گنبد شیشه ای لافایت ; فرانسه

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گالری لافایت و گنبد شیشه‌ای

 نمونه های سقف ها و گنبد های شیشه‌ای در جهان، ایران کم نیستند. گرچه به طور طبیعی و با توجه به مانا بودن متریال های به کار رفته در گنبدهای ساخته شده با سنگ و آجر این گنبدها در سراسر دنیا به وفور پیدا می شوند، اما می توان بناهای باشکوهی را نام برد که از سازه گنبد شیشه‌ای در معماری خود استفاده کرده اند و به این لحاظ بسیار هم شاخص هستند. در اکثر این بناها هم عمده موضوع شاخص همین سقف ها و گنبدهای شیشه‌ای آن‌هاست.

کلیسای برزیل، کلیسای جامع آخن، گالری لافایت، کلیسای ژوزف مقدس، کلیسای سنت، مرکز فرهنگی شیکاگو و غیره از جمله بناهای باشکوه و مشهور هستند که دارای گنبد شیشه‌ای هستند.

گالری و گنبد شیشه ای لافایت - فرانسه
گالری و گنبد شیشه ای لافایت – فرانسه

اما در این میان گالری لافایت (به فرانسوی: Galeries Lafayette) موضوع دیگری است. لافایت نام فروشگاه معروف و با شکوه فرانسوی است که دارای شهرت جهانی است. این گالری که در سال 1896 برای اولین بار افتتاح و در سال 1912 تکمیل شد، به لحاظ معماری از شاخص‌ترین بناهای فرانسه محسوب می شود. این گالری 10 طبقه از یک سقف گنبدی شکل شیشه‌ای بهره می برد که از متریال شیشه و آهن ساخته شده است. مهم ترین ویژگی لافایت همین گنبد شیشه‌ای ۱۴۱ فوتی آن است که به منظور ایجاد نور برای خریداران ایجاد شده و هنر شیشه ساز معروف فرانسوی، ژاک گرابر است.

گالری و گنبد شیشه ای لافایت - فرانسه
گالری و گنبد شیشه ای لافایت – فرانسه

ارتفاع گنبد شیشه‌ای گالری لافایت از سطح زمین 43 متر است و برای ساخت آن از 10 ترک بتنی استفاده شده است. ساخت این گنبد باشکوه و زیبا به شکلی که امروز شاهد آن هستیم در هشتم اکتبر 1912 به پایان رسید.

گالری و گنبد شیشه ای لافایت - فرانسه
گالری و گنبد شیشه ای لافایت – فرانسه

در این سازه‌ی زیبا از انواع تکنیک های شیشه های تزئینی همچون پتینه کاری ها و قلم زنی های منقوش به طرح گل‌ها رنگ آمیزی شیشه ها و شیشه های لعابدار نئوبیزانسی بهره گیری شده که حاصل هنر استادانی چون ادوارد شنک و ژک گروبر بوده است.

همراه با فراگیر شدن تکنیک گنبدهای شیشه‌ای در معماری امروز که برگرفته است بناهایی چون گالری لافایت است، گروه های خلاق هنری در کشور ما هم به سمت احداث این سازه ها متمایل شدند.

گالری و گنبد شیشه ای لافایت - فرانسه
گالری و گنبد شیشه ای لافایت – فرانسه

گروه هنری کاژه از جمله گروه های هنرهای وابسته به معماری است که در این زمینه فعال است و تاکنون چندین پروژه در این زمینه را با موفقیت به انجام رسانده است. کاژه با استفاده از تخصص مهندسان و هنرمندان خود و با به کارگیری تکنیک های چون استنید گلس ( استین گلاس ) و تیفانی، طراحی و ساخت گنبدها و سقف های نورگیر شیشه‌ای را در سراسر کشور به انج   ام می رساند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته