نقاشی ساختمان

یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در ساختمان سازی و بازسازی ساختمان های قدیمی، نقاشی ساختمان و زیباسازی فضا های داخلی و خارجی ساختمان می باشد. امروزه شرکت های بسیاری در شهر ها و استان های مختلف کشور در زمینه ی نقاشی ساختمان ارائه خدمات می دهند که هر کدام از آن ها از وسایل و ابزارآلات مخصوصی برای این کار استفاده می کنند. در گذشته برای نقاشی ساختمان ها و رنگ کردن اتاق های ساختمان، معمولا از فرچه های رنگی استفاده می شد که کار زمان بری بود. اما امروزه ابزار آلات جدید تری به بازار عرضه شده اند که با استفاده از این ابزار آلات، می توان در مدت زمان کوتاه تری نقاشی اتاق های مختلف ساختمان را انجام داد. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با خدمات ارائه شده در زمینه ی نقاشی ساختمان آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی می کنیم تا درباره ی تکنیکهای نقاشی ساختمان و رنگ های مورد استفاده در نقاشی ساختمان نیز صحبت هایی با شما داشته باشیم. با ما همراه باشید.

نقاشی ساختمان چیست؟

همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، نقاشی ساختمان، به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در هنگام ساخت و یا بازسازی ساختمان  به شمار می رود. نقاشی ساختمان باعث می شود نمای ساختمان بسیار زیبا به نظر برسد و بر زیبایی های نمای داخلی و خارجی ساختمان می افزاید. در مواردی که ساختمان های قدیمی بازسازی می شوند، نقاشی درست و اصولی اتاق های مختلف ساختمان و همچنین نمای داخلی و خارجی ساختمان، می تواند باعث ایجاد یک تغییر کلی در ساختمان مورد نظر شده و باعث شود تا ساختمان کاملا نو به نظر برسد. لذا فرآیند نقاشی ساختمان در بازسازی ساختمان ها بسیار مهم و حیاتی می باشد و اگر در نقاشی این ساختمان ها درست و اصولی عمل نشود، ممکن است ظاهر زیبایی برای خانه ایجاد نشود. به عنوان مثال استفاده از رنگ های تیره برای رنگ کردن و نقاشی اتاق های ساختمان، می تواند تاثیر منفی روی خلق و خوی افراد ساکن در خانه بگذارد. لذا استفاده از رنگ های شاد برای اتاق های خانه بهتر به نظر می رسد.

 

چه نوع رنگهایی در نقاشی ساختمان استفاده میگردد؟

در نقاشی ساختمان از رنگ های مختلفی استفاده می شود که از جمله ی این رنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ های پلاستیک

یکی از مهم ترین رنگ هایی که از آن برای نقاشی ساختمان استفاده می شود، رنگ پلاستیک می باشد. سطح پوشش داده شده با رنگ پلاستیک، نباید در معرض مستقیم نور آفتاب یا دود قرار داشته باشد. لذا از این نوع رنگ برای پوشش دهی سقف داخلی خانه ها و ساختمان ها استفاده می شود که در مقابل نور آفتاب قرار ندارند و دود به آن ها نمی رسد. از جمله مزیت های استفاده از این رنگ ها، این است که سرعت اجرای آن ها بسیار بالا بوده و می توان در مدت زمان کوتاهی، میزان سطح زیادی را به وسیله ی این رنگ پوشش داد. همچنین برای استفاده از این نوع رنگ، کافی است رنگ را با آب مخلوط کنید و نیازی به تینر نیست. بعلاوه این نوع رنگ ها، بوی تند و زننده ی رنگ های روغنی را ندارند. این نوع رنگ دارای معایبی نیز می باشد که از جمله ی معایب آن می توان به قابل شستشو نبودن این رنگ ها اشاره کرد. همچنین این رنگ ها خیلی زود کثیف می شوند و قابلیت استفاده بر روی فلزات را ندارند.

  • رنگ روغن

یکی دیگر از مهم ترین رنگ هایی که از آن برای نقاشی ساختمان و نقاشی نمای ساختمان استفاده می شود، رنگ روغن می باشد. انواع مختلفی از رنگ روغن ها در بازار موجود می باشند که از جمله ی آن ها می توان به رنگ روغن مات، رنگ روغن تیره و رنگ روغن نیمه مات اشاره کرد. استفاده از این رنگ ها دارای مزیت های متعددی می باشد. به عنوان مثال یکی از مهم ترین مزیت های این نوع رنگ، دوام بسیار بالای آن می باشد. به نحوی که در مقایسه با دیگر انواع رنگ ها، این نوع رنگ برای مدت زمان بیشتری روی سطح باقی خواهد ماند و رنگ خود را حفظ خواهد کرد. بعلاوه این نوع رنگ، برخلاف رنگ پلاستیک که درباره ی آن صحبت کردیم، قابل شستشو می باشد. این نوع رنگ نیز همانند رنگ پلاستیک دارای معایبی می باشد. یکی از معایب آن این است که خیلی دیر خشک می شود. یکی دیگر از معایب آن، این است که بوی بد روغن در محیط اتاق برای حداقل 10 روز باقی می ماند که می تواند باعث آزردگی خاطر افراد حاضر در خانه شود.

  • رنگ های آکریلیک

نوع دیگری از رنگ ها که جزء جدید ترین رنگ های تولید شده برای رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان می باشند، رنگ های آکریلیک هستند. این نوع رنگ ها، به عنوان رنگ های ترکیبی نیز شناخته می شوند که دلیل نامگذاری آن ها به این نام این است که در تولید این رنگ ها، از ترکیبی از رنگ های روغنی و پلاستیکی استفاده شده است. این موضوع باعث می شود تا این رنگ ها در بین رنگ های دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند. انواع رنگ های آکریلیک نیز شامل رنگ های آکریلیک مات، نیمه مات و براق هستند که از هر کدام از آن ها در موارد خاصی استفاده می شود. از جمله مزیت های این نوع رنگ، این است که همانند رنگ های پلاستیک اجرای آن ها بسیار راحت می باشد و قابل شستشو نیز می باشند. بعلاوه پس از اجرای این رنگ ها بر روی سطوح مختلف، بوی رنگ در محیط مورد نظر باقی نخواهد ماند. البته این نوع رنگ نیز همانند دیگر رنگ هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، دارای معایبی می باشد که از جمله ی این معایب می توان به عدم قابلیت استفاده از این نوع رنگ برای رنگ کردن چوب و فلز اشاره کرد.

تکنیکهای نقاشی ساختمان در نقاشی نمای ساختمان

از جمله مهم ترین تکنیک هایی که در نقاشی ساختمان و نقاشی نمای ساختمان بایستی به آن توجه کرد، این است که قبل از شروع کار بایستی سطح مورد نظر را به صورت کامل از هر گونه آلودگی و کثیفی پاکسازی نمود. بدیهی است وجود هر گونه کثیفی و ناپاکی می تواند باعث عدم اتصال پیوند قوی بین رنگ و سطح مورد نظر شود. برای این کار بهتر است از پارچه های پنبه ای استفاده کرد. به کمک این پارچه ها می توان هر گونه کثیفی و شن و ماسه را از روی سطح مورد نظر پاکسازی نموده و سپس اقدام به رنگ کردن و نقاشی ساختمان نمود. همچنین در مواقعی که از رنگ هایی استفاده می شود که زود خشک می شوند، باید به این موضوع توجه شود که ضربات و حرکات غلتک یا فرچه ی رنگ آمیزی، به صورت پی در پی و پشت سر هم روی سطح مورد نظر کشیده شوند. در صورتی که این کار با مکث مواجه شود، ممکن است یکنواختی در سطح ایجاد نشود و لبه های رنگ ظاهر شوند که ممکن است ظاهری زشت را در نمای ساختمان ایجاد نماید.

قیمت و کارشناسی نقاشی ساختمان و نقش نقاشی ساختمان در بازسازی آن

در بسیاری از موارد برای بررسی هزینه نقاشی ساختمان، قیمت نقاشی را به ازای هر متر مربع رنگ آمیزی در نظر می گیرند. به عنوان مثال اگر هر متر مربع رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان را 100 هزار تومان در نظر بگیریم، برای رنگ آمیزی و نقاشی اتاق های داخلی و یا نمای یک خانه با مساحت 50 متر مربع، 5 میلیون تومان باید به هنرمند رنگ کار پرداخته شود. البته قیمت رنگ کاری و نقاشی ساختمان، بسته به کیفیت کار و ابزار آلاتی که برای نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر که نقش نقاشی ساختمان در بازسازی نمود بهتر و زیباتری داشته باشد، قیمت هر متر مربع نقاشی ساختمان نیز بالاتر خواهد بود.

نقاشی ساختمان و دکوراسیون

نقاشی ساختمان و دکوراسیون خانه ها، در زیباسازی ظاهر خانه ها بسیار موثر می باشد. در این میان شرکت های بسیاری وجود دارند که در زمینه ی نقاشی ساختمان ها و دکوراسیون منازل مسکونی فعالیت می کنند. شرکت کاژه یکی از برترین شرکت ها و سایت های اینترنتی در زمینه ی نقاشی ساختمان در سطح کشور می باشد که با توجه به این که از ابزارآلات بسیار تخصصی و پیشرفته در زمینه ی نقاشی و دکوراسیون ساختمان استفاده می کنند، به عنوان یکی از پر طرفدار ترین و معروف ترین شرکت ها و سایت های اینترنتی در سطح کشور شناخته می شود.

قبل از نقاشی ساختمان چه کار هایی باید انجام داد؟

قبل از نقاشی ساختمان، باید رنگ های مد نظر خود را برای رنگ کردن و نقاشی ساختمان آماده کنید تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید. بعضی از رنگ ها زود خشک می شوند. لذا باید در حین کار به صورت مداوم آن ها را به هم بزنید تا از خشک شدن آن ها جلوگیری به عمل آورید. بعلاوه قبل از شروع کار بایستی رنگ را آماده کنید. بعضی از رنگ ها به تینر به عنوان حلال نیاز دارند. در حالی که بعضی دیگر از رنگ ها فقط با اضافه کردن مقدار کمی آب آماده مصرف می شوند. این موارد را باید مد نظر قرار داده تا از هر گونه اشتباه در کار جلوگیری به عمل آید. بعلاوه بایستی سطح مورد نظر را قبل از شروع به رنگ کردن و نقاشی از هر گونه ناپاکی و کثیفی پاکسازی نمود.

امتیاز شما چیست؟