درای وال(Drywall) که به آن دیوار خشک هم می‌ گویند اصطلاحی در صنعت ساخت و ساز است. در ساختمان ‌سازی، دو نوع دیوار داریم دیوار ماسونری و دیوار خشک. دیوار ماسونری دیواری است که در آن از آجر، سفال، بلوک سیمانی و ملات استفاده می ‌شود. درای وال دیواری است که دارای پوشش ‌های ورقه‌ ای مختلف مانند صفحات روکش ‌دار گچی یا تخته سیمانی می باشد که با پیچ، میخ و یا پرچ روی زیر ساز نصب می‌شوند. حالا چرا دیوار خشک؟ دلیل این است که در ساخت آن از ملات به عنوان ماده‌ای تر استفاده نمی شود.

از جمله اصطلاحات دیگر برای دیوار خشک می توان به درای وال کناف و دیوار خشک کناف اشاره کرد. علت شایع شدن این اصطلاحات این است که شرکت کناف ایران استفاده از درای وال را در کشور توسعه داده است.

کاربرد درای وال ها در ساختمان

درای وال ها در جاهای مختلف از ساختمان به کار می روند برای مثال به عنوان ديوار جداكننده، ديوار پوششی، سقف كاذب يکپارچه و …

در بازسازی ساختمان ها اغلب تصمیم می گیرند که تعداد اتاق های ساختمان را افزایش دهند در این موارد باید از درای وال جدا کننده استفاده کنند. فضای درای وال ها این امکان را می دهد که دیوار شما عایق صدا باشد.

در بازسازی ساختمان برخی دیوارها قابل بازسازی نیستند و باید ترمیم شوند. در این جا درای وال های پوششی به کمک می آیند. درای وال های پوششی شامل سازه هایی فلزی با روکش گچی هستند.

درزهاي ميان صفحات ، درزگيري شده و سطحي يکپارچه و بدون درز حاصل می شود. كه داراي قابليت رنگ آميزي، نصب كاغذ ديواري، كاشي و …. مي باشد.

نصب درای وال پانل

نصب درای وال پانل

انواع درای وال کناف

درای وال ها با توجه به محل نصب انواع مختلفی دارند که در اینجا به طور خلاصه با آنها آشنا می شویم.

ساده ترین و رایج ترین نوع درای وال، درای وال پانل است معمولاً در محل هایی که شرایط ویژه‌ای ندارند استفاده می شود. مثلاً محل هایی که رطوبت یا دمای بالایی ندارند. پانل های گچی جز مصالح پرکاربرد در دکوراسیون داخلی ساختمان ها به شمار می روند. پانل ها قابل نصب روی سطوح چوبی، فلزی، سیمانی و … هستند.

نوع دیگر از درای وال ها مقاوم در برابر رطوبت هستند که در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی استفاده می شود. تجربه نشان داده است که درای وال کناف مقاوم به رطوبت در محل هایی با رطوبت کمتر از ۹۰ درصد به خوبی عمل کرده است. این نمونه از درای وال ها در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود است.

درای وال کناف مقاوم در برابر حرارت یکی دیگر از انواع درای وال هاست. این درای وال ها ضد حریق هستند زیرا در ساختار آن، از پنل‌های الیاف و شیشه استفاده شده است. این نوع دیوارهای خشک در زمان آتش سوزی بسیار مقاوم عمل می کنند و تا 3 ساعت دچار حریق نمی شوند.

درای وال کناف مقاوم در برابر رطوبت و حرارت درای والی است که هر دو ویژگی ضد رطوبت و ضد حریق را با هم دارد و برای چاه های تاسیساتی کاربرد زیادی دارد. این نوع درای وال کناف ها در محل هایی کاربرد دارند که رطوبت و حرارت بسیار بالاست.

مزایای دیوار خشک کناف یا درای وال کناف

زمان برای افرادی که قصد بازسازی ساختمان و تغییر دکوراسیون داخلی خود را دارند ، آیتم بسیار مهمی است. استفاده از درای وال کناف ها می تواند افزایش چشم گیری در روند بازسازی ساختمان داشته باشد. سرعت اجرای درای وال کناف ها بسیار بالاست تا جایی که سرعت کار را می تواند تا ۴ برابر افزایش دهد.

دومین مزیت درای وال کناف ها این است که پس از اتمام کار نیاز به تمیز کاری ندارند. مزیت بعدی درای وال ها سبک بودن آن هاست که باعث می شود از وزن کلی ساختمان کم کرده و در زمان زلزله خسارت کمتری وارد شود.

درای وال ها به طوری نصب و اجرا می شوند که می توانند عایق صدا و حرارت باشند.

از دیگر مزایای درای وال ها به خصوص در بازسازی ساختمان های قدیمی این است که سطح زیادی را اشغال نمی کنند در نتیجه مساحت مفید ساختمان افزایش می یابد.

درای وال کناف ضد حریق

درای وال کناف ضد حریق

معایب

معایب درای وال ها در مقایسه با مزایای آن اصلا به چشم نمی آید. اما برای انتخاب باید معایب را نیز در کنار مزایا بررسی کرد.

درای وال از پیش ساخته شده است و دیوار های از پیش ساخته شده در برابر ضربه آسیب ‌پذیر تر هستند اما در عین حال قابل تعمیر می باشند.

برای برخی افراد قیمت درای وال ها از معایب آن به شمار می رود. قیمت دیوار خشک از مصالح سنتی بیشتر است.

همچنین اگر در هنگام اجرای دیوار خشک از پشم سنگ یا پلی استایرن برای پر کردن فضای داخلی استفاده نشود، صدای طبل مانند آن می‌تواند آزار دهنده باشد.

اجرای درای وال هرچقدر هم که ساده و سریع باشد اما یک کار تخصصی است. پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای درای وال از متخصصان با تجربه “کاژه” مشورت بگیرید.