شگفتی دیگری از دل طبیعت!

پشم سنگ در واقع نوعی سنگ است که بصورت الیاف فشرده درآمده است. سنگی از جنس آذرین که به نام بازالت شناخته می شود. این ماده سال ها پیش بطور طبیعی از مواد مذاب آتشفشان تولید و کشف شد. در واقع نوعی الیاف از جنس سنگ است که به آن الیاف معدنی نیز گفته می شود.

زمانی که صحبت از سنگ می شود در ذهن ما صخره و تکه سنگ های محکم و سخت تداعی می شود. ولی مگر می شود الیافی از جنس سنگ تهیه کرد ؟! آری، زمانی که سنگ بازالت در کوره و در دمای 2000 درجه سانتی گراد ذوب شود. پس از آن مواد مذاب وارد دستگاه سانتریفیوژ مخصوص گردد الیافی از جنس سنگ ساخته می شود که به آن پشم سنگ می گویند. الیاف در هم تنیده آن دارای منافذی هستند که با هوا پر شده است. الیاف در هم تنیده و هوای موجود در لا به لای آن ها در مجموع ساختاری را پدید می آورد که عایق صوت و حرارت می باشد.

برای ساخت آن، بازالت را همراه با ماده ای سوختنی به نام کک داخل کوره می ریزند. علت استفاده از کک این است که دمای لازم برای ذوب سنگ بازالت را به آرامی و مداوم فراهم می کند. سنگ مذاب از پایین کوره خارج و وارد سانتریفیوژ می شود. سپس الیاف تولید شده به شکل های مختلفی برای کاربرد های جداگانه تهیه می شود. همچنین به میزان بسیار اندکی رزین به پشم سنگ اضافه می شود تا دانسیته مورد نظر بدست آید.

میزان عایق بودن به چگالی و دانسیته عایق بستگی دارد. پشم سنگ در انواع مختلفی ساخته می شود که هر کدام کاربرد مخصوصی دارد. یکی از انواع آن، نوع تخته ای یا ایزوبلانکت هست که کاربرد اصلی آن در ساختمان سازی است.

مزایا و کاربردها

هر کجا که به عایق حرارتی و صوتی ضد حریق نیاز باشد پشم سنگ حرفی برای گفتن دارد. این ماده غیرقابل اشتعال است. همچنین در دمای بسیار بالا ذوب می شود. این دو ویژگی باعث می شود پشم سنگ به یک ماده منحصر به فرد تبدیل شود. زیرا در ساختمان ها و برج های مرتفع زمانی که آتش سوزی رخ دهد اسکلت فلزی ساختمان نرم شده و ساختمان فرو می ریزد. کاربرد این ماده به عنوان عایق ضد حریق برای اسکلت فلزی ساختمان، علاوه بر افزایش استحکام سازه، مانع از سرایت آتش به قسمت های دیگر می شود.

پشم سنگ همچنین عایق صدا، حرارت و رطوبت نیز می باشد. البته لازم به ذکر است که هر نوع عایق حرارتی با جذب رطوبت از عایق بودن می افتد و دیگر عایق حرارتی نیست. زیرا زمانی که عایق، رطوبت جذب می کند باعث افزایش ضریب انتقال حرارت شده و دیگر نمی تواند عایق حرارت باشد. این عایق می تواند به طور جزیی رطوبت دیوارها را جذب کند و از نم زدگی ساختمان جلوگیری نماید.

استفاده از پشم سنگ در نمای خارجی ساختمان

استفاده از پشم سنگ در نمای خارجی ساختمان

کاربرد اصلی پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی و صوت است

امروزه با توجه به افزایش بهای انرژی و بهره وری بیشتر از منابع اکثر افراد به دنبال کاهش مصرف انرژی هستند. ضریب انتقال حرارت بسیار پایین و در حد صفر است. بنابراین پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی عملکرد فوق العاده ای دارد و می تواند باعث کاهش مصرف انرژی گردد. همچنین حفظ شرایط محیطی منزل در یک محدوده ثابت و جلوگیری از ورود و خروج گرما و سرما باعث افزایش آرامش محیط زندگی می شود.

از جمله کاربردهای پشم سنگ می توان به عایق صوت بودن اشاره کرد. مخصوصا در شهرهای امروزی که ساخت و ساز های انبوه در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا صورت می گیرد، نیاز به عایق های صوتی بسیار احساس می شود. این عایق با ساختار خاص خود صداها را در دام می اندازد و باعث آرامش ساکنین می شود.

پشم سنگ علاوه بر مزایای فراوانی که دارد بسیار سبک بوده و به راحتی قابل نصب می باشد. در نتیجه باعث افزایش وزن سازه نمی شود که این خود امر بسیار مهمی در ساخت و ساز می باشد. بنابراین استفاده از این عایق در نمای خارجی ساختمان و نیز دیوار ها، سقف و کف ساختمان می تواند مزایای بسیاری برای ساکنین به ارمغان آورد. البته لازم به ذکر است که استفاده از پشم سنگ باعث افزایش هزینه ساخت و ساز می شود ولی با کاهش مصرف انرژی در طول زمان و نیز آرامشی که برای ساکنین ایجاد می کند سودی چند برابر را بر می گرداند.

تفاوت پشم سنگ با پشم شیشه

از زمان استفاده از پشم شیشه مدت هاست که می گذرد و بیشتر شناخته شده است. اما پشم سنگ مزایای بیشتری نسبت به پشم شیشه دارد. عملکرد بسیار عالی برای عایق صوت و حرارت و در عین حال ضد حریق بودن از جمله مزیت های پشم سنگ می باشد. از طرفی به سادگی قابل استفاده در ساختمان بوده و سازگار با محیط زیست می باشد.

پشم سنگ معجزه ای از دل طبیعت!

پشم سنگ معجزه ای از دل طبیعت!

کاربرد پشم سنگ در بازسازی ساختمان

پشم سنگ به کسانی که برای بازسازی ساختمان و یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود دنبال بهینه سازی مصرف انرژی هستند پیشنهاد می شود. زیرا علاوه بر مزایای بیشماری که به همراه دارد به سادگی قابل اجرا می باشد. و در نهایت سود حاصل از استفاده از این ماده را بر روی قبوض ماهانه می توان مشاهده کرد. شرکت خدمات طراحی کاژه پیشرو در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان، می تواند شما را تا رسیدن به هدفتان به خوبی همراهی کند.