ایزوگام ; اجرا و نحوه نصب

ایزوگام یکی از روش های عایق بندی ساختمان می باشد که امروزه بسیار به آن توجه می شود. در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص آن، نحوه اجرا و هزینه هایی که به همراه دارد، صحبت خواهد شد. از همین رو توصیه می شود تا این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.
در برخی از پروژه های ساختمانی نیاز به اعمال عایق رطوبتی قبل از ریخته گری فونداسیون بتنی وجود دارد. این رویکرد معمولاً در محیط‌های پر آب در مکان‌های شهری و در هر سازه‌ای که مالکان آن نگران نفوذ آب از طریق دال پایه یا دیوارهای محدود هستند، مورد نیاز است.

در چه مواردی از ایزوگام استفاده می کنیم؟

تا دهه 1990، طیف وسیعی از غشاهای ورقه ای برای این منظور استفاده می شد. با این حال، این راه حل ها اغلب برای چنین برنامه هایی ایده آل نیستند. مشکل عدم وجود چسب بین غشا و بتن ریخته گری شده در برابر آن بود. این بدان معنی است که حتی اگر آسیب جزئی به غشاء وارد شود، آب می تواند از بین غشا و بتن عبور کند. هنگامی که آب در بتن شکاف یا درز پیدا می کرد، وارد ساختمان می شد. در برخی موارد از بتن ضد آب برای این کاربردها استفاده می شد. با این حال، متغیرهای زیادی برای اطمینان از عملکرد بهینه بتن ضد آب در این محیط‌ها وجود دارد که گاها نیز نادیده گرفته می شوند.
در اواسط دهه 1990، GCP Applied Technologies یک محلول کاملا چسبناک به نام غشای ضد آب را برای رفع این محدودیت ها معرفی کرد. اینم مورد به طور خاص برای زیر دال و پشت دیوارهای محدود طراحی شده بود، غشای عایق رطوبتی به بتن ریخته‌گری شده در برابر آن می‌چسبد. لایه چسبی آن یک مهر و موم محکم بین بتن و غشای عایق ایجاد می کند به طوری که حتی در صورت آسیب دیدن غشا، از دور زدن غشا و نشت آب به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
به صورت کلی برای موارد زیر از ایزوگام استفاده می شود:
– عایق بندی مراکز آبی و تفریحی
– عایق بندی سقف و پشت بام
– عایق بندی پایه ستون ها
– عایق بندی آشپزخانه و سرویس های بهداشتی
– عایق بندی استخرها
– عایق بندی فونداسیون ها
– عایق بندی پل ها، باند فرودگاه ها
– و ….

ایزوگام با کیفیت مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه شرکت های مختلفی اقدام به ارائه ایزوگام به بازار می نمایند اما می توان بیان داشت که یک ایزوگام خوب دارای ویژگی های زیر است:
– مواد اولیه آن درجه یک است: اگر در ساختار ایزوگام 60 الی 70 درصد قیر استفاده شود، گزینه خوبی است و می تواند برای مدت زمان طولانی فعالیت نماید.
– ایزوگام شما باید در دراز مدت ماندگاری داشته باشد: یک گزینه خوب بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارد البته شرایط آب و هوایی، نور خورشید، رطوبت و … نیز در عمر ایزوگام تاثیر بسزایی دارند.
– ضخامت ایزوگام خوب کمتر از 5 میلیمتر است. در همین راستا بیان می شود که بهترین ضخامت در حدود 4 میلیمتر خواهد بود.
– وزن نیز فاکتور مهم دیگری است که در حین خرید باید مد نظر داشته باشید. بهترین ایزوگام هایی که در بازار وجود دارند برای هر متر مربع، وزنی کمتر از 5 کیلوگرم دارند. در نظر داشته باشید که وزن بالا نمی تواند فاکتور خوبی برای سنجیدن کیفیت باشد.
– طول و عرض ایزوگام شما نیز باید استاندارد باشد. مواردی که بسیار عریض هستند در هنگام نصب با مشکل روبرو هستند. از همین رو بهتر است تا طول آن حداکثر 10 متر و عرض نیز در حدود 1 متر باشد.

موارد مهم قبل اجرای ایزوگام:

به صورت کلی برای ایزوگام نمودن لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید:
مرحله 1. بستر را تمیز کنید
اولین مرحله قبل از شروع ایزوگام نمودن، تمیز کردن سطح است تا به طور کامل قطعات اضافی یا پوسته پوسته شده را که باعث ناهموار شدن سطح می شود، از بین ببرید.
تمیز کردن خوب همچنین برای از بین بردن گرد و غبار، چربی، زنگ زدگی، رنگ و هر ماده دیگری که ممکن است بر چسبندگی پوشش ها تأثیر بگذارد مفید است.

مرحله 2. سطوح را بررسی کنید
پس از تمیز کردن سطوح برای جلوگیری از نفوذ آب، سطوح را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعمیر کنید. بررسی سطوح به معنای تأیید وجود سیستم های کافی برای جمع آوری و دفع آب در کف است. سطوح باید همیشه مجهز به سیستم های محافظ برگ برای جلوگیری از انسداد مجاری رفت و برگشت آب باشند. اگر بالکن با دیوارها نرده ها محدود شده است، از سوراخ هایی روی دیوار استفاده نمایید تا آب تخلیه شود.

مرحله 3. سطوح را آماده کنید
انتخاب بهترین سیستم ایزوگام بسته به نوع سطحی که قرار است روی آن اجرا شود ضروری است. آیا مورد انتخابی شما یک غشای قیری، سطح کاشی یا سطح بتنی است؟ هر مورد نیاز به راه حل اجرایی متفاوتی دارد.

– غشاهای قیری
در مورد غشای قیری به این نکته توجه کنید که سیستم ضد آب باید روی سطوح ناهموار اعمال شود. این بدان معنی است که شما باید هر بار زیرسازی انجام دهید.
– سطوح بتنی
اطمینان حاصل کنید که بستر از نظر ساختاری سالم است. مقاومت کششی بتن باید بیش از 1.5 مگاپاسکال باشد. سپس لازم است وجود و عمق تخریب احتمالی قشر مغز بررسی شود و به چرخه نوسازی بتن ادامه دهید.

– سطوح کاشی کاری شده
آخرین مورد، ضد آب کردن سطوحی است که قبلاً کاشی کاری شده اند. در اینجا الزاماً باید اولین ردیف کاشی های دیوارها را تا ارتفاع حدود 20 سانتی متر برداشته، چسبندگی به زیرلایه را بررسی کرده و هرگونه سوراخ یا بی نظمی در بستر را با محصولات مناسب ترمیم کنید.

برای نگهداری از ایزوگام به چه مواردی باید توجه کرد؟

برای نگهداری از ایزوگام به چه مواردی باید توجه کرد؟
پس از اجرای ایزوگام لازم است تا موارد زیر را در نظر بگیرید که سطح عایق بندی شده شما دارای طول عمر بیشتری شود:
– لازم است تا در طول سال چندین بار سطح عایق بندی شده را بررسی نمایید تا دچار شکستگی، ترک و مواردی از این قبیل نشده باشد.
– از راه رفتن با کفش و مواردی از این قبیل بر روی ایزوگام پرهیز نمایید.
– از قرار دادن موارد سنگین یا نوک تیز بر روی سطوح عایق بندی شده پرهیز کنید.
– در محیط هایی همانند آشپزخانه یا سرویس بهداشتی توصیه می شود که پس از ایزوگام نمودن روی آن را سیمان کشی نمایید.

نحوه اجرای ایزوگام:

برای عایق بندی سطوح لازم است تا ابتدا سطح را تمیز نمایید، سپس ایرادات سطح همچون ترک ها را برطرف نمایید. در گام بعدی نیاز به زیرسازی می باشد که عموما از قیر برای این مورد استفاده می شود. سپس فضایی که مایلید در آن عایق بندی را انجام دهید، به خوبی اندازه گیری نمایید تا بر اساس طول و عرض ایزوگام خود بهترین متد پیاده سازی را انتخاب کنید. در گام آخر رول عایق را باز نموده و به اندازه محیط برش دهید. سپس از وسط آن را حرارت داده و اقدام به نصب کنید.

ایزوگام و بازسازی ساختمان:

در برخی موارد نیاز است تا ساختمان ها مورد بازسازی قرار گرفته و عایق بندی آنها ترمیم شود. از این مورد می توان برای سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها، بام و ستون ساختمان ها استفاده نمود. در این روش از متدهای سنتی ایزوله کردن استفاده می شود تا مانع از نفوذ آب شد. برای اجرا نیز ابتدا سطح را به طور کامل تمیز می نمایند و ضمن در نظر گرفتن هواکش های خوب اقدام به قیر گونی و سپس عایق بندی می نمایند. در بازسازی ساختمان این مورد دارای اهمیت بسیاری است و باید با مهارت و مواد اولیه عالی انجام شود.

قیمت اجرای ایزوگام چگونه محاسبه می گردد؟

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که قیمت عایق بر اساس متراژی که در سطح مورد استفاده قرار می گیرد، محاسبه می شود. در نظر داشته باشید که در این مورد متراژ سطح مد نظر نمی باشد بلکه متراژ عایق دارای اهمیت است و گاهی نیز بین این دو مورد ممکن است اختلاف وجود داشته باشد.
لازم است تا در خصوص هزینه ها این مورد را نیز در نظر داشته باشید که گاها سطح مد نظر شما دارای ایزوگام بوده و هم اکنون مایلید تا مجددا آن را عایق بندی نمایید، در این صورت باید هزینه جدا سازی عایق قبلی و نصب مجدد عایق جدید را در نظر بگیرید.

جمع بندی:
امروزه استفاده از ایزوگام بسیار مرسوم است و بسیاری از افراد برای عایق بندی سطوح خود اجرای ایزوگام را به عنوان یک روش عایق بندی در نظر می گیرند. این موارد باعث می شوند تا عمر سازه شما بیشتر شده و رطوبت باعث پوسیدگی آن نشود. قیمت ایزوگام تحت تاثیر موارد مختلف می تواند متفاوت باشد. توصیه می شود برای اینکه از هزینه های بازسازی و نصب مجدد خلاص شوید حتما از گزینه های خوب و عالی استفاده نمایید تا ضمن فراهم آوردن زیبایی و کیفیت لازم، عمر و ماندگاری خوبی نیز ارائه دهند. از همین رو توصیه می شود تا در حین خرید به ضمانت، داشتن مهر استاندارد، دارا بودن قابلیت چسبندگی بالا و مواردی از این قبیل دقت نمایید.

 

 

امتیاز شما چیست؟