پوشش متحرک برای استخر چیست و چه مزایایی دارد؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

پوشش متحرک استخر چیست و چه مزایایی دارد؟

پوشش متحرک برای استخر ، سازه‌ای است که با اجرای آن آرامش، راحتی، انعطاف‌پذیری و امنیت بیشتری را در استفاده از استخر تجربه می‌کنید. سازوکار این سقف، چندان پیچیده نیست. اگر سقف‌های متحرک در ورزشگاه‌ها را دیده باشید، مطمئناً چگونگی عملکرد این نوع سقف را درک می‌کنید. بااین‌حال، شاید نمی‌دانستید یا به ذهنتان نرسیده بود که می‌توانید چنین پوششی را برای استخر خانگی خود نیز ایجاد کنید. خواندن این مقاله می‌تواند دلیلی باشد که در فرایند بازسازی ساختمان، به نصب این سازه جدی‌تر از همیشه فکر کنید. از شما خوبان دوت می‌کنیم تا انتها با کاژه همراه باشید.

سقف متحرک استخر چیست؟

پوشش استخر متحرک همان‌طور که از نامش پیداست، نوعی پوشش متحرک است که بر فراز یا روی استخر قابل ‌اجراست. این سقف، حالت پویا و دینامیک دارد که به‌واسطه آن باز و بسته می‌شود. هر زمان که لازم باشد می‌توانید آن را بر فراز استخر بگسترانید و هر زمان که نیاز بود می‌توانید فوراً آن را جمع کنید. باز و بسته کردن سقف را می‌توان با استفاده از کنترل الکترونیکی یا یک اهرم مکانیکی انجام داد.

پوشش متحرک استخر چیست و چه مزایایی دارد؟

انواع پوشش متحرک برای استخر

به‌طور کلی سقف یا پوشش استخر متحرک را به دو شکل می‌توان اجرا کرد که هر کدام را توضیح می‌دهیم.

در حالت اول، سقف را بر فراز استخر و در ارتفاع چند متری آن می‌سازند. در اینجا سقف دقیقاً مانند یک سرپناه عمل می‌کند؛ یعنی زمانی که بسته باشد، استخر و محوطه اطراف آن را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع سقف را بیشتر روی استخرهایی که دور آن‌ها با حائل‌هایی مثل پارتیشن شیشه ای بسته و محصور شده، کار می‌کنند. هدف از انجام این کار در وهله اول، ایجاد محیطی خوشایند و ارتقای قابلیت کاربردی استخر است.

در روش دوم، سقف را نه بالای استخر بلکه دقیقاً روی سطح آن کار می‌کنند. این حالت مشابه با قرار دادن یک سنگ بزرگ روی حوض آب است. در این حالت، سقف، روی استخر را کاملاً می‌بندد و برای استفاده از استخر، حتماً باید پوشش آن را جمع کرد. به این نوع سقف، روکش متحرک استخر نیز می‌گویند.

پوشش متحرک برای استخر از مواد مختلفی ساخته می‌شود که فلز، شیشه، پلاستیک و حتی بتن از آن جمله‌اند. زیبایی، امنیت و کارایی سه معیار اساسی هستند که در اجرای این نوع سقف باید لحاظ شوند. در حال حاضر، پلاستیک و شیشه دو متریالی هستند که علاوه بر زیبایی، انعطاف‌پذیری و امنیت، قیمت مناسبی هم دارند. به همین سبب طی چند سال اخیر با استقبال خوبی در بازار روبرو شده‌اند.

چه دلایلی برای نصب سقف متحرک استخر وجود دارد؟

نوع پوشش استخر خانه را باید با در نظر گرفتن اهداف و انتظارات کارکردی خود انتخاب کنید. در اینجا دلایل و مزایای هر دو روش اجرای پوشش متحرک را به‌طور جداگانه ذکر و تشریح می‌کنیم.

مزایای اجرای سقف استخر متحرک به روش اول

اگر تا اینجای مقاله را با دقت خوانده باشید حتماً می‌دانید که منظور از روش اول، اجرای سقف بر فراز استخر در ارتفاع چند متری آن است. انتخاب این روش، شانس بهره‌مندی از مزایای زیر را نصیبتان می‌کند.

1. ایجاد یک محیط چهارفصل

همان‌طور که گفتیم، روش اول معمولاً روی استخرهایی اجرا می‌شود که با دیوارک‌های بتنی، شیشه ای و … محاط شده‌اند. با اجرای پوشش متحرک در چنین استخرهایی می‌توان یک فضای ایده‌آل برای تفریح و حتی پذیرایی از میهمانان ایجاد کرد. به این ترتیب، با بستن سقف، شرایط جوی نامساعد مثل برف و باران یا آفتاب شدید مانع استفاده از استخر و محوطه آن نخواهد شد. هر وقت هم که نیاز به جریان هوای تازه باشد می‌توانید با یک دکمه، فوراً استخرتان را به یک محوطه سرباز تبدیل کنید.

خلاصه اینکه با اجرای پوشش متحرک برای استخر شنا و تفریح در چهارفصل سال برایتان امکان‌پذیر خواهد بود. 

2. صرفه‌جویی در مصرف انرژی

پوشش استخر متحرک، نیاز به مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش محیط را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. بستن سقف در فصل زمستان، از اُفت بیش‌ازحد دمای محیط جلوگیری می‌کند و باز کردن آن در تابستان، در بسیاری از مواقع نیاز به استفاده از کولر را برطرف می‌کند.

3. حفظ سلامت پوست

اگر از طرفداران سرسخت شنا کردن در استخر هستید باید به سلامتتان هم اهمیت دهید. مطمئناً در یک ظهر داغ تابستانی، هیچ کاری لذت‌بخش‌تر از یک آب‌تنی جانانه در استخر نیست. ولی این لذت نباید به قیمت آسیب دیدن پوستتان تمام شود.

شنا کردن مداوم زیر اشعه ماوراءبنفش خورشید یک خطر واقعی برای سلامت پوست شماست. با نصب سقف متحرک استخر و بستن آن در مواقع ضروری می‌توانید بدون نگرانی از اشعه مضر خورشید ساعت‌ها از شنا کردن در استخر یا حضور در محوطه آن لذت ببرید.

4. زیبایی بی‌نظیر

سقف متحرک استخر، یک سازه مدرن و زیباست که به‌تنهایی می‌تواند نمای ظاهری استخر را متحول کند. وجود یک پوشش متحرک، علاوه بر کارایی بی‌نظیری که به استخر و محوطه آن می‌بخشد، آن را به مکانی محبوب برای تفریح یا جمع شدن با دوستان و اعضای خانواده تبدیل می‌کند.

مزایای پوشش استخر متحرک به روش دوم

منظور از روش دوم درواقع همان نصب روکش استخر است که این روش نیز دو مزیت ارزشمند دارد.

1. افزایش امنیت

همان‌طور که می‌دانید، کودکان عاشق آب هستند. آن‌ها زمانی که یک استخر وسیع ببینند اولین فکری که به ذهنشان خطور می‌کند، شیرجه زدن در آن است! طبیعتاً چنین اقدامی ممکن است خطراتی جدی را متوجه آن‌ها کند. مخصوصاً زمانی که هیچ بزرگ‌تری در اطرافشان نباشد. با نصب پوشش سقف متحرک می‌توان احتمال بروز اتفاقات ناخوشایند را تا حد زیادی کاهش داد.

2. حفظ تمیزی استخر

یکی از چالش‌های نگهداری استخر خانگی، نظافت آن است. گاهی وزش یک باد شدید شبانه می‌تواند باعث ریزش انبوهی از برگ‌ها به داخل استخر شود. غیر از برگ، ورود ضایعات دیگر به آب استخر نیز محتمل است. با اجرای سقف متحرک استخر می‌توانید زحمت نظافت استخر را به حداقل برسانید. با این روش هر زمان که قصد استفاده از استخر را داشته باشید می‌توانید روکش آن را بردارید و در مواقع دیگر، روکش را روی سطح استخر بگسترانید.

پوشش متحرک استخر چیست و چه مزایایی دارد؟

سخن آخر

داشتن یک استخر سرباز در خانه البته که یک آپشن جذاب است. ولی سرباز بودن استخر می‌تواند امکان استفاده‌ی همیشگی از آن و محیط اطرافش را محدود کند. نصب پوشش متحرک برای استخر، یک روش عالی برای ارتقای کارکرد استخر خانگی شماست. به این ترتیب می‌توانید قابلیت استفاده از استخر خود را درست مثل یک استادیوم مدرن در هر شرایطی حفظ کنید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته