متناسب با بودجه، خانه را بازسازی کنید – 17 ایده که خانه شما را متحول می‌کند

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

چگونه می‌توان متناسب با بودجه خانه را نوسازی کرد – 17 ایده که خانه شما را متحول می‌کند

در اینجا مطالبی آوردیم که نشان می دهد چگونه خانه خود را متاسب با بودجه خود نوسازی کنید. این که بخواهید دوش حمام را نوسازی کنید، یک نورگیر به اتاق خواب اضافه کنید یا کاشی‌های اصلی از یک برند خاصی را بازسازی کنید – ما ایده‌های مقرون به صرفه‌ای داریم که در زمینه بازسازی ساختمان رویاها را به واقعیت تبدیل می‌کند.

فرش راه‌پله شیکی را پهن کنید

1-  فرش راه‌پله شیکی را پهن کنید

پله‌ها اغلب اولین چیزی است که هنگام راه رفتن در خانه می‌بینید. چرا آج‌های شیب دار را با یک فرش راه پله مناسب و شیک نوسازی نکنید. پله‌ها معمولاً اولین چیزی است که مهمانان هنگام ورود به خانه شما می‌بینند، پس چرا آج‌های نامرتب را با یک فرش راه‌پله شیک نوسازی نکنید؟ علاوه بر این، پله ها مکانی عالی برای لذت بردن از برخی رنگ‌ها است. با انتخاب یک فرش راه راه یا پررنگ، زیبا‌ترش کنید. یا با یک بافت خنثی یا یک تکه ضخیم و کم رنگ فضا را سنتی‌اش کنید.

هزینه: با چند صد هزار توان می‌توانید یک راهرو بیش از حد قدیمی را به ورودی زیبا تبدیل کنید؛ نمایی که خانه شما برازنده آن است. 

شومینه را بازسازی کنید

2- شومینه را بازسازی کنید

شومینه یک نقطه کانونی فوق العاده برای هر اتاق است. اما متاسفانه، آن‌ها در دهه‌های قبل به دلیل دود و مشکلات دیگر به حد کافی راضی کننده نبودند و همین امر منجر به این شد که بسیاری از صاحبان خانه آن‌ها را بیرون بریزند. بنابراین اگر سینه دودکش فاقد شومینه است، چرا مجدداً آن را بازسازی نمی‌کنید؟ این کار یه تفاونی جزئی ولی پر معنی ایجاد می کند. تلویزیون را که قبلا به عنوان یک نقطه کانونی مورد توجه بود، پس می زند و هویتی جدید به خانه  می بخشد.

گرچه ممکن است یک جایگزین برای جایگزین کردن یک سنگ مرمر تزئینی وجود نداشته باشد، مدل‌های زیادی از چدن با قیمت مناسب در بازار وجود دارد.

به گچبری و کتیبه دیوار اهمیت دهید

3-  به گچبری و کتیبه دیوار اهمیت دهید

امروزه به لطف کتیبه ها گچبری در ها چه در گوشه دیوار و چه در سقف آن می توان طرح های چند بعدی و زیبایی را اجرا کرد. معمولا با نقاشی و رنگ زدن این طرح ها شکوه و زیبایی را به خانه شما می آورد. البته این کار نیاز به ظرافت خاصی دارد، باید طرح های مناسب با ابعاد داخلی ساختمان انتخاب شود. حتی طرح ها و رنگ هایی که استفاده می شود باید متناسب با بقیه عناصر موجود در مکان باشد. 

درب ورودی قدیمی را بالا یا پایین بیاورید

4-  درب ورودی قدیمی را بالا یا پایین بیاورید

یک جلد لباس (رنگ زدن) می‌تواند معجزه کند، اما اگر درب ورودی‌تان عمر خود را کرده باشد، یک در جدید سفارش دهید  تا ظاهر زیبا‌تری داشته باشد و در اولین نگاه بتواند جذابیت و زیبایی خانه را القا کند. حتی می‌توانید این در جدید را خودتان طراحی کنید و به طراحان ارایه دهید تا آن را اجرا کنند. اما بهترین کار دیدن نمونه کار ها و مشاوره گرفتن از متخصصان است. 

چند قفسه بسازید

5- چند قفسه بسازید

در بعضی خانه ها، فضا واقعا کم است. خصوصا در تهران خرید یک ملک جدید و نقل مکان به آن هزینه های سرسام آوری دارد. شما می توانید با کمی تغییرات، فضای بیشتری داشته باشید. از قفسه‌های سفارشی استفاده کنید تا از هر اینچ خانه استفاده کرده باشید. آن ها را در هر سبک و فضای ناجور و دلخواهی از طاقچه‌ها گرفته تا گوشه‌های کاذب – و هر گوشه و کنار که باشد، اجرا کنید.

هزینه: می‌توانید قفسه‌ها را متناسب با محتوایی که مد نظر دارید طراحی کنید، معمولا این نوع قفسه ها می توانند به یک سیستم کتابخانه بسیار کارآمد تبدیل شوند. 

یک نورگیر نصب کنید

6- یک نورگیر نصب کنید

اگر اتاق زیر شیروانی یا حمام تاریکی دارید، نورگیرهای استاندارد یک راه حل معماری نسبتاً ارزان هستند. با افزودن یک یا دو اتاق، هر اتاق تاریک روشن می‌شود و بلافاصله نور طبیعی خانه شما را جلا می دهد. نور طبیعی علاوه بر فایده های زیادی که برای پوست و چشم دارد. روحیه شما را بهتر می کند و کارایی شما در خانه بیشتر می شود. 

اگر بودجه ای که در نظر دارید، برای ساخت سازه های آلومینیومی کافی نیست. می توانید از نورگیرهای حبابی آماده و سفارشی استفاده کنید. که این نورگیر ها امکان باز و بسته شدن از داخل خانه را هم دارند. اما صدای باریدن باران و وزش شدید باد ممکن است کمی اذیت کننده باشد. 

اگر قصد دارید ضمن استفاده از نورگیر، در دکوراسیون داخلی یک انقلاب ایجاد کنید. پیشنهاد کاژه؛ سفارش یک سقف نورگیر شیشه ای با شیشه های استیند گلس است. البته این نوع گنبدهای نورگیر کمی پرهزینه هستند. ولی خانه شما از این رو به آن رو می شود. 

 مبل های قدیمی

7- مبل های قدیمی

مبل یا تخت خواب راحتی را با چند پارچه جدید نوسازی کنید و یا با روکش های جدید رنگ و طرح آن را تغییر دهید. اگر توان مالی زیادی دارید، می توانید مبل جدید را جایگزین مبل های قدیمی کنید. 

هزینه: یک مبل معمولی دو نفره به حدود 8 متر پارچه احتیاج دارد، بنابراین با هزینه چند صد هزار تومان می توانید این کار را به نتیجه برسانید. 

به بیرون خانه نیز توجه کنید

8- به بیرون خانه نیز توجه کنید

با چمن مصنوعی فوق‌العاده واقع گرایانه فضای سبز خود را به فضای بیرونی خود اضافه کنید. به جای چمن زنی، فقط باید هر چند وقت یک بار آن را با جاروبرقی تمیز کنید. برخلاف نوع واقعی چمن، در زیر آفتاب گرم زرد و خشک نخواهد شد، بنابراین، این کار یک انتخاب واقع بینانه و زیبا است.

 

9- میز کار خود را تغییر دهید

امروزه هر خانه ای نیاز به یک اتاق مخصوص دارد. در واقع در بیشتر خانه یک عضوی است که به صورت دورکاری مشغول کسب درآمد است. یا دانش آموزی هست در که در محل کار خانگی فعالیت می کند. اگر میز نامناسبی برای این منظور دارید؛ آن را عوض کنید. 

اسپلش بک (شیشه بین کابینتی) را بازسازی کنید

10-  اسپلش بک (شیشه بین کابینتی) را بازسازی کنید

می‌توانید آشپزخانه خود را در یک لحظه با انتخاب هوشمندانه‌ای از کاشی‌ها، یا یک کفپوش شیشه‌ای تغییر شکل دهید. به کاشی‌های طراحی شده موجود در بازار نگاه کنید، مورد دلخواه خود را انتخاب کنید، سپس یک مدل ارزان قیمت پیدا کنید.

اگر می‌خواهید کار مورد نیاز خود را کاهش دهید، پانل‌های  اسپلش بک یا شیشه بین کابینتی به راحتی قابل نصب هستند. 

 دوش حمام را بازسازی کنید

11- دوش حمام را بازسازی کنید

اگر فشار آب کم است و دیگ بخار ترکیبی ندارید، دوش شما احتمالاً کمتر از نیرو است. نصب پمپ برای افزایش فشار و شیر دوش ترموستاتیک برای حفظ دما باعث بهبود آن می‌شود. اما مهم تر این باید به 2 نکته مهم توجه کنید. 

  • منبع آب 
  • نحوه گرم کردن آب 

دو نکته بالا هست که تعیین می کند شما برای حل مشکل فشار و دمای آب باید چه کار کنید. اگر منبع گرم شدن، پکیج است شما مشکل خاصی نخواهید داشت. اما اگر برای گرم کردن آب از آبگرمکن استفاده می کنید. باید شیرآلات مخصوص آبگرمکن تهیه کنید. نحوه تغییر دما در روش دوم، ترکیب کردن آب سرد با آب گرم است که اگر شیرالات شما مخصوص پکیج باشد به هیچ وجه تجربه خوبی نخواهید داشت. بنابراین بهترین کار تغییر شیرآلات و خرید شیرآلات ارزان قیمت و قدیمی است. اما اگر منبع آب شما در محل (مخزن) گرم می شود؛ شما می توانید از هرگونه شیرآلات و سردوشی استفاده کنید. 

پرده یا کرکره جدید نصب کنید

12 –  پرده یا کرکره جدید نصب کنید

هر اتاق را با پرده‌های جدید، کرکره‌ها یا ترکیبی از روند هر دو زیبا‌تر کنید. ساخت صفحات پرده بدون آستین نسبت به پرده‌های سنتی آسان‌تر است و بدون داشتن چین برای افزایش پارچه مورد نیاز، می‌توانید گزینه‌های لوکس‌تری را انتخاب کنید.

ک فرش سفارشی در خانه پهن کنید

13 – یک فرش سفارشی در خانه پهن کنید

اگر به دنبال فرش عالی هستید، اما نمی‌توانید طرح رویایی خود را پیدا کنید، ناامید نشوید. تعداد زیادی از شرکت‌ها هستند که کمک می‌کنند تا فرش یا فرشی مطابق با مشخصات مطلوب شما با کمتر از آنچه انتظار دارید ببافند. فرش های دستباف هریس، تبریز، اصفهان، کاشان بهترین گزینه ها هستند. 

اگر بودجه زیادی دارید سراغ فرش های دستباف بروید، برای مثال الیاف فرش های هریس، با رنگدانه های طبیعی رنگرزی می شوند. برای مثال رنگ زرد را با پوست انار، رنگ سبز را با زیتون و سایر مواد طبیعی رنگرزی می کنند. که علاوه بر زیبایی خیره کننده؛ برای پوست پا هم مشکل حساسیت پیش نمی آید و شما حتی بدون صندل هم می توانید روی آن قدم بزنید. 

 تعمیرات اساسی پنجره‌ها

14-  تعمیرات اساسی پنجره‌ها

پنجره های آلومینیومی قدیمی را دوجداره کنید. تا هم از شر صداهای مزاحم بیرون خلاص شوید. هم بتوانید با کاهش درزها و شکاف ها  از به هدر رفتن گرما جلوگیری کنید. 

گزینه دیگر استفاده از چارچوب های UPVC است. شما می توانید بدون آسیب زدن به نمای ساختمان و همچنین دیوار داخل ساختمان، چارچوب آلومینیومی را برش بزنید و پنجره های دوجداره جدید را بر دور چارچوب قدیمی سوار کنید. 

  کرکره‌های شیک آویزان کنید

15-  کرکره‌های شیک آویزان کنید

کرکره‌های هوشمند می‌توانند در هر اتاق جلوه‌گر باشند. آن‌ها حریم خصوصی را فراهم می‌کنند و روشی جالب برای فیلتر کردن نور هستند.

کاشی‌های کف اصلی را بازسازی کنید

16- کاشی‌های کف اصلی را بازسازی کنید

برخی از کاشی ها، یا قسمت هایی از کف ممکن است شکسته یا شل شده باشند. اصلا وحشت نکنید، اگر جنس کفپوش خانه شما چوبی است تمیز کردن حرفه‌ای می‌تواند کف را به شکوه قبلی خود برگرداند.حتی اعمال یک روکش جدید می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. 

17-  تابلو نصب کنید

به طور مساوی در خانه در یک فضای مدرن به عنوان یک ویژگی دوره‌ای، تابلوهای دیوار بسیاری از عیب‌ها را پنهان می‌کند و همچنین به اتاق بی‌روح رنگ می‌بخشد. ابعاد صحیح را انتخاب کنید که می‌تواند برای تعادل بخشیدن نسبت فضای غیر معمول استفاده شود.

 

مقالات خواندنی:

بازسازی ساختمان | چگونه یک ساختمان را بازسازی کنیم؟

سیر تا پیاز بازسازی خانه کلنگی در ایران

کسب درآمد از طریق بازسازی خانه‌های قدیمی در تهران

۱۳ خطای دیزاین خانه که مالکین جدید معمولاً مرتکب آن‌ها می‌شوند!

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته