گنبد شیشه ای ; قصر موسیقی کاتالان، شاهکار شیشه و موسیقی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گنبد شیشه ای ; قصر موسیقی کاتالان، شاهکار شیشه و موسیقی

با نگاهی به تاریخ معماری اروپا، به خصوص معماری اماکن مذهبی همچون کلیسا، متوجه اهمیت نور و روشنایی در این نوع معماری می شویم. یکی از ترفند های معماران اروپایی برای القای شکوه، زیبایی همراه با نور کافی، بهره‌گیری از تکنیک‌های شیشه های تزئینی در معماری بوده است. تکنیک هایی چون استیندگلس و تیفانی همواره به کمک معماران این بناهای آمده اند و زیبایی خاصی به این بناها بخشیده اند.

یکی از مشهورترین سازه های شیشه‌ای جهان، سقف شیشه ای قصر موسیقی کاتالان در بارسلون اسپانیاست. این قصر که در 1908 میلادی و بعد از سه سال کار افتتاح شد اثر معماری معروف کاتالان، لوئیز دومانچه ای مونتانر است. پنجره‌ی سقفی شیشه ای این قصر از شاهکارهای هنر شیشه های تزئینی به حساب می آید. این سالن نمونه‌ای از هنر نئو کاتالان‌ها در اسپانیا محسوب می شود.

گنبد شیشه ای کاتالان - قصر موسیقی
گنبد شیشه ای کاتالان – قصر موسیقی

دورتادور این ساختمان مدرن با سازه فلزی – شیشه ای پوشش داده شده که اجازه ورود نور طبیعی به ساختمان را می دهد. این تالار موسیقی شاهکاری از هنرهای وابسته به معماری همچون شیشه های رنگی، موزاییک کاری، مجسمه سازی، نقاشی و غیره است.

گنبد شیشه ای کاتالان با طرح سه بعدی از خورشید

نقطه عطف و تفاوت این پنجره نسبت به بقیه سازه های مشابه، وجود یک طرح سه بعدی از خورشید است. این سازه‌ی سه بعدی سالن موسیقی کاتالان را به یکی از منحصر به فردترین بناهای فرهنگی جهان مبدل کرده است که به توجه به قرارگیری سازه‌ی شیشه ای در مرکز سالن، از نور طبیعی برای روشنایی برخوردار است.

گنبد شیشه ای کاتالان - قصر موسیقی
گنبد شیشه ای کاتالان – قصر موسیقی

داخل این بنای شاخص فرهنگی که جزء میراث یونسکو هم محسوب می شود، توسط هنرمندان بسیاری با طرح هایی از گل و درخت و میوه و همین‌طور مجسمه‌ها و نقاشی هایی از هنرمندانی چون بتهوون، واگنر، آنسلم کلیو و غیره تزئین شده است.

گنبد شیشه ای کاتالان - قصر موسیقی
گنبد شیشه ای کاتالان – قصر موسیقی

هنر قدیمی شیشه های تزئینی که در پنجره ها و سقف ها کاربرد بسیار دارد مدتی است از معماری جهان به خصوص اروپا به کشورمان وارد شده و از آن استفاده می شود. تسلط بر ساخت این سازه های زیبا تخصص و تجربه ای را می طلبد که تنها معدود گروه هایی در داخل کشور از آن برخوردار هستند. یکی از این گروه ها، گروه هنری کاژه است که اعضای آن تخصص و تجربه بسیاری در این حوزه دارند. پروژه هایی چون مسجد جابری بندرعباس، نیاوران، ارومیه و غیره از جمله نمونه کارهای این گروه محسوب می شوند. کاژه آمادگی دارد تا نسبت به طراحی، ساخت و نصب سازه هایی چون گنبد و پنجره های شیشه ای مطابق سفارش درخواست دهنده اقدام کند.

گنبد شیشه ای کاتالان - قصر موسیقی
گنبد شیشه ای کاتالان – قصر موسیقی
امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته