌جویی‌های چشمگیری به همراه داشته باشد. به‌عنوان مثال با مات کردن شیشه می‌توانید مانع از ورود نور مستقیم خورشید به داخل اتاق شوید. امری که به‌واسطه جلوگیری از افزایش دمای اتاق، نیاز به استفاده از سیستم سرمایش و مصرف برق را به حداقل می‌رساند. این ممانعت از ورود نور علاوه بر تثبیت دما به افزایش عمر مفید وسایل دیگر هم کمک می‌کند. مثلاً پارچه‌های به کار رفته در مبلمان، محافظت بهتری در مقابل نور خورشید خواهند داشت. این محافظت، فرایند رنگ‌پریدگی آن‌ها را در اثر تابش آفتاب به تأخیر می‌اندازد.

پارتیشن شیشه ای مات شونده؛ یک راهکار واحد برای نیازهای متغیر!

سخن آخر

اگر درصدد پاسخگویی به نیازهای متغیر محیط کار و خلق یک دکوراسیون داخلی باشکوه هستید، در انتخاب پارتیشن شیشه ای هوشمند شک نکنید. به لطف فناوری الکتروکروماتیک، حالت دید این پارتیشن‌ها در هر لحظه و به خواست شما بین مات و شفاف تغییر می‌کند. این امر ضمن فراهم کردن یک حریم خصوصیِ سفارشی به محیط، تنوع ظاهری خوشایندی می‌بخشد.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته