جادویی به نام گنبد شیشه‌ای استیند گلس ( استین گلاس )

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گنبد شیشه‌ای استیند گلس

گنبد شیشه‌ای استیند گلس در بازسازی ساختمان

شیشه از دیرباز یکی از مهم‌ترین عناصر ساخت لوازم آشپزخانه و البته ساختمان بوده است. از شیشه‌هایی که برای نگهداری مواد دارویی و غذایی استفاده می‌شدند و یا برای پنجره به کار می‌رفتند، رسیده‌ایم به شیشه‌هایی که ضد گلوله هستند و یا در زیباسازی محیط استفاده می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم به جنبه‌ی خاصی از کاربردهای مختلف شیشه بپردازیم. کاربردی که می‌خواهیم از آن صحبت کنیم، گنبد شیشه‌ای از جنس استین گلاس است که طرفداران زیادی پیدا کرده و زیبایی بخش ساختمان‌های خاص شده است. جدیداً در بازسازی ساختمان‌ها از گنبد شیشه‌ای استیند گلس استفاده می‌شود که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم.

تاریخچه‌ی استیند گلس و گنبد شیشه‌ای استیند گلس

استین گلس نوعی شیشه است که در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و استفاده از آن در دوران رنسانس در بالاترین میزان خود بوده است. از استیند گلس در قصرها و کلیساهای قرون وسطی استفاده می‌شد و یکی از دلایلی که اهمیت داشت این بود که مردم آن زمان سواد خواندن نداشتند؛ به همین دلیل مسیحیان داستان‌های انجیل و شخصیت‌های آن را با استفاده از استیند گلس روی پنجره‌های کلیسا به نمایش می‌گذاشتند. شاید بگید که این سبک مختص مسیحان است. اما اینطور نیست. در مساجد ما نیز از شیشه های رنگی استفاده شده است. اما تکنیکی که در معماری ایرانیان استفاده شده؛ گره چینی بوده، اما در کشورهای اروپایی از تکنیک استیندگلس در ابعاد بزرگتر و صنعتی تر و از تکینک تیفانی در ابعاد کوچکتر و تزئینی استفاده می شود. 

از این نوع شیشه‌ها بیشتر روی درب و پنجره استفاده می‌شد؛ ولی بعدها با ساخت گنبدهای شیشه‌ای یکی از زیباترین آثار هنری در دکوراسیون داخلی ایجاد شد. ساخت گنبد به شیوه‌ی مرسوم و با استفاده از مصالحی به غیر از شیشه زمانبر بوده و هزینه‌ی زیادی نیز در بر دارد. با استفاده از استین گلاس برای گنبد اماکن، می‌توان از این مزایا برخوردار شد:

  • کاهش هزینه‌ی ساخت
  • استفاده از نور طبیعی و کاهش مصرف انرژی
  • آزادی بیشتر در طرح و زیبایی منحصر به فرد
  • امکان پیاده سازی در ابعاد مختلف

گنبد شیشه‌ای در بازسازی ساختمان

گنبد شیشه‌ای در بازسازی ساختمان

ایجاد تغییرات اساسی در یک ساختمان با عوض کردن طراحی، اضافه کردن بخش‌های جدید با استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای و سایر ابزار کاربردی، بهینه کردن بخش‌های خاص ساختمان و … همراه است. استفاده از گنبد شیشه‌ای در بازسازی ساختمان ممکن است با چند هدف صورت پذیرد:

 

  1. استفاده بیشتر از نور طبیعی: نور خورشید منبع رایگانی از انرژی است که به خوبی می‌توان از آن بهره برد. برای ساختمان‌هایی که نیاز به نور بیشتر دارند، یا بخش‌هایی از منزل مسکونی که فکر می‌کنید نور طبیعی می‌تواند زیبایی بیشتری به آن بدهد می‌توان از گنبد شیشه‌ای استیند گلس استفاده کرد. با گنبد شیشه‌ای استیند گلس و یا حتی سقف شیشه‌ای می‌توان میزان نور ورودی خورشید را بیشتر و محیط را به محیطی دلنواز تبدیل کرد.
  2. استفاده بیشتر از گرمای طبیعی خورشید: نور خورشید در کنار روشنایی می‌تواند گرمای محیط را نیز بیشتر کند. با استفاده از گنبد شیشه‌ای می‌توان نور بیشتری وارد ساختمان کرد و گرمای آن را تا حدودی افزایش داد.
  3. افزایش زیبایی ساختمان: هویت بخشی به هر ساختمانی از اهداف محوری بازسازی ساختمان یا ساخت آن است. برای مثال، ساختمانی که متعلق به بانک است و بانک قصد بازسازی ساختمان داشته باشد، می‌توان طرح روی استیند گلس را متناسب با بانک انتخاب کرد که نشان دهنده ی لوگوی بانک یا یکی از جنبه های بانکداری باشد.
  4. تغییر طرح دکوراسیون داخلی: تغییراتی که در دکوراسیون ساختمان اعمال می‌شود ممکن است با طرح گنبد شیشه‌ای همخوانی نداشته باشد. در چنین مواردی می‌توان طرح گنبد شیشه‌ای را کمی تعویض کرد و یا طرح اولیه را به گونه‌ای پیاده کرد که با دکوراسیون‌های داخلی متفاوت همخوانی داشته باشد.
  5. مرمت جهت افزایش قیمت ساختمان: این قسمت شاید برای املاکیان و سرمایه داران جذابیت بیشتری داشته باشد و آن این است که با بازسازی ساختمان و استفاده از گنبد شیشه‌ای یا سقف شیشه‌ای می‌توان قیمت ملک را تا حدود زیادی افزایش داد، چرا که استفاده از اسکای لایت یا گنبد شیشه‌ای زیبایی ساختمان را افزایش می‌دهد.

 

عمر مفید شیشه استین گلاس گنبدها چقدر است؟

استین گلاس با اینکه مقاومت زیادی دارد و می‌توان از آن برای اتاق‌های شیشه‌ای، سقف شیشه‌ای، پارتیشن شیشه‌ای و … استفاده کرد؛ اما به هر حال شیشه است و نسبت به مصالحی مانند بتن و آجر شاید مقاومت کمتری داشته باشد. با این وجود باید عنوان کرد که عمر مفید شیشه استین گلاس بسته به مکان قرارگیری، کاربری و جنس آن بین 80 تا 150 سال است و نیازی نیست که از این بابت نگران فرسودگی زودهنگام آن باشیم.

 

بازسازی گنبد شیشه‌ای

همانطور که بیان شد، گنبد شیشه‌ای در برابر عوامل طبیعی مانند باد، باران و نور خورشید مقاومت بالایی دارد، به خصوص که جنس این شیشه‌ها نیز بسیار مقاوم است؛ اما باز هم ممکن است بخاطر حوادث پیش بینی نشده، فرسودگی در گذر زمان (البته مدت زمان بسیار زیادی)، دچار آسیب شوند و یا تصمیم به تغییر طرح آن گرفته شود و  نیاز باشد که عمل بازسازی گنبد شیشه‌ای صورت پذیرد.

بازسازی و مرمت گنبدهای شیشه‌ای استیند گلس به این شیوه است که پنل های شیشه آن تعویض می‌شوند؛ البته برای اماکنی که قدمت تاریخی دارند سعی می‌شود تا جایی که ممکن است، پنل های شیشه‌ای کاملاً عوض نشوند. 

یک پنل باید زیبایی، استحکام و ماندگاری داشته باشد. مستحکم بودن اهمیت بیشتری نسبت به دو مورد دیگر دارد؛ اگر پنل شما زیبا باشد ولی عایق آب نباشد، دیگر آن زیبایی برای شما فایده‌ای نخواهد داشت. شرکت‌های بازسازی ساختمان و گنبد شیشه‌ای به این سه مورد توجه ویژه دارند.

 

در انتها چند نمونه از ساخت و نصب گنبد شیشه‌ای توسط شرکت کاژه را مشاهده می‌کنیم:

 

 #1 گنبد شیشه‌ای بجنورد

 #2 گنبد شیشه‌ای پالرمو

 

 #3 گنبد شیشه‌ای مشهد

 #4 گنبد شیشه‌ای بانه

همانطور که مشاهده کردید، گنبدهای شیشه‌ای استیند گلس در طرح و نقش‌های مختلف و چشم نواز قابل اجراست و جلوه‌ی ویژه‌ای به محیط می‌دهد. شرکت کاژه بصورت تخصصی در زمینه‌ی دکوراسیون داخلی، گنبد و سقف نورگیر شیشه‌ای، پوشش شیشه‌ای استخر و روف گاردن فعالیت می‌کند و نمونه کارهای موجود در وب سایت گویای کیفیت کار هستند.

درست است که بازسازی ساختمان ممکن است هزینه‌هایی را در بر داشته باشد ولی نتیجه‌ی کار ارزش هر تلاشی را خواهد داشت.

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته