نوسازی خانه و 20 نکته‌ای که قبل از استارت کار باید بدانید

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

20 نکته‌ای که برای انجام هر چه بهتر بازسازی خانه باید بدانید

20 نکته‌ای که برای انجام هر چه بهتر بازسازی خانه باید بدانید

نوسازی خانه هیجان زیادی دارد. هنگام برنامه‌ریزی برای انجام این کار، رسیدن به مرحله اصلی می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. احتمالاً تمام فکر و ذکرتان به اموری مثل انتخاب رنگ، مصالح و وسایل جدید معطوف است. اما برای اینکه روال بازسازی طبق نقشه پیش برود، باید پیش از شروع، جوانب زیادی را در نظر بگیرید. جوانبی که رعایت آن‌ها اتمام پروژه را با کمترین و زمان هزینه تضمین می‌کند. شاید بپرسید چه جوانبی؟! برای یافتن پاسخ این سؤال تا انتهای این گفتار با کاژه همراه باشید.

 

هدف نهایی‌تان را بشناسید

1- هدف نهایی‌تان را بشناسید

قبل از تصمیم‌گیری درباره مقیاس پروژه بازسازی خانه باید بدانید که اساساً هدف نهایی‌تان از انجام این کار چیست؟ آیا می‌خواهید با افزایش ارزش افزوده خانه آن را در آینده نزدیک بفروشید؟ یا قصد دارید سال‌ها در آن سکونت داشته باشید؟ ضمن اینکه باید وضعیت محله‌ای را که خانه در آن واقع شده، بسنجید. درواقع کیفیت و مقیاس بازسازی، مخصوصاً اگر قصد فروش خانه را داشته باشید باید با آن منطقه متناسب باشد. داشتن یک پلن مشخص برای آینده کمک می‌کند تا درباره عمق و وسعت پروژه بازسازی بهتر تصمیم بگیرید.

بودجه‌بندی کنید

2- بودجه‌بندی کنید

بودجه‌بندی و تعهد به آن یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌ریزی برای بازسازی ارزان خانه است. حین بودجه‌بندی، علاوه بر هزینه‌های مستقیم نوسازی، باید هزینه‌های غیرمنتظره و غیرمستقیم (مثل خرید غذا از بیرون یا چند روز اقامت در هتل) را نیز در نظر بگیرید. البته همواره می‌توانید یک بازسازی بزرگ و گران‌قیمت روی خانه انجام دهید. اما انجام این کار شاید ضرورتی نداشته باشد. ممکن است نیازتان به تغییر با چند ارتقای کوچک و نوسازی محدود نیز پاسخ داده شود. خلاصه اینکه قبل از کوبیدن کلنگ اول، برنامه دقیقی برای هزینه‌هایتان بریزید.

تقویم را بررسی کنید

3- تقویم را بررسی کنید

شاید بخواهید با فرا رسیدن یک روز خاص تقویمی یا تا انتهای سال، عملیات بازسازی خانه تمام شود. برای این منظور، برنامه‌ریزی زمانی درستی داشته باشید و تقویم را با دقت بررسی کنید. برای حصول اطمینان از پایان کار، چند روز یا هفته را به‌عنوان زمان وقفه‌های احتمالی در نظر بگیرید. وقفه‌هایی که به هر دلیلی ممکن است در طول عملیات با آن‌ها مواجه شوید. به این ترتیب حتی در صورت بروز تأخیرهای ناخواسته، مشکلی در اتمام عملیات تا قبل از تاریخ مقرر پیش نخواهد آمد.

تحقیق کنید

4- تحقیق کنید

با دوستان، خانواده یا همسایگانی که تجربه عملیات بازسازی ساختمان را دارند، درباره روال کار صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید در طول این فرایند با چه چالش‌هایی روبرو شده‌اند؟ جمع‌آوری اطلاعات از افرادی که دستی در کار داشته‌اند برای پیشرفت درست عملیات، بسیار ارزشمند است. گاهی این اطلاعات آن‌قدر مهم هستند که می‌توانند پلن بازسازی‌تان را دستخوش تغییرات گسترده‌ای کنند.
محدودیت‌ها را بشناسید

5- محدودیت‌ها را بشناسید

انجام عملیات بازسازی خانه توسط خودتان یک ایده عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌هاست. علاوه بر این، انجام این فرایند به‌طور شخصی، نوعی احساس رضایت درونی برایتان به همراه دارد. بااین‌حال، بسیار مهم است که مطمئن شوید انجام کدام کارها برایتان مثل آب خوردن است و کدام کارها را باید مثل حرفه‌ای‌ها انجام دهید؟ نداشتن برآورد درست از عملیات نوسازی خانه و میزان مهارتتان، می‌تواند نتایج بعضاً فاجعه‌باری در پی داشته باشد. در انجام عملیات حساسی که به تخصص نیاز دارند، هیچ راهی بهتر از انتخاب یک پیمانکار مطمئن و حرفه‌ای نیست.

6- در جستجوی مدارک و مُعرف‎‌های معتبر باشید

پیمانکاران خوب با ارائه مدارکی مثل بیمه مسئولیت و سایر اسنادی که مؤید صلاحیتشان است، مشکلی ندارند. صرفاً به اظهاراتی که از قول مشتریان در سایت یا صفحه کاری پیمانکار می‌بینید، بسنده نکنید. بلکه در جستجوی مشتریان واقعی باشید. مشتریانی که می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در اختیارتان قرار داده و به هر سؤالی که دارید پاسخ دهند. از پیمانکار بخواهید که تصاویر قبل و بعد از عملیات بازسازی خانه در پروژه‌های پیشین را نشانتان دهد. نهایتاً اینکه به عقل و منطقتان اعتماد کنید و آگاهانه سؤال بپرسید.

در جستجوی مدارک و مُعرف‎‌های معتبر باشید

7- اثاثیه را بسته‌بندی کنید

برای تسهیل فرایند بازسازی خانه، باید برای اثاثیه‌ای که در محیط قرار دارند، فکری کنید. بنابراین ابتدا آن‌ها را تمیز نموده، سپس بسته‌بندی و نهایتاً جابه‌جایشان کنید. ضمناً باید به فکر تهیه فضایی باشید که بتوانید حین انجام عملیات نوسازی، اثاثیه خانه را به‌طور موقت آنجا بگذارید. فضایی که امکان نگهداری تمیز و ایمن از وسایل را برایتان مقدور می‌کند.

روال روزانه‌تان را در نظر بگیرید

8- روال روزانه‌تان را در نظر بگیرید

اگر خودتان در انجام عملیات بازسازی خانه، تخصص و تبحر کافی دارید، خیلی خوب است. بااین‌حال، اگر انجام قسمت‌های مختلف کار را به چند پیمانکار سپرده‌اید، باید برای شروع و پایان کار در هر روز زمان‌بندی خوبی داشته باشید. نوسازی خانه باید روال و نظم مشخصی داشته باشد. هدف این است که برنامه روزمره خودتان و اعضای خانواده با کمترین اخلال ممکن روبرو شود.

روال روزانه‌تان را در نظر بگیرید

9- سازمان‌دهی داشته باشید

هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که حین عملیات، ابزار موردنیاز برای انجام کار را پیدا نکنید. بنابراین قبل از شروع بازسازی خانه، جای مشخصی را برای سازمان‌دهی وسایل و ابزارآلات، تعیین و رزرو کنید. همه ملزومات انجام کار را در یک مکان نگه دارید تا با دردسرهایی مانند گم شدن آن‌ها روبرو نشوید.

مراقب کودکان باشید

10- مراقب کودکان باشید

بازسازی خانه یک روش عالی برای درگیر کردن کودکان در امور است. بااین‌حال، این درگیری می‌تواند برای آن‌ها خطراتی هم در پی داشته باشد. بنابراین باید حواستان به کودکان باشد و آن‌ها را از شرایط خطرآفرین دور نگه دارید. از نصب دروازه‌های ایمنی کودک و همین‌طور پوشاندن سیم‌های لخت برق اطمینان حاصل کنید. ضمناً وسایل و ابزارهای تیز را نیز از دسترس کودکان کنجکاو دور کنید. مخصوصاً در ساعات بیکاری که نظارت کافی روی منطقه عملیات وجود ندارد.

حیوانات را از یاد نبرید

11- حیوانات را از یاد نبرید

هرج‌ومرج موقتی ناشی از عملیات بازسازی خانه حتی برای انسان‌ها نیز استرس‌زاست؛ چه برسد به حیوانات! بنابراین حین انجام کار، از حیوانات خانگی‌تان مخصوصاً زمانی که دربِ خانه برای ورود و خروج باز می‌ماند، غافل نشوید. بهترین کار، دور نگه داشتن حیوانات از محیط عملیات است. می‌توانید مسئولیت نگهداری آن‌ها را برای چند روز به یک دوست بسپارید یا آن‌ها را به مکان امنی انتقال دهید.

خودتان را برای قطعی احتمالی آب آماده کنید

12- خودتان را برای قطعی احتمالی آب آماده کنید

اگر نقطه‌ای از خانه که در حال نوسازی آن هستید، فاقد شیر قطع لوله‌کشی آب باشد، مجبور به بستن فلکه اصلی خواهید شد. با این کار، دسترسی‌تان به آب جاری لوله‌کشی قطع می‌شود. بنابراین پیشگیری از دردسرهای ناشی از قطع آب، مستلزم آن است که از قبل چاره‌اندیشی کنید. در ظرف‌های مشخص و برای اموری مثل نوشیدن، پخت‌وپز و شستشو آب کنار بگذارید. برای ذخیره آب می‌توانید از وان حمام، کلمن و دبه‌های آب استفاده کنید.

یک چک‌لیست اصلی ایجاد کنید

13- یک چک‌لیست اصلی ایجاد کنید

برای برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی بهترِ عملیات بازسازی خانه چک‌لیستی ایجاد نموده و همه کارهایی را که باید انجام شوند، در آن ثبت کنید. از اخذ مجوزهای قانونی تا خرید غلتک‌های رنگ، همه آیتم‌های ضروری را در این لیست بیاورید. تفکیک لیست بر اساس اقلامی که از قبل دارید و اقلامی که باید خریداری کنید، اقدامی مفید است. این کار به تصمیم‌گیری درباره اجاره یا خرید یک ابزار خاص برای به حداقل رساندن هزینه‌ها نیز کمک زیادی می‌کند.

نقشه‌های خانه را آماده کنید

14- نقشه‌های خانه را آماده کنید

دریافت مجوز بازسازی خانه مستلزم ارائه نقشه‌ی بنا به نهادهای صادرکننده مجوز است. برای ایجاد نقشه‌ها، حتماً نباید یک مهندس نقشه‌کشی باشید! فقط باید یک شمای کلی از خانه بکشید و در آن مواردی را مثل متراژ، ارتفاع و عرض درب‌ها و پنجره‌ها و همین‌طور مکان فعلی تجهیزات دریافت خدمات برق، گاز یا آب مشخص کنید.

مجوزهای لازم را کسب کنید

15- مجوزهای لازم را کسب کنید

بسیاری از مالکان، دریافت مجوزهای لازم برای بازسازی خانه را یک دردسر غیرضروری می‌دانند. دردسری که می‌تواند روند بازسازی را کند نماید. بااین‌حال، اخذ مجوز در بیشتر موارد، بخش لاینفکی از فرایند است. اگر در ابتدای امر این کار را انجام ندهید، بعدها احتمالاً برایتان مشکل ایجاد می‌کند.

اخذ مجوز بازسازی در وهله اول برای حصول اطمینان از رعایت الزامات ساختاری و ایمنی ساختمان است. اگر امروز بدون مجوز لازم کاری خلاف استانداردها انجام دهید، نهادهای قانونی این قدرت را دارند که همه رشته‌هایتان را پنبه کنند. بنابراین اکیداً توصیه می‌کنیم که قبل از آغاز بازسازی خانه، از اخذ همه مجوزهای قانونی لازم مطمئن شوید.

یک منطقه امن تعیین کنید

16- یک منطقه امن تعیین کنید

قبل از آغاز فرایند بازسازی خانه، منطقی‌تر این است که محوطه‌ای آرام را برای سکونت خود و اعضای خانواده مشخص کنید. محوطه‌ای امن که از گردوخاک و آشفتگی‌های بازسازی دور باشد. شما باید همه وسایل لازم برای اقامت موقت در این محوطه مثل ظروف غذا، کتری، رخت خواب و … را فراهم سازید. این‌گونه یک فضای کاربردی در اختیار دارید که می‌توانید با حضور در آن از نظر جسمی و روحی، تجدیدقوا کنید.

تمیزکاری را فراموش نکنید

17- تمیزکاری را فراموش نکنید

بعد از یک روز طولانی و خسته‌کننده در بازسازی خانه، ول کردن آشفتگیِ محیط به حال خودش واقعاً وسوسه‌انگیز است! احتمالاً دلتان می‌خواهد چراغ‌ها را خاموش کنید و برای ادامه کار، منتظر فردا بمانید. بااین‌حال، عدم تمیزکاری می‌تواند باعث تأخیر، گم شدن ابزار و وسایل و همین‌طور از دست رفتن تمرکز ذهنی‌تان شود. پس حتماً در پایان هر روز کاری، زمانی را به تمیزکاری و مرتب کردن فضا اختصاص دهید.

از موقعیت به نحو احسن استفاده کنید

18- از موقعیت به نحو احسن استفاده کنید

حتی در بازسازی ظاهری خانه نیز فرصت‌های خوبی برای بهبود کارایی یا ارتقای قابلیت صرفه‌جویی در هزینه‌های ساختمان وجود دارد. مثلاً وقتی یک اتاق را به‌طور کامل تخریب می‌کنید، می‌توانید از این موقعیت برای عایق‌کاری دیوارها، به‌روزرسانی پنل برق یا اضافه کردن روشنایی به آن استفاده کنید. بهتر است از قبل درباره کاربریِ اتاق تصمیم بگیرید و نوسازی ظاهری را در راستای بهبود ساختاری خانه انجام دهید.

کمک بخواهید

19- کمک بخواهید

با نزدیک شدن به تایم بازسازی خانه، می‌توانید از اقوام یا دوستان نزدیک و کاربلدتان کمک بخواهید. به آن‌ها زمان دهید برنامه‌هایشان را طوری تنظیم کنند که بتوانند در ایام عملیات، حضور مؤثری در کنارتان داشته باشند. تعیین یادآورهای خاص مثل سِرو غذای رایگان نیز می‌تواند جدیت و انگیزه آن‌ها را برای کمک کردن دوچندان کند! می‌توانید چیزی شبیه به یک مرکز پیام (مثل یک گروه) ایجاد نموده و از این طریق آن‌ها را از تغییرات احتمالی برنامه آگاه کنید.

وضعیت هوا را بررسی کنید

20- وضعیت هوا را بررسی کنید

برخی کارهای بازسازی خانه مثل برش چوب یا رنگ‌آمیزی، مستلزم دسترسی به فضای بیرونی هستند. اگر نوسازی خانه را در فصول بهار یا تابستان انجام می‌دهید، نمی‌توانید از بابت مساعد بودن هوا مطمئن باشید! چون حتی در این فصل‌ها هم ممکن است در بعضی روزها، وضعیت هوا چندان مساعد نباشد. بنابراین حتماً به پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت هوا توجه داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید کارهایی را که باید در محیط بیرونی انجام شوند، به بهترین شکل ممکن انجام دهید. به دمای هوا نیز در روزهایی که بنا به ضرورت، مجبور به قطع سیستم‌های سرمایش و گرمایش هستید، توجه کنید. با این هشیاری و توجه، بازسازی ساختمان به تجربه‌ای خوشایند برایتان تبدیل می‌شود.

سخن آخر

در بازسازی خانه نباید بی‌گدار به آب زد. هر فرایند بازسازی مستلزم توجه به نکات ریزودرشتی است که قبل از اقدام کردن باید مدنظر قرار دهید. در این گفتار 20 نکته مهم را در این خصوص با شما خوبان در میان گذاشتیم. نکاتی که به شما در آغاز، ادامه و اتمام کم‌هزینه و بی‌دردسر فرایند نوسازی خانه کمک می‌کنند. اگر هم فکر می‌کنید برای بازسازی به کمک نیاز دارید، متخصصان کاژه آماده همراهی با شما هستند.

 

خلاقیت و نوآوری در معماری ساختمان

این روزها معمولا خانواده‌ها زمانی که پروژه بازسازی را استارت می‌زنند، به فکر برخی از تغیرات هم هستند. یکی از این خدمات که خیلی محبوب شده است. اجرای گنبدهای شیشه‌ای و سقف نورگیر شیشه ای است. این پروژه‌ها ضمن ارتقای فضای داخلی خانه نور طبیعی را نیز روانه خانه می‌کند.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته