7 کاربرد آینه دکوراتیو در منازل را بشناسید

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

7 کاربرد آینه دکوراتیو در منازل را بشناسید

آیا تاکنون درباره کاربرد آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی فکر کرده‌اید؟ آیا از نقش برجسته‌ی آینه‌ها در تغییر نمای ساختمان آگاه هستید؟

آینه یک وسیله ضروری برای منزل است که روزانه استفاده زیادی از آن می‌کنیم. آینه اجازه می‌دهد تا وضعیت خود را حین لباس پوشیدن ببینیم و با ظاهری مرتب و آراسته از خانه خارج شویم. ولی کاربرد آینه صرفاً در مواردی از این قبیل خلاصه نمی‌شود. آینه یک کالای لوکس و چندمنظوره است که می‌تواند نقش پررنگی در بهبود دکوراسیون داخلی ایفا کند. برای این منظور از نوع خاصی از آینه‌ها استفاده می‌کنیم که به آینه دکوراتیو مشهور هستند.

دامنه‌ی کاربرد آینه دکوراتیو بسیار گسترده است و می‌توان در سبک‌ها و الگوهای متنوعی از آن استفاده کرد. حتی نصب یک آینه در اتاقی کوچک، تأثیر محسوسی بر نمای اتاق می‌گذارد. یک آینه زیبا در دکوراسیون خانه مثل یک اثر هنری عمل می‌کند که می‌تواند فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر جلوه دهد. شاید تا امروز به ایده استفاده از آینه‌ های دکوراتیو فکر نکرده باشید. پس به خواندن این مطلب ادامه دهید تا پتانسیل عظیم آینه‌ها را در صنعت دکوراسیون بیشتر بشناسید.

7 کاربرد آینه دکوراتیو در منازل را بشناسید

 

مزایای کاربرد آینه دکوراتیو در ساختمان

شاید بپرسید که اساساً چرا باید از آینه دکوراتیو استفاده کنیم؟ این سؤال، جواب‌های زیادی دارد که در اینجا به جهت پرهیز از طولانی شدن مقاله، به ذکر 7 مورد از مهم‌ترین دلایل کاربرد آینه دکوراتیو بسنده می‌کنیم. این 7 دلیل عبارتند از:

  • روشن کردن فضا
  • تقویت حسی و بصری
  • انعکاس مضاعف تصاویر
  • تنوع سبک و مدل
  • بزرگ‌تر جلوه دادن فضا
  • ایجاد نقطه کانونی
  • پوشش بخش‌های ناخوشایند

در ادامه هر یک از موارد فوق را بیشتر توضیح می‌دهیم.

7 کاربرد آینه دکوراتیو در منازل را بشناسید

1. روشن‌تر کردن فضای اتاق

آیا می‌دانستید با قرار دادن یک آینه در مقابل یا کنار پنجره می‌توانید میزان نور طبیعی ورودی به اتاق را چند برابر کنید؟ آینه به‌واسطه ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، از طریق بازتابش نور روز، روشنایی اتاق را به شکل چشمگیری بهبود می‌بخشد. بنابراین هر چه ابعاد آینه بزرگ‌تر باشد، فضای اتاق روشن‌تر خواهد شد. آینه‌ها به شکلی اثربخش، میزان روشنایی منابع نور را افزایش می‌دهند. بنابراین اگر برای تزئین یک فضای تاریک دچار مشکل هستید، با نصب یک آینه در نزدیک پنجره یا لامپ شاهد تحول چشمگیری خواهید بود.

2. تقویت حسی و بصری فضا

یکی دیگر از دلایل کاربرد آینه دکوراتیو، تقویت حسی و بصری فضاست. نصب آینه یک روش زیرکانه و مؤثر برای فریب دادن چشم‌هاست. آینه‌ها می‌توانند با جلب‌توجه، یک زاویه‌ی مکانی خاص را برجسته کنند. از آن جالب‌تر اینکه آینه‌ها برای بهبود جَو یا ایجاد یک احساس منحصربه‌فرد در محیط نیز ابزارهای ایده‌آل هستند. به‌عنوان مثال با نصب یک آینه بزرگ روی دیوار می‌توان این ذهنیت را در میهمانی ایجاد کرد که افراد بیشتری در محیط حضور دارند.

3. انعکاس مضاعف زیبایی‌ها

آینه‌ها با بازتاب نور، یک میدان دید جدید ایجاد می‌کنند. با ایجاد این میدان، قابلیت رؤیت بخش‌های مختلف فضا بیشتر می‌شود. زیاد پیش می‌آید که نشستن روی یکی از مبل‌های سالن پذیرایی، دید ناظر را به یکی از زوایا کور می‌کند. در این حالت، نصب یک آینه در مقابل آن مبل می‌تواند آن زاویه را در شعاع دید ناظر قرار دهد. مثلاً زمانی که ناظر روی مبل می‌نشیند، ممکن است نتواند تابلوی زیبایی را که درست بالای سرش نصب شده، ببیند. ولی به لطف کاربرد آینه دکوراتیو، مشکلاتی از این دست به‌راحتی حل می‌شوند. آینه دکوراتیو نه‌تنها خود یک وسیله‌ی تزئینی زیباست، بلکه با گسترش میدان دید، زیبایی‌های بیشتری را در معرض نمایش قرار می‌دهد.

4. تنوع مدل

همان‌طور که گفتیم از مهم‌ترین کارکردهای آینه های دکوراتیو، افزایش روشنایی و زیباسازی محیط است. ولی این امر تا حد زیادی مستلزم آن است که آینه در وضعیت مناسبی نصب شود. با در نظر گرفتن این موضوع، صرفاً به فکر خرید آینه‌های سنتی و مستطیلی نباشید. تنوع مدل آینه‌های دکوراتیو، گزینه‌های زیادی را در معرض انتخابتان می‌گذارد. خرید یا سفارش آینه دکوراتیو باید با توجه به شکل یا سبک اتاق، سالن و … انجام شود تا بهترین نتیجه را حاصل کند.

5. بزرگ‌تر نشان دادن فضا

نصب یک آینه کوچک در یک مختصات مکانی درست، می‌تواند وسعت فضا را دو برابر کند. به این ترتیب، حتی اگر مساحت محیط کم باشد، ناظر آن را وسیع‌تر خواهد دید. درواقع با نصب هوشمندانه‌ی آینه می‌توانید نوعی توهم فضایی مثبت ایجاد کنید. این یک روش جذاب و درعین‌حال اقتصادی برای ارتقای حسی و ظاهری فضاهای شماست.

6. ایجاد یک نقطه کانونی

یکی دیگر از موارد کاربرد آینه دکوراتیو ایجاد یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی است. گاهی ممکن است مبلمان و وسایل دیگری که در اتاق یا سالن پذیرایی قرار گرفته‌اند، فضا را بیش‌ازحد شلوغ کنند. در چنین مواردی می‌توان با ایجاد یک نقطه کانونی و چینش وسایل حول محور آن، نوعی تعادل و توازن نامحسوس در فضا ایجاد کرد. خرید آینه دکوراتیو یک ایده‌ی هوشمندانه برای انجام این کار است. در این حالت آینه دقیقاً مثل رهبر اپرا، یک اجرای در هم و برهم را به یک هارمونی دلپذیر تبدیل می‌کند.

گاهی برعکس حالت فوق اتفاق می‌افتد. به این معنا که مشکل، نه شلوغی فضا، بلکه خالی بودن بیش‌ازحد آن است. اگر برای پر کردن این جاهای خالی به دنبال یک گزینه لوکس و مقرون به صرفه هستید، چه راهکاری بهتر از نصب یک آینه سراغ دارید؟

7. پوشش نقاط ناخوشایند

در اغلب خانه‌ها، نقطه یا نقاطی وجود دارند که صاحب‌خانه مایل نیست در معرض دید سایرین قرار بگیرند. این نقطه می‌تواند یک لکه‌ی روی دیوار باشد یا حفره‌ای که شاید هرگز علت ایجاد آن را توسط سازنده درک نکرده باشید! فرقی ندارد. کاربرد آینه دکوراتیو در پوشش نقاط زشت، این مسئله را هم حل می‌کند. با نصب یک آینه می‌توانید نقطه‌ضعف فضا را به یک نقطه قوت و جاذبه‌ی بصریِ گیرا تبدیل کنید.

7 کاربرد آینه دکوراتیو در منازل را بشناسید

سخن آخر

حالا که مزایا و موارد کاربرد آینه دکوراتیو را شناختید، احتمالاً به اجرای پروژه‌های آینه‌ای علاقه‌مند شده‌اید. علی‌رغم اینکه برای خرید آینه دکوراتیو، مدل‌های آماده زیادی در بازار وجود دارند، ولی هیچ مدلی به اندازه یک مدل سفارشی قادر به برآورده کردن انتظارات شما و ایجاد تغییر نیست. شما می‌توانید با سفارش آینه تزئینی متناسب با ترجیح و سلیقه خودتان، یک جاذبه دکوری باشکوه را به ساختمان اضافه کنید. گذشته از بحث تولید آینه، اجرای بعضی از مدل‌های آینه دکوراتیو مثل آینه سقفی، نیازمند سطح بالایی از تجربه و تخصص است.

مزایای کاربرد آینه دکوراتیو در ساختمان

متخصصان شرکت کاژه با بهره‌مندی از این دو ویژگی، به شما در بنای یک قصر آینه‌ای شگفت‌انگیز کمک می‌کنند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response