گنبد شیشه ای قم با شیشه های تزئینی استین گلس ساخته شده است. قطر این سازه دکوراتیو ۳٫۰۵ متر و ارتفاع آن یک متر میباشد. این گنبد نورگیر از ۱۲ قسمت مساوی تشکیل شده است. لته های سازه شامل خطوط و رنگهای یک شکل میباشند. شیشه استین گلس از قطعات برش خورده شیشه های کوچکتر که رنگی و یا پتینه شده تشکیل شده است. در این گنبد شیشه ای از دو طیف رنگ زرد و رنگ قرمز استفاده شده، شیشه های زمینه هم پتینه شده میباشند. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده میکنید این ۱۲ قسمت در کنار هم یک سازه دکوراتیو زیبا و شفاف به وجود آورده اند.

گنبد شیشه ای قم - کاژه

گنبد شیشه ای قم - کاژه

طراحی، ساخت و نصب گنبد استین گلس

کاژه تولید کننده شیشه های تزئینی استین گلس میباشد. این شیشه ها قبل از ساخت نیاز به طراحی دارند، بعد طبق طرح، شیشه ها در قطعات کوچکتر برش میخورند. سپس این شیشه ها طبق یک الگو که بر گرفته از طراحی میباشد در کنار هم با یک مفتول فلزی بنام لدکیم منتاژ میگردند. پس از یک پارچه شدن این شیشه ها آنها بر روی قالب قرار میگیرند. هر گنبد شیشه ای استین گلس قالب مخصوص خود را دارد. هنرمند در ساخت این شیشه های دکوراتیو دقت فراوانی به خرج میدهد.

گنبد شیشه ای قم - کاژه

کاژه گنبدهای استین گلس را دو پوسته اجرا میکند. پوسته زیرین شیشه تزئینی و پوسته بالایی که نقش آب بند را ایفا میکند معمولا از پلیمر نشکن و نسوز استفاده میگردد.

گنبد شیشه ای قم قبل از ساخت طراحی گردیده و به تایید کارفرما رسیده است. معمولا طراحی شیشه های گنبد با در نظر گرفتن معماری داخلی ساختمان ایده پردازی میگردد. کاژه پروژه های بسیاری را با همین تکنیک طراحی و تولید نموده است.

محمد رضا زهره وند - کاژه

برای بازدید و دیدن فیلمهای بیشتر میتوانید به صفحه فیلم پروژه کاژه مراجعه فرمایید. هر گنبد استین گلس را میتوان به عنوان یک اثر هنری در نظر گرفت. از ابتدای طراحی، تولید و نصب این سازه گروهی از هنرمندان با تخصص های مختلف به کار گرفته میشوند.

گنبد شیشه ای قم - کاژه

قبل از ساخت گنبد مذکور قبلا هم برای استان قم گنبد شیشه ای سلفچگان توسط کاژه طراحی و نصب گردیده است. ساخت سازه های دکوراتیو تخصص شرکت کاژه میباشد. ساخت هرم شیشه ای به عنوان یک سقف نورگیر مدرن هم در دستور کار این سازمان میباشد. فیلم کوتاهی از ساخت و نصب پروژه گنبد شیشه ای قم تهیه شده که در زیر میتوانید ملاحظه کنید.

گنبد شیشه ای قم - کاژه